2020 04 08

Kostas Kajėnas

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min

Psichologė: „Svarbu sustoti ir pasižiūrėti, ką galite kontroliuoti, o ko – ne“

Nuotraukos autorius Irmantas Gelūnas/BFL © Baltijos fotografijos linija

Psichologė, socialinių mokslų daktarė JUSTINA KALIATKAITĖ-KYMANTIENĖ laidoje pasakoja apie įvairias streso įveikimo strategijas, kurios gali padėti per karantiną.

Anot psichologės, karantinas ir virusas sudrebino visus mūsų poreikius. Justina Kaliatkaitė-Kymantienė pabrėžia, kad žmonėms reikia suvokti, kaip jų kasdienybę veikia susiklosčiusi situacija, nes tik taip jie gali prie jos prisitaikyti. Psichologė tinklalaidėje pasakoja apie tai, kaip mūsų esminių poreikių patenkinimą sutrikdė COVID-19 išprovokuota krizė ir karantinas. 

„Milžiniškas informacijos srautas, kai norime būti kompetentingi ir priimti gerus sprendimus, nuolat mus laiko „sužadinimo“ ir įtampos būsenoje, o tai veikia mūsų fiziologinius poreikius, pavyzdžiui, gali sugriūti mūsų rutina. Seki informaciją, jaudiniesi, gali sutrikti apetitas (arba atvirkščiai). Iš savo konsultacijų patirties galiu pasakyti, kad dėl miego prasideda rimtos problemos. Taip vyksta dėl to, kad ta informacija labai sukrečia. Tokioje įtampoje gyvename visas šias dienas“, – kalba psichologė. 

J. Kaliatkaitė-Kymantienė pasakoja apie tai, jog viruso situacija sudrebino ir žmogaus saugumo poreikį: „Kalbame ir apie fizinį saugumą (grėsmė ir rizika susirgti yra didelė), ir psichologinį saugumą, t. y. galimybę numatyti, prognozuoti, strateguoti, kontroliuoti situaciją. Visos šios galimybės yra arba apribotos, arba atimtos. Prie saugumo poreikio prisideda ir galimybė kaupti resursus.“

Psichologė kalba ir apie viruso keliamus iššūkius menkai savivertei: „Virusas užklupo mus nepasirengusius. Vargiai ar šiai situacijai pasirengti buvo įmanoma. Šioje situacijoje gali kilti labai daug jausmų, susijusių su menkos savivertės patyrimu: kaip aš galėjau nepasiruošti? Kaip aš galėjau nenumatyti? Kaip aš galėjau savo sprendimais įklampinti save į kažkokias sudėtingesnes aplinkybes, kurių tarsi nebūtų, jeigu būčiau žinojęs aplinkybes?“

„Svarbus pozityvus požiūris, už kurį esame atsakingi patys. Svarbu žinoti, kad patys geriausi pasaulio protai, kurie yra kompetentingi šioje srityje, daro viską, ką gali, kad suvaldytų šią krizę. Kas mums belieka? Belieka pasirūpinti savimi, aplinka, galų gale, jei galime ir turime resursų, pasirūpinti tais, kuriems labai reikia pagalbos“, – dalijasi psichologė, socialinių mokslų daktarė J. Kaliatkaitė-Kymantienė.