2020 03 30

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Rinktis fizinę, o ne socialinę izoliaciją

Unsplash.com nuotrauka

Koronaviruso pandemijos metu daugelis pasaulio vyriausybių nusprendė, kad geriausias būdas pažaboti virusą – vengti kontaktų su kitais žmonėmis, masinių susibūrimų, galiausiai buvo atšaukti įvairūs renginiai, laikinai uždaryti barai ir kavinės. Tačiau daugelis psichologų primena, kad fizinė izoliacija ir socialinė distancija neturėtų būti tapati socialinei izoliacijai. 

Žmonės – itin socialūs gyvūnai. Tyrimai tiek su žmonėmis, tiek su beždžionėmis parodė, kad socialinė izoliacija gali turėti reikšmingų pasekmių psichologijai. Anot psichologės Lea Lis, rašančios portalui „PsychologyToday“, žymusis Harry Harlowo eksperimentas su beždžionėmis parodė, kad šie gyvūnai, netekę visų socialinių kontaktų, galiausiai smarkiai suserga ir miršta. O jūs turbūt gerai atsimenate populiarų Holivudo filmą „Prarastasis“ (angl. Cast Away, 2000 m.), kuriame pagrindinį veikėją įkūnijęs Tomas Hanksas, ilgai būdamas vienas negyvenamoje saloje, ima kalbėtis su paprastu tinklinio kamuoliu. Galiausiai netgi rizikuoja savo gyvybe, kad išgelbėtų Wilsono (taip jis pavadina kamuolį) gyvybę. 

Pasaulio sveikatos organizacija siūlo atsisakyti „socialinio atstumo laikymosi“ (angl. social distancing) termino ir verčiau vartoti „fizinio atstumo laikymosi“ (angl. physical distancing) terminą. Svarbu akcentuoti, kad PSO nesiūlo nutraukti ryšius su draugais ar šeima, o veikiau laikytis saugaus fizinio atstumo, kad liga neplistų. 

Stanfordo universiteto psichologijos profesorius Jamilas Zaki pabrėžia, kad, „laikantis socialinės distancijos, gerokai sulėtinama COVID-19 sklaida“, tačiau lygiai taip pat šita strategija „paneigia pamatinį žmogaus poreikį palaikyti ryšį su kitais žmonėmis“, todėl reikia rasti įvairiausių būdų, kaip bendrauti su artimaisiais nekeliant pavojaus jų sveikatai. Jamilo Zaki teigimu, svarbu, kad, netgi laikydamiesi fizinio atstumo, neizoliuotume savęs socialiai. 

„Atrodo ironiška, kad tos pačios technologijos, kurias kaltiname socialinių ryšių naikinimu, turbūt mus sujungs šiuo sunkiu metu“, – kalba psichologas.

Yra keletas paprastų būdų, kaip išlaikyti ryšį su sau artimais žmonėmis:

  • Pats metas išmokti naudotis „Zoom“ programa arba naudoti vaizdo skambučius telefone ar kokioje nors kitoje socialinių medijų platformoje, pavyzdžiui, „Facebook Messenger“. Skambindami vieni kitiems, matydami savo artimųjų veidus, nesijausite tokie vieniši, išlaikysite su jais ryšį. 
  • Vakarieniaukite kartu. Jeigu šiuo metu esate vienas ar viena – skambinkite draugams, įsijunkite telefono videokamerą ir valgykite kartu. 
  • Išeikite į lauką su šeima. Žinoma, neikite arti kitų žmonių, tačiau būkite lauke. 
  • Padėkokite sau, Dievui, vieni kitiems. Visuomet galite paskambinti draugui ir pasakyti, koks jis jums svarbus ir artimas. Kartais praverstų „padėkos“ ritualą paversti ir kasdieniu pietų valgymo elementu. Kiekvienas gali pasakyti, už ką esate dėkingas.
  • Jeigu žinote, kad koks nors jūsų draugas ar giminaitis gyvena vienas, paskambinkite ir jam. Artumas tokiais laikotarpiais itin svarbus.

Parengta pagal užsienio spaudą