2021 12 09
Vidutinis skaitymo laikas:
2021 m. Laisvės premija skirta „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos“ bendradarbiams

Seimas, atsižvelgdamas į Laisvės premijų komisijos sprendimą, nutarė 2021 metų Laisvės premiją skirti pogrindinės spaudos leidinio „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika“ 1983–1989 metų vyriausiajam redaktoriui, Telšių vyskupui emeritui Jonui Borutai, leidinio bendradarbėms Bernadetai Mališkaitei ir Gerardai Šuliauskaitei. Šis apdovanojimas laureatams bus įteiktas Laisvės gynėjų dieną – 2022 m. sausio 13-ąją.
„LKB kronika“ buvo reikšminga neginkluoto pasipriešinimo prieš Sovietų Sąjungos okupaciją kovos dalyvė, liudijusi Laisvo žodžio jėgą, įveikusi geležinę uždangą ir gebėjusi perduoti žinią laisvam pasauliui. Pats leidinys savaime neatsirado, jį redagavo, rengė ir platino nepaprastai gražaus kuklumo, tačiau didelės drąsos ir stipraus tikėjimo žmonės. Jiems buvo svarbu nepasiduoti, neprarasti vilties, kovoti, nepaisant grėsmės sau ir savo artimiesiems. Šis Laisvės premijos apdovanojimas – didelė padėka visiems kronikos bendradarbiams“, – anksčiau yra sakiusi Laisvės premijų komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė.



Laisvės premija siekiama įvertinti asmenų ir organizacijų laimėjimus ir indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą.
Praėjusių metų Laisvės premija buvo skirta Baltarusijos demokratinei opozicijai ir jos lyderei Sviatlanai Cichanouskajai.
„LKB kronika“ – tai ilgiausiai leistas, plačiausiai pasklidęs, persekiojamos, bet nepalūžusios Bažnyčios simboliu tapęs pogrindinis žurnalas, kurio ištakos – slapti veiklių kunigų susirinkimai. 1972–1989 m. „LKB kronika“ buvo sovietų nusikaltimų metraštis. Joje registruoti ir skelbti Bažnyčios veiklos varžymo, tikinčiųjų persekiojimo ir žmogaus teisių pažeidinėjimo faktai, juos liudijantys dokumentai. Slapčia pasiekdavusi Vakarus ir susilaukusi plataus atgarsio pasaulio žiniasklaidoje, „LKB kronika“ griovė sovietų propagandos kuriamą mitą apie komunistinės sistemos humaniškumą bei tariamą Bažnyčios laisvę Sovietų Sąjungoje.
Pavergtoje Lietuvoje „LKB kronika“ drąsino tikinčiuosius, drausmino linkusius kolaboruoti, skatino ištvermei Bažnyčios vadovybę. Nepaisant KGB persekiojimų bei represijų, kurie palietė dešimtis įkalintų ir šimtus šantažuotų bendradarbių bei platintojų, „LKB kronika“ buvo reguliariai leidžiama iki pat laisvės atgavimo. Iki Atgimimo išėjo 81 „LKB kronikos“ numeris.
LR Seimo informacija
Naujausi


Paramos koncertas „UNITED for Ukraine“ kviečia klausytis gospelo ir džiazo


Rašytoja U. Kaunaitė: „Man rūpi šiandienė realybė ir socialinės problemos. Tik iš ateities perspektyvos“


Jei krikščionys būtų vieningi – nebūtų skelbiami teisingi karai, būtų tik taikos teisingumas


Estijoje jau 30 metų vykstantis festivalis atkeliauja i Lietuvą!


Paskelbtos pavardės žmonių, įrašytų į numatytų ištremti asmenų sąrašus


Artėjant Velykoms – išpuoliai prieš krikščionis Izraelyje


Mokestinių pasiūlymų pakete – ir gerinantys, ir bloginantys ekonominę aplinką


Ekumeninis patriarchas Baltramiejus I: Europa bunda iš gilios iliuzijos


Vakarų susiskaldymo tikėjęsis Kremlius prašovė. Europiečiai vieningesni nei prieš metus


D. Alekna: šv. Bonaventūros „Brevilokvijas“ – didelis, bet iki smulkmenų apgalvotas statinys


Juozapo pamokos skaičiuojantiesiems svetimus pelnus

