Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kryžiaus ženklo pasirodymas Jeruzalės padangėje

Jeruzalė. Noticias.franciscanos.org.br nuotrauka

Jeruzalė. Noticias.franciscanos.org.br nuotrauka

Kasmet gegužės 20 d. (pagal Julijaus kalendorių – 7 d.) ortodoksų liturginiame kalendoriuje galime išvysti ganėtinai keistą įrašą: „Viešpaties Kryžiaus pasirodymo Jeruzalės danguje prisiminimas“. Kas tai yra?

351 m., kai šv. Konstantinas Didysis jau buvo miręs, Romos imperijoje karaliavo jo sūnus Konstancijus II – arijonas, netikėjęs Kristaus dievyste. Šv. Velykų laikotarpiu, gegužės 7 d. trečią valandą (9:00 val. pagal mūsų laiką), Jeruzalės padangėje pasirodė aiškiai matomas didžiulis lygiakraštis kryžius, liudytojų teigimu, savo ryškumu nustelbęs netgi Saulę. Ši reginį matė visi buvusieji mieste: sakoma, kad kryžius kabėjo virš Golgotos, o jo spinduliai driekėsi per visą dangų.

Žmones apėmė toks siaubas ir nuostaba, kad daugelis metė savo darbus ir ėjo iš pastatų į lauką pažiūrėti į ryškiai šviečiantį kryžių. Daug kas iš buvusiųjų mieste atsivertė ir pasikrikštijo. Pasakojama, kad šio įvykio įkvėptas Jeruzalės patriarchas šv. Kirilas parašė laišką imperatoriui Konstancijui II, kviesdamas jį taip pat atsiversti į ortodoksiją.
Šis įvykis taip sukrėtė žmones, kad buvo įrašytas į Bažnyčios kalendorių. Poetai tai dienai atminti parašė liturgines giesmes – stichiras ir kanoną.

Pateikiame tik pagrindines minėjimo giesmes:

Troparas, 1 t.

Tavo Kryžiaus atvaizdas danguje suspindėjo / ryškiau nei Saulė švietė / nuo Šventojo kalno / iki pat Golgotos. / Juo parodei Savo galią, Išganytojau, / sustiprinai krikščionis ortodoksus jų tikėjime. / Dievo Gimdytojos maldų užtarimu, / Kristau, mūsų Dieve, / išgelbėki mus.

Kondakas, 4 t.

Tavo tyras ir gaivinantis Kryžius, / atvėręs mums Rojų, / suspindo viršum žemės, / spinduliais nutįsdamas į dangų. / Šiandien tikintieji žvelgia į šį švytėjimą / kaip amžinosios Šviesos ženklą, / kuris išbandymų metu / mums primena / Tavo pergalę bei triumfą!

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu