2021 10 08
Vidutinis skaitymo laikas:
2021 m. Nobelio taikos premija skiriama dėl žodžio laisvės persekiojamiems Filipinų ir Rusijos žurnalistams

2021 m. Nobelio taikos premija skiriama Filipinų žurnalistei Mariai Ressai ir nepriklausomo Rusijos laikraščio „Novaja gazeta“ („Новая газета“) vyriausiajam redaktoriui Dmitrijui Muratovui už jų pastangas ginti minties laisvę kaip pagrindinę demokratijos ir tvarios taikos sąlygą. Šį sprendimą šiandien Osle paskelbė Norvegijos Nobelio komitetas.

„Nuo pat įsteigimo 1993 m. „Novaja gazeta“ skelbė kritinius straipsnius korupcijos, policijos prievartos, neteisėtų areštų, rinkimų manipuliacijų, [internetinių] trolių fabrikų ir Rusijos karių panaudojimo tiek pačioje Rusijoje, tiek ir už jos ribų temomis. „Novaja gazeta“ oponentai į tai atsakydavo į grasinimais, prievarta ir žmogžudystėmis. Per laikraščio gyvavimo laikotarpį buvo nužudyti šeši „Novaja gazeta“ žurnalistai, tarp jų ir Anna Politkovskaja, rašiusi apie karą Čečėnijoje. Vyriausiasis laikraščio redaktorius Dmitrijus Muratovas, nepaisydamas žudymų ir grasinimų, neišsižadėjo nepriklausomumo principo ir nuosekliai gynė žurnalistų teisę rašyti pasirinktomis temomis, kadangi tai atitinka profesionalios ir etiškos žurnalistikos standartus,“ – paskelbė komiteto pirmininkė Berit Reiss-Andersen.

Maria Ressa yra pirmoji Nobelio premijos laureatė filipinietė. Ji vadovauja tiriamosios žurnalistikos leidiniui „Rappler“, kuriame atvirai kritikuojamas Filipinų prezidentas, rašoma apie piktnaudžiavimą valdžia, prievartos naudojimą ir stiprėjantį autoritarizmą. 2019 m., pasirodžius žurnalistės publikacijoms apie žmogaus teisių pažeidimus Filipinuose, šalies valdžia apkaltino ją įvykdžius kibernetinių nusikaltimų. Žurnalistei už tai gresia įkalinimas iki šešerių metų.
Parengta pagal nrk.no ir novayagazeta.ru informaciją
Naujausi


Fotografas P. S. Krivickas: „Jei galvotume apie reinkarnaciją, tai J. Mekas reinkarnuojasi į mus visus“


Vilniaus universitetas kviečia studijuoti Religijos studijų magistrantūrą


Tylos rekolekcijos „Laužomas kaip duona“


Birželio 21–26 d. – ypatinga savaitė ir Kauno arkivyskupijoje, ir Vatikane


Po parlamento rinkimų Prancūzijoje – patas


Theodoras von Grotthussas. Garsiausias Lietuvos mokslininkas, pralenkęs laiką


Šventumo estetika. Aloyzo Gonzagos pašaukimas baroko genijaus akimis


Bibliją studijuokime su malda ir dienoraščiu


In memoriam Uffei Ellemannui-Jensenui


Pranciškus iš esmės keičia Bažnyčios valdymą?


Metafizinės literatūros link, arba Atsisveikinimas su J. Joyce’o „Uliso“ šimtmečiu

