2020 04 02

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

7 min.

Vaikų knygos dienos proga – pasiūlymai smalsuoliams ir gudruoliams

Pasakininko Hanso Christiano Anderseno skulptūra Niujorko Centriniame parke. Wikipedia.org nuotrauka

Su Tarptautine vaikų knygos diena! Balandžio 2-oji – žymiojo danų pasakininko Hanso Christiano Anderseno gimimo diena. Nuo 1967 m. pasaulyje ji minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena. Šiuo metu tarp Rašytojų sąjungos leidyklos leidžiamų knygų rasite tiek mažiesiems skirtų spalvingai iliustruotų knygelių, tiek jau paaugusiems smalsuoliams skirtų skaitinių. Leidykla kruopščiai pildo vaikų ir jaunimo knygų lentyną, kad visi norintieji rastų sau tinkamiausią knygą.

Prasmingas ir smagus laikas su vaikais, pasaulio pažinimas, mokymasis skaityti, pastabumo bei smulkiosios motorikos ar net emocinio intelekto lavinimas – tai dalykai, kurių tikimasi atsivertus knygą vaikams. Leidykla „Baltos lankos“ Tarptautinės vaikų knygos dienos proga rekomenduoja 12 būtent tokių knygų vaikams.

Rašytojų sąjungos leidyklos knygos

Istorijos apie tikrą draugystę

Du bičiuliai – rašytoja Teresa Heapy ir dailininkas Davidas Litchfieldas – siūlo mažiesiems skaitytojams net dvi puikias Meškiuko ir Peliuko draugystės istorijas. Knygoje „Nuostabusis mėnulio žemėlapis“ Peliukas iškeliauja ieškoti nuotykių – jo nuostabusis Mėnulio žemėlapis padės jam rasti Mėnulį! Sunerimęs Peliuko bičiulis Meškiukas lieka namie. O kai giria sutemsta ir pakyla vėjas, Peliukas supranta, kad šiame kelyje vien žemėlapio jam neužteks…

Antrojoje knygoje Spindintis miestas Peliukas ir Meškiukas iš tamsios gūdžios girios iškeliauja į spalvingų žiburių kupiną Spindintį miestą. Ten juodu sutinka Katę, o ši tuoj pat pasisiūlo jiems viską aprodyti. Tačiau po spindinčiais žiburiais šmėžuoja šešėliai, o Katė – anaiptol ne tokia, kokia rodosi esanti. Ar Peliukas ir Meškiukas išvengs mirtino pavojaus? Ar ras kelią namo?

Gausiai iliustruotose knygelėse skaitytojai ras instrukcijas, kaip pačiam pasidaryti popierinį laivelį ir lėktuvėlį, o ištikimiausi Peliuko ir Meškiuko istorijų gerbėjai dar šiemet sulauks trečiosios istorijos – „Stebuklingas medis.

Išmokti skaityti bus lengviau

Bjarne Blomkvist „Trijulės bylos“ knygos – tai detektyvinės istorijos su užduotimis, skirtos 6–8 metų gudruoliams. Knygos su daugybe paveikslėlių, galvosūkių ir žaidimų kviečia vaikus spręsti bylas kartu ir mokytis skaityti! O mokytis skaityti – sudėtingas darbas. Jis įveikiamas tik mažais žingsneliais. Šios knygos – puiki pagalba. Skaitymą palengvins trumpos pastraipos, o perskaitytą tekstą padės suprasti gausūs paveikslėliai. Besimokančius skaityti vaikus pradžiugins šaunūs personažai.

Knygoje Trijulės byla. Keistas įsilaužimas įsilaužta į gyvūnų prekių parduotuvę. Bet ar tikrai kas nors pavogta? Semra, Karlas ir Benas nustebę. Įsilaužėliai išleido jūrų kiaulytes. Seklių trijulė vėl sugaudo gyvūnėlius. Tačiau viena jūrų kiaulytė tiesiog dingo… Antrojoje knygoje „Trijulės byla. Mįslingas testamentas“ Karlas, Benas ir Semra turi padėti išnarplioti mįslę. Senoje viloje velionis ponas Fogelis paslėpė testamentą, skirtą antram paveldėtojui. Tačiau pono Fogelio dukterėčia dalintis nenori. Prasideda lenktynės su laiku. Ar ketvertas suspės rasti antrąjį testamentą?

Tėveliai, neišsigąskite

Švedų rašytoja Kristina Ohlsson šiuo metu gyvena Stokholme. Ji yra dirbusi Švedijos slaptojoje tarnyboje ir Užsienio reikalų ministerijoje, bet nuo 2012 m. visą dėmesį skiria rašymui. Sukūrusi istorijas apie Ohiuse gyvenančius draugus „Stiklo vaikai“, „Sidabrinis vaikas“ ir „Akmeniniai angelai“ bei nuotykių romaną „Hester Hilo paslaptis“, K. Ohlson neabejotinai priklauso Švedijos detektyvų kūrėjų elitui ir yra viena iš labiausiai vertinamų vaikams rašančių šalies autorių.

Rašytojų sąjungos leidykla išleido K. Ohlsson kvapą gniaužiančią trilogiją 8–12 metų skaitytojams. Knygoje „Zombių karštinė“ pasakojama apie tai, kaip vieną vasarą Eldsaloje ima dėtis keisti dalykai. Vieną vėlyvą vakarą į Herberto ir jo senelio namus pasibeldžia nepažįstamasis su dviem lagaminais. Nuo vieno jų ant slenksčio lieka tamsi dėmė. Kraujas? O dar tos miestelį užplūdusios vapsvos… Netrukus vienas po kito paslaptinga liga suserga žmonės: išbąla, jų akys parausta. Bet visų šiurpiausia dar tik laukia. Herbertas sykį išvysta bendramokslį, nešantį rankoje triušį. Negyvą ir kruviną.

Antrojoje trilogijos dalyje „Vilkolakio paslaptis“ miško pakraštyje prasidėjęs gaisras greitai išplito. Tarp medžių plaikstėsi aukštos, tvoskiančios karščiu ir viską savo kelyje ryjančios liepsnos. Praūžusi ugnis paliko tik rūkstančius ir traškančius juodus kamienus. Tiršti dūmai graužė Herbertui akis ir nosį. Berniukas tylėdamas stovėjo prie malūno ir stebėjo, kaip liepsna šliaužia nuo vieno medžio prie kito. Tai buvo trečias miško gaisras per tiek pat dienų. Iš baimės pilvą varstė diegliai. Senelis ir vyresnysis Herberto brolis Fabijanas visą rudenį kalbėjo, kad mažai lyja. „Retai pasitaiko toks gražus ruduo“, – sakė senelis. Nevargino vasarą siautėjusi kaitra, buvo tiesiog giedra ir saulėta. Berniukui nereikėjo aiškinti, ką tai reiškia. Jei nelyja, viskas išdžiūsta, o kuo sausiau, tuo geriau dega.

„Mumijos mįslė“ – naujausia istorija apie keistus įvykius, vykstančius Eldsaloje. Vieną lietingą naktį pasigirsta keistas dundesys. Ir pasklinda siaubingas dvokas. O rytą Herbertas su Sele aptinka pievoje atsivėrusią didelę smegduobę. Joje matyti paslaptingas mūras, bet niekas nepamena, kad čia būtų stovėjęs namas. Netrukus miestelio kapinėse randami du tušti atidengti karstai. Kurgi dingo negyvėliai? Ir kokių baisių dalykų nutiko smegduobėje aptiktame rūsyje? Herbertas ir Selė išsyk supranta, kad visiems gresia didelis pavojus. Ar jiems pavyks dar kartą išgelbėti Eldsalą, ar jau per vėlu?

