Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2020 04 14

Vytautas V. Landsbergis

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Apie baltą lapą (III)

Režisierius Donatas Ulvydas. Irmanto Gelūno / BFL nuotrauka

Šiandien į „Balto lapo“ pamintijimų dėlionę – o ką, jei naujojo, poepideminio, pasaulio taisykles pabandytume susikurti patys, pradėdami nuo balto ir tuščio popieriaus lapo – įsitraukė du bičiuliai iš kino pasaulio.

Kino režisierius Donatas Ulvydas:

Įdomu, aišku, menininkams pakalbėti apie koronos epidemiją, bet… bet žiauriai ATSAKINGA. Reikia labai daug dirbti, gal net su mokslininkais kalbėti, kaip „pagautume bėdą už uodegos“, tada identifikuoti spragas, tada sugalvoti naujų sprendimų, tada juos patikrinti su atsakingomis institucijomis ir mokslu, ir tada jau teigti…

Teisingiau būtų kalbėti apie tai, ką daugiau mažiau žinome – apie kultūrą, apie kiną. Bet apie VISĄ visuomenės gyvenimo taisyklių ratą – tai kažin ar smarvės turėsim?

Kita vertus, smagus proto iečių palaužymas būtų – pabandyti sukurti „Balto lapo taisykles“. Tik reikia moderatoriaus, kuris pradėtų strategiškai, punktas po punkto, klausimas po klausimo „valdyti“ veiksmų eigą. Maždaug: pirmiausia jis sako – išvardykime, kas galėtų būti keičiama balto popieriaus strategijoje, tada moderatorius turi surinkti, apibendrinti, išgryninti, sukonkretinti ir duoti antrą užduotį – suprioritetizuokime, tada – jau viešinti po pasiūlymą konkrečiam punktui ir t. t. Žodžiu, ilga kelionė per kopas.

O apie gerąją epidemijos laiko diktatūrą ir aš kartais pagalvoju, panašiai kaip Mikalojus Vilutis. Mano mintis – atiduokim krizės valdymą Grybauskaitei arba Masiuliui Rokui.

Režisierius Armas Rudaitis. Asmeninio archyvo nuotrauka

Kino režisierius Armas Rudaitis:

Kai perskaičiau sumanymą apie „Balto lapo taisykles“, pirmiausia pagalvojau apie tai, kaip pats bandau išsivalyti savo informacinį srautą, o tai nėra taip jau lengva šiais laikais. Paaiškinsiu plačiau. Kai Lietuvoje paskelbė karantiną, tą pirmą savaitę man atkrito nemaži filmavimai, tai staiga atsirado laiko, ir tiesiog įkritau į visą tą informacinį srautą apie virusą, kovą su juo ir pan.

Tas infosrautas nesiliaudamas didele srove teka ir toliau, kasdien visais kanalais gauname statistiką, kiek žmonių susirgo, įvairių melagingų ir tikrų naujienų, reakcijų ir pan. Labai lengva visame tame paskęsti, ir kartais nelengva atsirinkti, kas kaip.

Neseniai žmona padėjo išspręsti feisbuko naujienų srauto problemą – yra toks naršyklės priedas (vadinasi News Feed Eradicator for Facebook), kuris padaro, kad atsidarius feisbuką būtų metamas nebe vis atsinaujinantis srautas, o tiesiog kaskart nauja prasminga citata ir visiškai jokio naujienų srauto. Toks tuščias feisbukas, kuris atrodo kaip baltas lapas. Tai padėjo sutaupyti daug veltui iššvaistomo laiko, bet tai nereiškia, kad visai nebenaudoju feisbuko ar nebeseku naujienų. Feisbuką kasdien naudoju komunikacijai su savo studentais (kino ekukaciją sėkmingai tęsiame online platformose), dabar visad galiu tikslingai nueiti į norimą puslapį ar pažvalgyti norimo žmogaus sieną, pats pasirenku ką ir kada noriu skaityti. Nebeįtraukia tas savaiminis srautas, kuriame daug daugiau niekinės informacijos ir komentarų nei realių naujienų ir prasmingo turinio.

O šiaip gyvenimas teka sava vaga, mūsų namuose dabar dienos ritmą diktuoja penkių mėnesių žmogeleliukas (kaip mes vadiname), Rusnei nė motais jokie karantinai, ji toliau auga, keliasi, valgo savo ritmu. Man rodos, gyvename laiku, kurį pasitelkę valios pastangas galime išnaudoti seniai užleistiems darbams ir persikrovimui, bet kartu tikiuosi, kad šis laikas neužtruks ir bus kuo mažiau skausmingas mums visiems visomis prasmėmis (psichologiškai, finansiškai ir pan.).

Šis virusas jau atskleidė daug naujų veidų, kaip visad nemažai žmonių, kol problema nepaliečia tiesiogiai jų, vengia kažkaip įsitraukti arba net juokiasi iš tos problemos. Neblogai šią temą užčiuopė dar gerokai prieš COVID-19 Vytauto Katkaus sukurtas trumpo metro filmas „Kolektyviniai sodai“, kurį šiuo metu galima pamatyti virtualiame „Kino pavasaryje“. Kine, kaip ir gyvenime, viskas akimirksniu pasikeičia iškilus nors ir nedidelei asmeninei grėsmei.

Tai linkiu mums visiems to balto lapo švarumo mąstant ir sąmoningumo, kad kartu sėkmingai įveiktume šį sudėtingą laikotarpį.

Gražios eilinės dienos karantine.

Daugiau skaitykite:

Apie baltą lapą (I)

Apie baltą lapą (II)

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite