Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2020 05 15

Eglė Ramoškaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Garsių knygų kūrėjų dovana vaikams – „knygiukai“ emocinei gerovei

„Vaikų žemės“ iliustracija

Lietuvos vaikų knygų kūrėjai susibūrė dėl bendro tikslo – vaikų ir juos auginančių šeimų emocinės gerovės sudėtingu pandemijos laikotarpiu. Kūrėjus vienijantį projektą  „Knygiukai į pagalbą vaikams“ sumanė vaikų ir jaunimo literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“ kartu su VšĮ Vaiko psichologijos centru ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriumi. Garsūs vaikų knygų kūrėjai vaikams dovanos „Knygiukus“ – nemokamas parsisiunčiamas knygeles, kurios padės vaikams, tėvams ir ugdytojams įveikti sunkų etapą skaitant žinomų autorių sukurtas istorijas.

„Knygiukas“ – tai rašytojo ir iliustruotojo dueto sukurta istorija, skirta ketverių–devynerių metų vaikams, papasakota iš vieno A4 formato lapo išlankstomoje šešių puslapių knygelėje. Ją parsisiųsti, išsispausdinti ir susilankstyti galės bet kuris namuose esantis vaikas. Kiekviena knyga ką nors duoda skaitytojui – nuotykių, supratimo, jausmo, kad esi ne vienas, kad yra tokių pačių ar panašių į tave, jausmo, kad tave kažkas supranta, juoko, grožio, įkvėpimo. „Knygiuko“, kaip ir bet kurios kitos knygos, tikslas yra perteikti knygelės kūrėjų mintį, emociją ar jausmą, skiriasi tik apimtis – „Knygiukuose“ pasakojamos vos šimto žodžių istorijos.

Prie projekto „Knygiukai į pagalbą vaikams“ prisijungė per penkiasdešimt iliustruotojų ir rašytojų, kurie į kūrybines poras bus suskirstyti atsitiktine tvarka. Tai – socialinis projektas, todėl knygų kūrėjai prisijungia neatlygintinai. Tarp projekto dalyvių yra ir vaikų mylimos knygos „Laimė yra lapė“ autorės Evelina Daciūtė ir Aušra Kiudulaitė, puikiai žinoma Kakės Makės kūrėja Lina Žutautė, „Sibiro haiku“ kūrėjos Jurga Vilė ir Lina Itagaki, rašytojas, bardas, kino režisierius ir dramaturgas Vytautas V. Landsbergis, rašytoja Vaiva Rykštaitė bei daugelis kitų nuostabių knygų kūrėjų.

Literatūrologė, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė. Asmeninio archyvo nuotrauka

Literatūrologė, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė mano, kad retai susimąstome, kad teisė į kultūrą (ir literatūrą kaip vieną jos šakų) yra pamatinė vaikų teisė, įrašyta Vaiko teisių konvencijoje.

„Negana to, kad pastaruosius porą mėnesių situacija pasaulyje daugeliui apribojo šią teisę, atsiskleidė dar vienas dalykas – sužinojome, kiek daug vaikų neturi net kompiuterio ir interneto, ką jau kalbėti apie knygas, kurios daugeliui – prabangos dalykas. Ir, deja, mūsų valstybė nėra tokia turtinga, kad kiekvieną savo pilietį vaiką aprūpintų knygomis. Tad gauti kad ir mažą knygiuką, bet turėti jį savo ir sau – jau žingsnis link to, kad gerbiame, vertiname ir stengiamės užtikrinti vaikų pamatines teises“, – įsitikinusi I. Mitunevičiūtė.

VšĮ Vaiko psichologijos centro steigėja, psichologė dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė. Asmeninio archyvo nuotrauka

„Gyvename greitame amžiuje, kai vaikams sunku susikaupti skaitant ilgus aprašymus, storas knygas, todėl mažas formatas patrauklus vaikams. Tokią istoriją tikrai perskaitysi, net jei skaitai silpnai. Ir į delną ji patogiai telpa. Vaikai mėgsta mažus dalykus, atrodo, kad jie jiems tiesiog pritaikyti. „Knygiukai“ yra trumpoji literatūra, bet tai nereiškia, kad jie yra ne tokie geri nei kitos knygos, tuo labiau kad projekto metu juos kuria profesionalūs kūrėjai“, – mintimis dalijasi „Knygiukus“ sumaniusi ir sėkmingai išbandžiusi VšĮ Vaiko psichologijos centro steigėja, psichologė dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė.

