2020 04 08

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Ką gali visiškai nieko nedarymas?

Pexels.com nuotrauka

Užimtumas ir dėl jo kylantis stresas jau tapo esmine mūsų gyvenimo ir darbo dalimi.

Paklausk ko nors, kaip laikosi, ir tikriausiai išgirsi, kokie užimti jie yra. Gyvename visas jėgas išsunkiančiu rimtu. Dažnai esame sugundomi idėja, kad reikia daugiau, greičiau ir efektyviau veikti, kad pasiektume visa tai, ko norime.

Ši publikacija yra Pasaulinės lyderystės konferencijos Lietuvoje partnerio „Global Leadership Network“ originalus kūrinys.

Ir jei sustotum bei nurimtum bent minutę, suprastum, koks pavargęs esi.

Darome galybę gerų dalykų, tiesa? Plečiame savo verslus, stipriname komandas, rūpinamės šeimomis tam, kad būtų geriau. Atrodo, kad daugiau darymas, turėtų būti teisingas pasirinkimas.

Olandai sukūrė sistemą, kuri veikia priešingai, nei anksčiau minėta. Tai – Niksen principas. Principas, kurio laikantis nereikės daryti visiškai nieko.

Ką? Visiškai nieko? Taip gali būti?

Juk nieko nedarymas neneša jokios naudos! Bent jau mes taip manome.

2019 metų liepą „Times“ žurnale pasirodė straipsnis „Kas yra Niksen?“, kuriame Sofija Gotfryd (Sophia Gottfried) plačiau aprašo šį principą – „Nors dažnai galvojame apie dėmesingumą, kaip apie susitelkimą į kiekvieną akimirką, Niksen principas ragina daugiau laiko skirti tiesiog būti, leidžiant mintims klajoti ir nesusikoncentruoti į mažas detales.“

Moksliniai tyrimai parodė tokių sulėtėjimo principų kaip Niksen naudą.

  • Kūrybiškiau spręsi problemas
  • Aiškiau dėstysi mintis
  • Sumažės nerimo jausmas
  • Pagerės imuninė sistema

Ar bent vienas išvardintų dalykų skamba gerai? Ar ir tu to norėtum?

2019 metų PLK konferencijoje Čikagoje Džo Sakston (Jo Saxton) priminė, kad lyderystė įgimta. Ji metė iššūkį skirti daugiau dėmesio stresui ir nerimui, kamuojančiam mūsų kūną, mintis ir emocijas. Neskirdamas tam dėmesio, nebūsi geras lyderis.

Pripažinsiu. Man tai nesiseka.

Esu perfekcionistė, o dar mėgstu būti dėmesio centre, tad kasdien jaučiu pagundą išaukštinti savo darbus ir taip parodyti pasauliui, kas esu. Taip save vertindama, nusistatau vertę.

Gyvenime ne kartą teko rimtai sustoti. Sustoti dėl krūties vėžio – dukart. Sustoti, kad išmokčiau gyventi lėčiau. Sustoti ir pasirūpinti savo kūnu ir siela. Nes be šių dalykų, negaliu būti gera lyderė. Be šių dalykų visai negaliu būti lyderė.

Ir tai tikrai gąsdina. Tas sustojimas, sulėtinimas. Nes tokios būsenos nieko nedarau. Atrodo, tampu tuščia. Sustoju. Laukiu. Ir klausau.

Mes niekaip nepriprantame prie ramybės. Galiausiai tai atrodo taip neproduktyvu. O tiesa yra ta, kad daugelis paprasčiausiai sustoję jaučiamės nepatogiai. Atrodo, jei sustosime, mūsų niekas nematys, negirdės, nevertins, nenorės susitikti. Jei sustosime, išgirsime giliai viduje tūnantį nepasitikėjimą.

Kai atsiduodame ramybei, atrandame savo kelią. Atrandame tiesą. Atrandame save.

Kaip atrasti naują gyvenimo ritmą?

Biblijoje psalmistas ragina nurimti ir žinoti (46 psalmė, 10 eilutė).

Turi pažinti Dievą. Pažinti save. Žinoti, ką darysi toliau.

Kaip lyderiui svarbu, kad susikurtum tokį gyvenimo ritmą, kuris pasirūpintų tavo kūnu ir siela.

Jėzus gyveno tokiu gyvenimo ritmu, neretai atsitraukdamas pabūti nuošalesnėje vietoje po intensyvios tarnystės (Morkaus 6:31). Ištvermė buvo svarbiau nei sėkmės istorijos.

Ką reiškia praktikuoti sulėtėjimą tavo organizacijoje?

Galbūt galėtum skirti laiko maldai susirinkimo pradžioje ar prieš darant svarbius nutarimus. O galbūt tu ir tavo komanda galėtumėte skirti vieną dieną per mėnesį praleisti vienumoje, ramiau, kai niekas netrukdo. Gal derėtų apsvarstyti ir savo dienotvarkėje įvesti laiką kasdienei asmeninės tylos akimirkai. O galbūt galėtum pasiimti visas sukauptas atostogas ir visiškai atsitraukti.

Su savo „Root & Branches“ komanda dienomis, kai tenka daug planuoti ar kai vykstame į išvykas, visada pradedame nuo gana ilgo laiko tyloje. Kiekvienas tyliai meldžiamės ir klausomės į galvą ir širdį ateinančių minčių, idėjų bei galvoje iškylančių prioritetų. Kai vėl susiburiame, kiekvienas dalinamės, ką jautėme per tą laiką.

Ir tikrai, pastebime, kas yra svarbu. Atsiranda aiškumas. Ir visi suprantame, kad judame viena kryptimi.

Nieko praktikavimas

Neretai susikūrus naują gyvenimo ritmą, tenka kažką pradėti daryti kitaip. Jei esi tik pradedantysis, užteks vos kelių minučių per dieną.

Raginu tave nuo šiandien pradėti skirti penkias minutes ramiai pasėdėti ir pažiūrėti, kas vyksta…

Jei ramiai sėdėti jums sunku, pasivaikščiok tyloje. Jei tam sunku atrasti laiko, įsirašyk tai į savo dienotvarkę. Išmokęs ilsėtis, būti vienumoje ir tyloje, pabandyk tam skirti šiek tiek daugiau laiko. Bandyk tai daryti vienas ar pakviesk prisijungti draugą.

Skirk porą minučių tam dabar.

  1. Išjunk visus elektroninius prietaisus.
  2. Patogiai įsitaisyk kėdėje, abi kojas padėjęs ant žemės.
  3. Kelis kartus lėtai, giliai įkvėpk.
  4. Leisk sau nugrimzti į ramybę.
  5. Nieko nedaryk.

Jei į galvą pradeda lįsti mintys, primenančios apie visus nebaigtus darbus, užsirašyk jas, taip žinosi, kad vėliau jos nebus užmirštos.

  1. Ramiai kvėpuok.

Po truputį sukursi naują ritmą.

Atsitraukdamas nuo visų dalykų, kuriuos „turi padaryti“, pasijusi pilnas jėgų ir lyg naujai gimęs.

Ir kad ir kaip ironiškai tai skambėtų, tavo lyderystės aiškumas, vizija ir net produktyvumas augs tau visiškai nieko nedarant.

Suzana Karson (Susan Carson)
„Roots&Branches“ tinklo įkūrėja ir direktorė
Vertė Vitalija Petrošiūtė
Redagavo Nora Popova

Apie autorę
Suzana Karson (Susan Carson)
„Roots&Branches“ tinklo įkūrėja ir direktorė

Suzana Karson yra autorė, pranešėja, tinklalaidžių vedėja ir „Roots&Branches“ tinklo direktorė. „Roots&Branches“ tinklas yra Sinsinačio mieste, Ohajo valstijoje, veikianti klausymosi ir išgydimo maldos tarnystė. Suzanos naujojoje knygoje „Rooted (IN): Thriving in Connection with God, Yourself, and Others“ (lt. „Įleidę šaknis. Arba klestėjimą atnešantis ryšys su Dievu, savimi ir kitais“) ir jos tinklalaidė „rooted (IN).ten.tionally“ (lt. „Tikslingai įleidę šaknis“) ragina gyventi giliai Dievo meilėje įsišaknijusį gyvenimą ir atrasti tikrąjį save.

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.