„Baltų lankų“ leidyklos knygos

Pažinti, suprasti, veikti 

Linas Jonauskas „Kur ieškoti rudojo lokio“

Ar kada susimąstėte, kokia įspūdinga gamta mus supa? Skaitydami šią knygą, leiskitės į nesibaigiančius nuotykius ir viską išvyskite savo akimis! Čia rasite galybę įdomių faktų, daug naudingų patarimų; pasisemsite idėjų, kaip keliauti su šeima ar draugais; sužinosite, kaip tausoti gamtą ir rūpintis kitais, ir išbandysite daugybę naujų dalykų!

Jūsų laukia ištisus metus trunkanti smagi kelionė, per kurią visur lydės gamtos mylėtojas Linas ir jo gera draugė voverytė Gilė! 

Aurelie Chien Chow Chine „Mano jausmai“

Gastonas – mažas vienaragis. Visai kaip ir tave, jį dažnai aplanko įvairios emocijos. Kartais tai būna pyktis, kartais – liūdesys ar begalinė energija, ir mažylis nebežino, kur dėtis. Kad užplūdę jausmai neapverstų visko aukštyn kojomis, Gastonas žino vieną svarbią paslaptį, kuria mielai pasidalys ir su tavimi!

Trumpos kasdienės istorijos moko vaikus atpažinti ir įvardyti užplūstančias emocijas, pataria, kaip jas priimti ir kaip su jomis elgtis, o kiekvieno skyriaus pabaigoje aprašyti kvėpavimo pratimai parodys, kaip kaskart užvaldžius stipriems jausmams viską grąžinti į vėžes. 

Živilė Adomaitytė „Pasidaryk ir žaisk: 3D žvėrys ir gyvūnėliai“

Nuspalvinęs, iškirpęs ir suklijavęs knygelės piešinius vaikas savo susikurtame miške, krūmynuose ir žolynuose galės apgyvendinti vilką, lapę, briedį, barsuką, šuniuką ir katinėlį, arklį ar vienaragį, avelę, triušį bei kitus miško žvėrelius, paukščius ir naminius gyvūnėlius.

Šmaikščios dailininkės iliustracijos įkvepia kūrybiškai pasirinkti spalvas, karpymas ir klijavimas lavina smulkiąją motoriką, o linksmos detalės žadina vaizduotę ir kviečia pasinerti į žaidimų pasaulį. Tai puiki priemonė tėvams ir pedagogams turiningai leisti laiką su vaikais. 

Magali Le Huche „Pakas. Tegyvuoja rokas!“

Iliustracijų ir garsinė knyga, supažindinanti vaikus su muzikos instrumentais.

Skaitykite istoriją ir klausykitės skirtingais instrumentais atliekamų melodijų! Šuniukas Pakas – pats tikriausias muzikos gerbėjas. Jis čiumpa gitarą ir keliauja į roko muzikos miestą Londoną įgyvendinti svajonės – įrašyti pirmosios muzikos plokštelės! 

Draugystei su raidėmis

Živilė Adomaitytė „Linksmoji abėcė“

Tyrinėti, sužinoti ir išmokti lengviausia tada, kai tai daryti smagu ir vaikams, ir suaugėliams!

Knygelės piešiniai paskatins vaikus susipažinti ir įsidėmėti, kaip atrodo lietuvių kalbos abėcėlės raidės, o kartu skaitantys vyresnieji draugai prisimins, kad būnant vaiku galima laisvai ŽONGLIRUOTI ŽIRNIAIS, pamatyti PŪKUOTĄ PONĮ ir ROŽINĮ RAGANOSĮ arba patikrinti: gal tikrai šiandien DELFINAS DŪKSTA DEBESYSE? 

„Skiemenuotos pasakos: Dangus griūva, Žiogas ir skruzdėlė. Varna ir sūris“

Lietuvių liaudies pasakos atgimsta! Pasakose „Dangus griūva“, „Žiogas ir skruzdėlė“, „Varna ir sūris“ naujomis spalvomis atgyja nepamirštami jų personažai – baikštusis katinėlis ir išmintingoji meška, darbščioji skruzdėlė ir lengvabūdis žiogas muzikantas, savimyla varna ir gudrioji lapė.

Ši paveikslėlių knyga skirta 4–7 metų vaikams, besimokantiems skaityti. Pasakos knygelėje su-skie-me-nuo-tos, kad vaikas, atpažindamas raides ir tardamas garsus, galėtų jas perskaityti pats.

Ieškokite ir kitų „Skiemenuotų pasakų“ serijos knygų – „Kaip senelis ir senutė ropę rovė, Išdidūs baravykai, Vilkas ir septyni ožiukai“ bei „Skruzdėlytės nuotykiai, Saulė ir mėnulis, Šimtas zuikučių“. 

Vakaro skaitiniams

Debi Gliori „Kaip išmokyti drakonus Žemę tausoti“

Nuostabus pasakojimas vaikams itin svarbia mums visiems tema.

Jau ankstesnėse autorės knygose „Mylėsiu tave, kad ir kas nutiktų“ bei „Nuraminsiu tave, net jei šėls audra“ pamėgtas lapiukas kartu moko šėlstančius ir be saiko Žemės resursus eikvojančius drakonus pradėti gerbti, mylėti mūsų planetą, ją tausoti ir visada apgalvoti savus norus. 

Giles Andreae, Guy Parker-Rees „Žirafos šokt nemoka“

Nuostabi eiliuota pasaka, kurios pasaulyje parduota daugiau nei 2 milijonai kopijų!

Kasmet iš visos Afrikos žvėrys susirenka į smagią šventę „Džiunglės šoka“. Čia liūtai meiliai linguoja tango, šimpanzės energingai trepsi ča ča ča, visus žvėris užvaldo muzikos ritmai. Tik Džerė šioj šventėj jaučiasi nelaiminga, nes visi žino, kad žirafos šokti nemoka. Tačiau vienas mažas padarėlis įsitikinęs kitaip! 

Susan Kreller, Sabine Büchner „Šliumpis Pumpis, vėlyvasis maumas“

Šmaikščios trumpos maumiškos istorijos ir prajuokins, ir pamokys!

Šliumpis Pumpis – tikrų tikriausias maumas, kuriam patinka krėsti šunybes. Tačiau jis turi vieną bėdą – visur ir visada vėluoja! Todėl prabudęs vieną rytą Šliumpis Pumpis nusprendžia bent kartą viską atlikti laiku! 

Patiems mažiausiems

Rotraut Susanne Berner „Ką žmonės veikia vasarą“

Ši didelė, spalvinga, kupina pačių įdomiausių istorijų knyga įtrauks ne tik mažiausius, bet ir vyresnius vaikus! Laukime vasaros kartu! Kiekviename knygos puslapyje iliustracijomis pasakojama daugybė vasariškų istorijų: apie Zuzanos gimtadienį parke, pradingusius pingvinus ar nuo katino besislepiančią pelytę.

Vokietijoje gimusią ir ten pat kuriančią autorę Rotraut Susanne Berner pasaulyje išgarsino ši populiari knygų vaikams serija, kurios tiražas pasaulyje siekia pusę milijono egzempliorių, išleista penkiolikoje šalių. 

„Miško garsai“

Spauskite ir klausykitės!

Šios iliustracijų knygos miško garsai sužavės mažuosius skaitytojus. Spauskite mygtukus ir klausykite, kaip čiurlena upelis, džiugiai dūzgia bitės ar naktį pasitinka pabudusi pelėda. 

Benji Davies „Meškis Zujus zoologijos sode“ ir „Meškis Zujus dirba ugniagesiu“

Meškis Zujus kasdien išbando vis ką nors nauja. Drąsiai stumdyk paveikslėlius ir sužinok, ką jis veikė zoologijos sode ar dirbdamas ugniagesių komandoje.

Rašytojų sąjungos ir „Baltų lankų“ leidyklų informacija