„Knygiukai“ ateina tiesiai į namus, vaikai patys prisideda prie jų atsiradimo – patys išsispausdina, karpo, sulanksto. Manau, čia yra truputis magijos. Šitas knygiuko formatas patrauklus – nereikia rišti, klijuoti, tereikia sulankstyti, įkirpti, perlankstyti – ir knyga“, – sako psichologė.

Vaikų ir paauglių knygų autorė, „Vaikų žemės“ komandos narė ir projekto „Knygiukai į pagalbą vaikams“ sumanytoja Kotryna Zylė viliasi, kad „Knygiukai“ padovanos bent kelias minutes ramybės tiek vaikams, tiek tėvams.

„Šiuo metu skaitymas vaikams garsiai – svarbi šeimos terapijos forma. Kai tik namus perskrodžia vaikų peštynių klyksmas ir jokie argumentai kariaujančių pusių nebeįtikina, sėdu ant sofos ir pradedu skaityti garsiai. Dar nebuvo nė vieno sykio, kad mažiukai neatbėgtų ir nesukištų nosių į iliustracijas. Ir prisipažinsiu, tai ramina ne tik juos. Šis būdas nurimti labai svarbus ir man pačiai. Tiesiog mėgaujuosi istorija kartu su vaikais, tuo metu neturiu galvoti, kaip juos sutaikyti, sudrausminti, kuo užimti ar sudominti“, – sako Kotryna.

Vaikų ir paauglių knygų autorė, „Vaikų žemės“ komandos narė ir projekto „Knygiukai į pagalbą vaikams“ sumanytoja Kotryna Zylė. Asmeninio archyvo nuotrauka

„Knygiukai“ gali paskatinti vaikus kurti ir pačius, savo sukurtomis knygelėmis išsakyti tai, ką paprastais žodžiais ne visada pavyksta. Be to, jei vaikui patiktų „Knygiukas“, gali būti lengviau jį sudominti ir kitomis panašią temą nagrinėjančiomis knygomis vaikams ar „Knygiuko“ autoriaus knyga – projekte dalyvauja bent vieną knygą vaikams parašę ar (ir) iliustravę kūrėjai.

„Knygiukų“ tikslas – ne tik praskaidrinti vaikų kasdienybę, bet ir padėti jiems spręsti emocinius šių dienų iššūkius, todėl prieš kurdami „Knygiukus“ visi projekto dalyviai susitiks su psichologe dr. M. Skeryte-Kazlauskiene. Ji papasakos apie šiuo metu vaikų patiriamus emocinius sunkumus ir kaip „Knygiukai“ galėtų padėti juos spręsti. Literatūrologė I. Mitunevičiūtė pasidalins žiniomis apie knygų galią sprendžiant kasdienes problemas ir netgi sudėtingas ar traumuojančias patirtis.

Specialūs projekto „Knygiukai į pagalbą vaikams“ renginiai vyks birželio 1–5 d. virtualioje erdvėje. „Knygiukus“ parsisiųsti kviesime nuo birželio 1-osios, Tarptautinės vaikų gynimo dienos. Juos rasite interneto svetainėje www.vaikuzeme.lt.  

Birželio 2-ąją pakviesime į virtualų pokalbį „Vaikai ir tėvai namuose. Emocijos neramiais laikais ir gydanti skaitymo galia“. Vaikų knygų autorė Kotryna Zylė „Zoom“ platformoje kalbins psichologę Moniką Skerytę-Kazlauskienę ir skaitymo specialistę Ingą Mitunevičiūtę. Registracija nereikalinga, būsimo pokalbio nuoroda. 

Daugiau informacijos – „Vaikų žemės“ interneto svetainėje www.vaikuzeme.lt ir feisbuko paskyroje.

Projekto partneris – Lietuvos kultūros institutas.

Kas yra „bernardinai“?

Arba kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.