2020 05 23

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Auksiniai konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ kadrai

Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2020“ nugalėtojų apdovanojimų ceremonija Vilniaus Rotušės aikštėje. Gretos Skaraitienės / BFL nuotrauka

Nepaisant visų pastarojo meto negandų gegužės 22 d. Vilniaus Rotušės aikštėje įvyko devynioliktojo konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ nugalėtojų apdovanojimai. „Auksiniai kadrai“ šiemet buvo įteikti septyniems fotografams: Sauliui Žiūrai, Andriui Repšiui, Tadui Kazakevičiui, Kęstučiui Vanagui, Ievai Budzeikaitei, Rolandui Parafinavičiui ir Ramūnui Danisevičiui.

Be to, tradiciškai, iš visų į metraštį bei parodą patekusių nuotraukų spaudos fotografai patys išrinko jiems labiausiai patikusį kadrą, kurio autoriui – Ričardui Grigui – atiteko „Kolegų prizas“. Ši tradicija itin svarbi spaudos fotografų bendruomenei – tai galimybė kasmet pažymėti vieno iš kolegų talentą, gerą akį, greitą reakciją ir sąmojį.

Vieni pagrindinių konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ tikslų – skatinti šalies fotografus ieškoti savito žvilgsnio į reikšmingus įvykius ir gyvenimą mūsų šalyje, atsakingai rengti sąžiningą vaizdinę informaciją. Konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“ pasauliniame kontekste nėra unikalus reiškinys – nacionaliniai spaudos fotografijos konkursai rengiami daugelyje pasaulio šalių, taip pat vyksta ir keli tarptautiniai konkursai. Vieno pagrindinių – Pasaulio spaudos fotografijos konkurso (World Press Photo) – finalininku šiemet po 42 metų pertraukos vėl tapo Lietuvos atstovas.

„Džiaugiamės, kad ir „Lietuvos spaudos fotografijos“ konkurso žiuri įvertino kolegos Tado Kazakevičiaus seriją – ji tapo temos „Fotopasakojimas ir reportažas“ nugalėtoja. Turime vilties, kad mūsų rengiamas nacionalinis konkursas yra svarbus Lietuvos spaudos fotografijos plėtrai ir suteiks dar ne vienam kolegai postūmį kurti išskirtinius darbus, dalintis jais ne tik su Lietuvos, bet ir su viso pasaulio žiūrovais“, – teigia Lietuvos žurnalistų sąjungos Spaudos fotografų skyriaus pirmininkė Evgenia Levin.

Konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“ ne tik skatina fotografus vis naujai pažvelgti į savo kūrybą, bet ir pats nuolat keičiasi. Šiemet VšĮ Lietuvos spaudos fotografų klubas, rengęs nacionalinį konkursą nuo 2002 metų, konkurso organizavimo įgaliojimus perduoda Lietuvos žurnalistų sąjungai ir jos Spaudos fotografų skyriui bei Nacionalinei žurnalistų kūrėjų asociacijai. Šių metų konkursas įvyko dar bendradarbiaujant visoms trims organizacijoms.

„Fotografija šiandien mūsų gyvenime yra dažnai kur kas svarbesnė už tekstą, – apie šiuos pasikeitimus sako Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas D. Radzevičius. – Tačiau spaudos fotografijos konkursas kasmet sujungia visas geriausias žurnalistikos tradicijas, todėl Lietuvos žurnalistų sąjunga labai didžiuojasi galėdama organizuoti konkursą ir pagerbti „Auksinio kadro“ laureatus.“

Šiemet 123 fotografai iš visos Lietuvos konkursui pateikė daugiau kaip 3700 nuotraukų. Kaip ir kasmet, konkursui pateiktas fotografijas vertino kompetentinga tarptautinė komisija, kurios nariais šiemet tapo profesionalūs fotografai Stefano Schirato (Italija), Sergey Maksimyšin (Rusija), Artūras Morozovas (Lietuva); žurnalo „Moteris“ vyr. redaktorė Ieva Rekštytė-Matuliauskė bei jaunojo kūrėjo premijos laureatė, režisierė Aistė Žegulytė. Komisija ypač džiaugėsi įdomių ir netikėtų kadrų gausa „Portreto“, „Kultūros ir pramogų“ bei „Kariuomenės“ kategorijose. Be to, įspūdį paliko fotopasakojimų ir reportažų įvairovė ir pamažu auganti serijų meninė bei naratyvo dėliojimo kokybė. Komisijos nariai linkėjo Lietuvos spaudos fotografams drąsos ir ryžto patiems kelti klausimus, ieškoti temų ir naujų pasakojimo formų.

„Linkiu, kad daugiau fotografų susidomėtų fotopasakojimo žanru, tam skirtų laiko, nes turbūt tik laikas sustabdytame kadre išgrynina minties gylį ir per tai sugeba išsaugoti tą sustabdytą žvilgsnį laike“, – dalijosi režisierė A. Žegulytė.

„Suprantama, kad bet kokią fotografiją reikėtų vertinti ne tik tuo metu, kai ji yra aktuali, bet ir iš laiko perspektyvos. Kasmet žiūrint kolegų užfiksuotus ne vien svarbiausius įvykius, o ir žmonių veidus, miestus, gamtą – per beveik du dešimtmečius Lietuvos spaudos fotografijos parodose ir albumuose galime rasti įamžintą mūsų visų mąstymo ir matymo kaitą, politinę, kultūrinę ir ekonominę šalies raidą. Kartu su kolegomis ruošdami jau devynioliktą spaudos fotografijos metraštį ir parodą vėl įsitikinome, kad tokiu būdu prisidedame prie autentiško Lietuvos istorijos įamžinimo“, – sako E. Levin.

Paroda „Lietuvos spaudos fotografija 2020“ Vilniaus rotušėje bus eksponuojama iki gegužės 30 d., vėliau keliaus į kitus Lietuvos miestus.

Naujienos. Sauliaus Žiūros nuotrauka
Kariuomenė. Ievos Budzeikaitės nuotrauka
Kultūra. Kęstučio Vanago nuotrauka
Portretas. Tado Kazakevičiaus nuotrauka
Gyvenimas. Andriaus Repšio nuotrauka
Kolegų prizas. Ričardo Grigo nuotrauka
Gamta. Ramūno Danisevičiaus nuotrauka
Sportas. Rolandas Parafinavicius

Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2020“ nugalėtojai

Naujienos – Saulius Žiūra, Vilniaus miesto savivaldybė, ziura.eu.

Gyvenimas – Andrius Repšys, likelithuania.lt.

Portretas – Tadas Kazakevičius, tadaskazakevicius.com.

Kultūra ir pramogos – Kęstutis Vanagas.

Kariuomenė – Ieva Budzeikaitė, Lietuvos kariuomenė, budzeikaite.lt.

Sportas – Rolandas Parafinavičius.

Gamta ir jos apsauga – Ramūnas Danisevičius, „Lietuvos rytas“, danisevicius.lt.

Reportažas ir fotopasakojimas – Tadas Kazakevičius, tadaskazakevicius.com.

Kolegų prizas – Ričardas Grigas, laikraštis „Atspindžiai“.

Lietuvos žurnalistų sąjungos Spaudos fotografų skyriaus informacija