Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2023 01 10

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

30 būdų suvaldyti akmenį, metalą ir medį. S. Bahato kūryba S. Bako muziejuje

Inžinierius, skulptorius Saadia Bahatas. Asmeninio archyvo nuotrauka

Sausio 11 d. 17.30 val. Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus Samuelio Bako muziejuje (Naugarduko g. 10, Vilnius) atidaroma paroda „Saadia Bahat: akmuo, medis, metalas ir kūryba“. Joje – 30 skulptūrų ir bareljefų iš akmens, metalo ir medžio, pristatančių litvako iš Izraelio Saadios Bahato kūrybą.

Pirmąją metų parodą S. Bako muziejuje atidarys ir sveikinimo žodį tars naujas muziejaus direktorius, istorikas dr. Simonas Strelcovas.

S. Bahatas gimė 1928 m. Alytuje. Antrojo pasaulinio karo metais šeima pateko į Vilniaus getą, jame žuvo abu tėvai. S. Bahatą išvežė ir kalino koncentracijos stovyklose Estijoje, vėliau Štuthofe, Lenkijoje. Pasibaigus karui 1946 m. S. Bahatas išvyko į Izraelį (tuometinę Palestiną), kur dalyvavo laisvės kovose, Izraelio Techniono technologijų institute įgijo inžinieriaus diplomą, tarnavo Izraelio ginkluotuose pajėgose, arti 40 metų dirbo „Rafaelyje“, Izraelio ginkluotės plėtros institucijoje, tobulinosi JAV.

Parodose pradėjo dalyvauti nuo 1989 m. Surengė arti trisdešimt personalinių parodų Izraelyje ir Lietuvoje (Vilniuje, Kaune, Ukmergėje, Alytuje). Jo darbai eksponuoti grupinėse parodose JAV, Japonijoje, Vietname, Austrijoje, Italijoje ir Prancūzijoje. Dailininko monumentaliosios skulptūros puošia Izraelio viešąsias erdves. Kūriniai įvertinti Haifos savivaldybės Hermano Struckp prizais, įteiktas apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus Feraroje, Italijoje ir kt.

2019 m. Jad Vašemas – Tautos atminimo institutas – sukūrė dokumentinį filmą „Saulė šviečia ir man“ – Saadia Bahato istorija“.

„Ryžtas ir valia gali padėti išgyventi didžiausius pavojus ir pasiekti daugybę tikslų, nepaisant jokių sunkumų“, – autobiografinėje knygoje „Iš vaikystės rojaus į pragarą ir atgal“ (Vilnius, 2022 m.) rašo S. Bahatas.

Atidarymo renginiui 94 metų dailininkas parengė specialų sveikinimą lietuvių kalba, kurią puikiai atsimena, parodą anonsuoja ir jo paties rašytas įžanginis tekstas. Daugiau apie skulptoriaus gyvenimą ir kūrybą vakaro metu papasakos Žilvinas Bieliauskas, vertėjas, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vilniaus žydų viešosios bibliotekos vedėjas, knygos „Iš vaikystės rojaus į pragarą ir atgal“ vertėjas, ir Ieva Šadzevičienė, menotyrininkė, S. Bako muziejaus vedėja.

Saadios Bahato skulptūra. Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus archyvo nuotrauka
Saadios Bahato skulptūra. Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus archyvo nuotrauka

Parodą, kuri 2022 m. rudenį buvo eksponuota dailininko gimtajame mieste Alytuje, Kraštotyros muziejuje, S. Bako muziejuje bus galima apžiūrėti iki 2023 m. vasario 26 d.

Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite