Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2020 04 18

Vytautas V. Landsbergis

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Apie baltą lapą (V)

Prof. Vytautas Landsbergis. Bertos Tilmantaitės nuotrauka

Šiandien – penki baigiamieji „Balto lapo“ klausimai tėvui Vytautui Landsbergiui:

Vytautas V. Landsbergis: Ar pasaulis (ir Lietuva), tavo nuomone, bus pajėgus grįžti prie senųjų žaidimo taisyklių ‒ ekonominių ir politinių, ar rudenį galėsim toliau gyventi „po senovei“?

Vytautas Landsbergis: Jau seniai reikia naujų taisyklių.

Vytautas V. Landsbergis: Netikėtai užklupusi pandemija atskleidžia silpnąsias mūsų (ir ne tik) visuomenės vietas, kurias reikėtų stiprinti. Kokios jos ir ką daryti, kad rudenį galėtume džiaugtis išmokę pamoką ir iš krizės išeitume stipresni ir vieningesni?

Vytautas Landsbergis: Tingulys ir plaukimas pasroviui. Tai buvimas, o reiktų gyventi.

Vytautas V. Landsbergis: Sakoma, kad virusas ir demokratija ‒ nesuderinami dalykai. Ar išlaikys demokratija egzaminą, ar turėsime rinktis kariškus ar net diktatūrinius situacijos suvaldymo modelius? Ir ar gebėtume paskui iš jų išeiti, pasibaigus krizei?

Vytautas Landsbergis: Nei derinti, nei svarstyti. Tačiau kad nepasinaudotų primityvistai diktatoriai – čia reikia akylai stebėti, neleisti.

Vytautas V. Landsbergis: Kalbant apie tai, kaip Pietų Korėja suvaldė šią krizę, vartojamas „skruzdėlyno“ terminas ‒ tai reiškia sąmoningą, empatišką piliečių bendrabūvio instinktą veikti išvien. Gal tai labiau rytiečių mentalitetui būdinga savivoka ir elgsena, tačiau panašią tendenciją jautėme ir Lietuvoje Sausio 13-osios įvykių metu. Kokie pokyčiai tautos psichologijoje vyksta ar galėtų įvykti iki rudens, kokių pageidautume?

Vytautas Landsbergis: Tevyksta Sausio 13-osios brolystės kryptimi. Mes galime.

Vytautas V. Landsbergis: Kokias politinės valios, jėgos ar net diktatūros formas, kurios gali būti naudojamos krizei suvaldyti, pateisintum, o kokių – nei derinti, nei svarstyti.

Vytautas Landsbergis: Nepateisinčiau užmačių atšaukti rinkimus, paleisti savivaldybes, teikti ministrui diktatoriaus įgaliojimus. Veiksmingas, kolegialiai svarstantis Seimas turi funkcionuoti. Tai respublika.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Daugiau skaitykite:

Apie baltą lapą (I)

Apie baltą lapą (II)

Apie baltą lapą (III)

Apie baltą lapą (IV)

Kas yra „bernardinai“?

Arba kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.