2020 04 30

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

B. Burgis: „Tobulėti būtina iki paskutinės akimirkos“

Bronislovas Burgis. KTU gimnazijos nuotrauka

Ketvirtadienį, balandžio 30 d., pranešta, kad mirė pedagogas, matematikas, vienas iš Kauno technologijos universiteto (KTU) gimnazijos įkūrėjų ir ilgametis vadovas Bronislovas Burgis. Apie tai artimieji informavo jo feisbuko paskyroje.

B. Burgis gimė 1949 metais Plungės rajone, Kauno politechnikos institute (dabartiniame KTU) gavo technologijų daktaro laipsnį, buvo vienas iš KTU gimnazijos įkūrėjų, jai vadovavo nuo 1990 m. iki 2014 m. 

Siūlome keletą B. Burgio minčių iš jo tinklaraščio „Burgis.lt“. 

Apie valdžią. Jokia valdžia (įskaitant carą…) niekada neleis, kad sistema pasikeistų taip, jog piliečiai galėtų neišrinkti tų, kurie jau yra valdžioje. Dar ko! Juk jie tam ir atėjo į valdžią, kad pasirūpintų savo gerove!

Valdžiai nereikia trukdyti dirbti. Jei moka – tegu dirba. Jei nori – tegu dirba. Bet nereikia tos valdžios nei garbinti (kaip prieš tūkstantį metų!), nei keikti. Tiesiog priversti valdžios žmones pamatyti, kad visos jų pastangos pakilti virš kitų žmonių yra bevaisės.

Apie gyvenimą. O aš kasdien save pagaunu galvojantį: greičiau tas lapkritis pasibaigtų, greičiau tas gruodis praeitų. Ir čia pat stabdau: „Nori greičiau pasenti? Nori vėl pamatyti, kad neįmanoma po to bent pristabdyti putojančio pavasario srauto?“

Apie mokyklą. Aš matau tave, mokykla. Palyginau trečioko Luko matematiką Stokholme ir trečiokės Mildos matematiką Vilniuje. Apsidžiaugiau! Esminių skirtumų nėra. Bet kokie baisūs kontrastai mūsų šalies švietime! Ir kada valdžia išmoks mano paprastą pamoką: sakyk tiesą!

Apie smalsumą. Žinau, žinau – jokios naudos iš to smalsumo, iš tų pastangų išmokti, padaryti. Yra kiti keliai į „laimę“. Užjaučiu tuos, kurie pasirenka tuos kitus kelius… Jūs patikėkite manimi, senu žvirbliu: tobulėti būtina iki paskutinės akimirkos. Gal būtent tada prireiks tobulumo…

Apie „lygiagrečius“ gyvenimus. Reikia apibendrinti. Taip, aš valgau duoną, miegu, kai ką darau tualete… Bet džiaugiuosi, kad tai nėra mano pasaulis. Gyvenu lygiagrečiajame. Ten – palaima dirbti, palaima kurti, palaima patirti grožį, palaima surasti ir išrasti. Ten – aistra išgyventi, jausmas neužgauti, meilės viršūnės ir gelmės. Kviečiu – apailankykite!

Apie įvaizdį. Mes esame savo įvaizdžio įkaitai… Jei staiga panorėtume iš jo ištrūkti, kitiems būtų keista ir nejauku. 

Apie tai, ką veikti studentui įstojus į aukštąją mokyklą. Mat jas šunys, tas reformas! Gelbėkimės patys. Ką gali ir turi daryti studentas, suprantantis padėties keblumą? Suprantantis, kad jo nepašalins nepriklausomai nuo to, ar jis studijuos, ar ne. Suprantantis, kad jis nėra pasirengęs aukštosioms studijoms. Suprantantis, kad tai ne tiek jo kaltė, kiek jo nelaimė.

Siūlau:

1. Būtinai dalyvauk! Lankyk visus užsiėmimus – tikrai žinau, kad geresnės alternatyvos neturi. Mokytis galima ir blogoje paskaitoje – kaip pats skaitytum geresnę paskaitą.

2. Klausk! Klausk, klausk, klausk… Jei nesupranti, apie ką pasakoja, klausk „ne į temą“. Dėstytojai už tave vyresni, tai net nebūdami protingesni gali kartais neblogai atsakyti.

3. Nesitikėk, kad įgysi profesiją. Stenkis gauti išsilavinimą ir gebėjimą įgyti profesiją. Patikėk manimi – tikrai nežinai, nei kur, nei ką teks veikti baigus aukštąją mokyklą.

4. Tavo diplomo vertė labiausiai priklauso nuo to, kiek tu ir tavo bendramoksliai stengsis dirbti kuo geriau. Neleisk greta sėdintiesiems mažinti tavo diplomo vertės!

5. Daug skaityk ir rašyk. Tarp mažaraščių su diplomais gražiai išsiskiria raštingieji. Pajusk žodžių, terminų skonį ir vertę. Pramok lotyniškų posakių, tarptautinių žodžių – pravers.

6. Bendrauk su pažangiausiais. Pavyzdžiui, šioje svetainėje… (turimas omenyje „Burgis.lt“)

Apie darbus ir jų nesureikšminimą. Siūlau skaičiuoti taip: dienos darbai, metų darbai, dešimtmečių darbai. Pavyzdžiui, šiandien išvirėme vyšnių uogienę, sutvarkiau baseiną, garažą, nuploviau automobilį – taigi gana! Ne, aš savo darbų neskaičiuosiu, nes dar netyčia susireikšminsiu… Geriau pažvelkime abstrakčiai.

Apie „mažus“ darbus. 

* Jei žiniasklaidos atstovai net vasarą duoda mums šį tą paskaityti – tai jie tikrai bus ką nors gero per gyvenimą nuveikę!

* Jei mama verda, kepa, skalbia – ji tikrai bus daug gero nuveikusi per gyvenimą!

* Jei pasistatei namą (kad ir ne pats – taigi užsidirbai pats!), užauginai bent vieną namą, pasodinai medį ir kaimyną – esi labai darbštus, niekada nesigailėsi!

* Jei tavo namuose, kieme, sode bent pakenčiama tvarka – esi nuveikęs, esi!

* Jei turi aukštojo mokslo diplomą, nors ir nesi mokytas, – nesigraužk, pasaulyje daug visai neraštingų.

* Jei bent retkarčiais bent penki tavo draugai susirenka pats tave pavakaroti – nesi paskutinis eilėje, tikrai.

* Jei esi perskaitęs bent 30 romanų – nesi pasaulio tamsuolis, nusiramink.

Daugiau B. Burgio minčių jo tinklaraštyje „Burgis.lt“

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.