2021 06 12

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

2021 m. Pulitzerio premija: „Išskirtinis paminėjimas“ merginai, nufilmavusiai juodaodžio žūtį; geriausia grožinės literatūros knyga – L. Erdrich romanas apie Amerikos indėnų kovą

Pulitzerio premijos medalis. Pulitzer.org nuotrauka

Niujorke (JAV) birželio 11 d. paskelbti 2021 m. Pulitzerio premijos laureatai. Ši premija, teikiama kasmet nuo 1917 m., laikoma viena prestižiškiausių JAV ir visame pasaulyje iš teikiamų žurnalistikos srityje.

Garbingiausios Pulitzerio premijos nominacijos – „Tarnystė visuomenei“ – laimėtoju už drąsą, toliaregiškumą ir plačią sklaidą kalbant apie koronaviruso infekcijos pandemiją paskelbtas leidinys „The New York Times“ (NYT). Žiuri narių pranešime pabrėžiama, kad jo žurnalistams sėkmingai pavyko kelti viešumon problemas apie rasinę ir ekonominę nelygybę, nesėkmingus valdžios veiksmus JAV ir už jos ribų, taip pat užpildyti informacinį vakuumą, o tai padėjo vietos valdantiesiems, medikams, kompanijoms ir privatiems asmenims pasiruošti koronaviruso plitimui.

Daugelyje kitų kategorijų nugalėjo straipsnių, kuriuose rašoma apie rasinę nelygybę ir „Black Lives Matter“ (BLM, „Juodųjų gyvenimai svarbūs“), protestus.

2021 m. Pulitzerio premijos žiuri apdovanojimų nominacijoje „Išskirtinis paminėjimas“ pagerbė 18-metę Darnellą Frazier – merginą, kuri nufilmavo afroamerikiečio George’o Floydo žūtį 2020 m. gegužę po to, kai jis buvo sulaikytas policijos pareigūnų. Žiūri nariai pranešė, kad D. Frazier nufilmuota medžiaga paskatino protestus prieš policijos smurtą po visą pasaulį, atkreipdama dėmesį į svarbų piliečių vaidmenį žurnalistikoje – siekiant tiesos ir teisingumo. 

„Išskirtinis paminėjimas“ – Pulitzerio premijos nominacija, kuria už pasiekimus pagerbiami žmonės, nepapuolantys į kitas kategorijas. 2020 m. šį apdovanojimą jau po mirties pelnė Ida B. Vels už smurto prieš afroamerikiečius viešinimą praėjusio šimtmečio 3–4 dešimtmečiais.

Pulitzerio apdovanojimai įteikti 15 žurnalistinių kategorijų ir septyniose, susijusiose su meno sfera. 

Geriausia grožinės literatūros knyga pripažintas Louise Erdrich romanas „Nakties sergėtojas“ (The Night Watchman), skirtas iš savo žemių išstumiamų Amerikos indėnų kovai praėjusio šimtmečio šeštajame dešimtmetyje.

Nominacijoje „Geriausia dokumentinė knyga“ pergale džiaugiasi Davidas Zucchino už kūrinį „Vilmingtono melas: 1898 m. žudynių perversmas ir baltųjų viršenybės pakilimas“ (Wilmington’s Lie: The Murderous Coup of 1898 and the Rise of White Supremacy), skirtą baltųjų rasės pranašumo įsigalėjimo istorijai JAV XIX a. pabaigoje–XX a. pradžioje.

Katori Hall (kategorija „Drama“) apdovanota už pjesę „Aštrių sparnų karalius“ (The Hot Wing King), Marcia Chatelain („Istorinė literatūra“) – už seriją „Auksinės arkos juodojoje Amerikoje“ (The Golden Arches in Black America), Tamara Payne („Biografinė literatūra“) – už knygą apie afroamerikiečių musulmonų dvasininką Malcolmą X „Mirtis kaip pakilimas: Malcolmo X gyvenimas“ (The Dead Are Arising: The Life of Malcolm X). Natalie Diaz nugalėjo poezijos nominacijoje ir pelnė Pulitzerį už rinktinę „Pokolonijinė meilės poema“ (Postcolonial Love Poem).

Vienas iš NYT autorių, Wesley Morrisas, tapo nominacijos „Kritika“ laureatu už straipsnius, kuriuose keliamos rasinės nelygybės problemos. Nominacijoje „Publicistika“ apdovanojimą pelnė Michaelas Paulas Williamsas iš „Richmond Times-Dispatch“ už publikacijų seriją apie baltųjų viršenybės ideologiją iš istorinės perspektyvos ir rasizmo problemas šių laikų JAV visuomenėje.

Nominacijoje „Naujienų žurnalistika“ už išskirtinę sensacingą medžiagą laimėjimą pelnė laikraštis „The Star Tribune“ iš Mineapolio, kur 2020 m. gegužę po pareigūnų sulaikymo žuvo afroamerikietis George’as Floydas ir kur kilo judėjimo BLM protestų banga, ilgainiui išplitusi visoje JAV ir kitose valstybėse. O „Associated Press“ fotografai paskelbti nugalėtojais nominacijoje „Naujienų fotografija“.

Mattas Rocheleau, Vernal Coleman, Laura Crimaldi, Evanas Allensa ir Brendanas McCarthy iš „The Boston Globe“ pelnė laurus „Žurnalistinių tyrimų“ nominacijoje už atskleistą informaciją apie valstijų valdančiųjų dangstytus pavojingus sunkvežimių vairuotojus. Už vietos naujienų sklaidą apdovanotas laikraštis „The Tampa Bay Times“, 2020 m. publikavęs straipsnius apie policijos piktnaudžiavimą padėtimi Pasko apygardoje Floridoje.

Portalui „BuzzFeed“ premija įteikta už seriją publikacijų, skirtų Kinijos Liaudies Respublikos politikai uigūrų musulmonų atžvilgiu Sindziango autonominiame regione Šiaurės Vakarų Kinijoje. Kategorijoje „Išaiškinamieji reportažai“ apdovanojimas atiteko „Reuters“ ir „The Atlantic“ už tyrimą apie JAV Federalinio teismo verdiktus ir koronaviruso situaciją.

Nominacijoje „Muzika“ Pulitzerio premija apdovanota Tania León už kompoziciją „Žingsnis“ (Stride).

2021 m. Pulitzerio premija, kaip ir praėjusiais metais, įteikta iš viso 22 nominacijose. Visas 2021 m. Pulitzerio premijos nugalėtojų sąrašas – oficialiame tinklalapyje.

Apdovanojimai laureatams bus įteikti rudenį Niujorko Kolumbijos universitete. Šiemet premijos bus teikiamos šių ir praėjusių metų laureatams, kadangi 2020 m. ceremonija buvo atidėta dėl koronaviruso pandemijos.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien