Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2022 03 21

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

A. Piontkovskis: Kinija sėdi ant tvoros ir laukia, kurio priešo lavonas praplauks pirmas

Vytis Vasiliūnas, „Savidestrukcija“. Creativesforukraine.com iliustracija

Ukrainos televizijos 24 kanale keletą kartų per savaitę Rusijos invazijos Ukrainoje įvykius komentuoja Vašingtone gyvenantis Rusijos publicistas, politologas ANDREJUS PIONTKOVSKIS. Kol Kremliaus diktatorius tęsia plataus masto karą Ukrainoje, ukrainiečiai kasdien visomis išgalėmis stengiasi atremti okupantus.

Laidos vedėjai kovo 18 d. paprašius A. Piontkovskio įvertinti Kremliaus branduolinio ginklo panaudojimo grėsmes ir kiek rimtai į jas žvelgiama JAV žiniasklaidoje, politologas atsakė rašantis apie tai savo publikacijose jau aštuonerius metus.

„Putinas faktiškai paskelbė karą ne Ukrainai, o visiems Vakarams. Jis nori revanšo už Sovietų Sąjungos pralaimėjimą Šaltajame kare. Kai valstybė, nusileidžianti Vakarams viskuo – ekonomika, technologijomis, konvenciniu apsiginklavimu (juk matome Ukrainoje, kokia yra Putino kariuomenė, kuri nori užkariauti visą pasaulį), kyla klausimas: kaip Putinas galvoja pasiekti tą pergalę? Atsakymas tik vienas: panaudodamas branduolinį ginklą. Tačiau branduolinį ginklą turi ir kitos valstybės. Ir JAV taip pat.

Iš tiesų Putino privalumas – ne jo branduolinio ginklo kokybė, o jo pasirengimas rizikuoti šimtų tūkstančių ar milijonų žmonių gyvybe“, – svarstė A. Piontkovskis. Jo nuomone, Putinas, pajutęs konvencinio karo su Vakarais atveju spaudimą ir matydamas, kad nusileidžia Vakarams kovoje, griebsis šantažo ir ultimatumo – grasinimo branduoliniu ginklu.

„Putinas ir jo aplinka absoliučiai tikri, kad tokiu atveju Vakarai išsigąs ir kapituliuos. Ir jis tokiu būdu viskuo nusileisdamas Vakarams juos nugalės“, – Ukrainos TV svarstė politologas.

Kryžkelė: kam ryšis Putinas?

Esame kryžkelėje, tęsė A. Piontkovskis, ir artimiausias laikas parodys, kokį planą Putinas rinksis: „Ar Putinas ryšis susitarimui, kuris suteiks jam galimybę atsitraukus, – esminiai tokio susitarimo punktai, kaip žinoma, yra Rusijos kariuomenės atitraukimas į vasario 23 d. pozicijas, – „parduoti“ tai savo žmonėms kaip tam tikrą pergalę. Pavyzdžiui, jis gali pasakyti: mes išgelbėjome nuo genocido Donbaso gyventojus, mes pasiekėme, kad Ukraina nestoja į NATO, mes sunaikinome didžiąją dalį jos potencialo. Tai pirmas variantas. O antras – Putinas gali ryžtis masiniam miestų bombardavimui. Tam, ką jis darė Čečėnijoje, Sirijoje, kuo pavertė Grozną, Alepą, Mariupolį. Tą patį jis gali pamėginti padaryti Kyjive ir Charkive. Tai įmanoma. Mūšio lauke jis nieko padaryti negali. Ir jeigu Putinas ryšis eskalacijai, vadinasi, ryšis masiniam miestų bombardavimui.“

Vakarai šiuo atveju, pasak A. Piontkovskio, suinteresuoti, kad Ukraina pati nusuktų Putinui sprandą. Nes JAV nuolat kartoja neketinanti kariauti su Rusija Ukrainos teritorijoje, kol neiškils grėsmė NATO narėms.

„Vakarai nuoširdžiai kalba apie tai, kad nori, jog ukrainiečiai patys nugalėtų Putino režimą. Pastarosiomis dienomis galvoju apie filosofo Francio Fukuyamos straipsnį, kur jis rašo, kad būtų kur kas naudingiau, jeigu Ukraina pati be Vakarų pagalbos nusuktų Putinui sprandą. Tokiu atveju pavyktų išvengti eskalacijos grėsmės, – aiškino A. Piontkovskis. – Jūs suprantate, kokia didžia šalimi tapo Ukraina. Visas pasaulis tikisi, kad tik ji gali išgelbėti žmoniją nuo branduolinio maniako. Rusijos visuomenė bejėgė. Vakarai galingi, bet yra išgąsdinti branduolinio Putino šantažo.“

Kinijai tai karas be pralaimėjimų

Vašingtone gyvenantis Kremliaus kritikas taip pat pateikė prognozes, kokių veiksmų galima tikėtis iš Kinijos, kurios Rusija paprašė pagalbos kare su Ukraina ir kurią JAV bando įtikinti šios pagalbos neteikti. A. Piontkovskio teigimu, Kinija nedraugaus su pralaimėtoju. Xi Jinpingas stūmė Putiną į šį konfliktą.

„Šią situaciją esu aprašęs savo straipsnyje, kuris vadinasi „Laukiant priešo lavono“. Tai klasikinė kinų pozicija – sėdėti ant tvoros ir laukti, kurio priešo lavonas praplauks pirmas. Kinai šiame kare laimės bet kuriomis sąlygomis. Jeigu Ukraina kristų ir Amerika patirtų gėdingą pažeminimą, tai reikštų didžiausią smūgį JAV autoritetui Azijoje. Ir tada Kinija vos po kelių mėnesių neskausmingai pasiimtų Taivaną.

Vis dėlto Kinija liktų patenkinta, jeigu pralaimėjimą patirtų ir Putinas. Jeigu Putinas pralaimi karą, jam nepavyks išlaikyti valdžios, ir prasidės Rusijos valstybės byrėjimas. Tada Kinija iš karto prisimintų savo dideles pretenzijas dėl Tolimųjų Rytų teritorijų ir Sibiro, kurias iš jos išplėšė carinė valdžia.

Kinijai tai karas be pralaimėjimų. Ji prizą gauna bet kuriuo atveju. Arba Taivaną, arba Sibirą. Ir panašu, kad dabar pro Kinijos tvorą plaukia Putino ir Rusijos lavonas. Ir ji būtinai tuo pasinaudos“, – komentavo publicistas.

Ką reiškia J. Bideno frazė „laukia ilgas ir įnirtingas karas“?

Kovo 16 d. Ukrainos televizijos 24 kanalui A. Piontkovskis pakomentavo aktualijas po to, kai Ukrainos vadovas Volodymyras Zelenskis sakė kalbą JAV Kongrese. Ji, pasak politologo, paliko įspūdį visam Kongresui ir sustiprino moralines Ukrainos pozicijas ir Ukrainoje, ir Vakaruose. Po to pasigirdusius JAV prezidento Joe Bideno ir NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo atsakymus A. Piontkovskis linkęs vertinti taip: „Mes jokiu būdu neleisime laimėti Putinui šiame kare. Mes darysime viską, kas įmanoma, palaikydami Ukrainą. Vis dėlto atsargiai, kad jokiu būdu neįsitrauktume į karą su Rusija.“ Vis dėlto Putino branduolinis šantažas veikia, reziumavo A. Piontkovskis.

„Bidenas labai ilgai vardijo pagalbą, kurią teikia Ukrainai. Žinoma, ji milžiniškos reikšmės. Be tokios pagalbos Ukrainai nebūtų įmanoma pasiekti tokius karinius laimėjimus. Tačiau visi matome tas ribas, kurių kirsti Vakarai nepasiruošę. Ir, be no fly-zone, aš dar supratau, kad Bidenas tvirtai laikosi įsitikinimo neperduoti Ukrainai sovietinės gamybos lėktuvų“, – aiškino politologas. Į vieną V. Zelenskio kreipimąsi JAV prezidentas atsakė iš dalies. Tai pasižadėjimas suteikti Ukrainai tolimojo atstumo gynybos sistemas.

Taip pat A. Piontkovskis atkreipė dėmesį į vieną tarsi tarp kitko ištartą J. Bideno frazę – „laukia ilgas ir įnirtingas karas“.

„Ši Bideno frazė įrodo, kad pagal amerikiečių žvalgybos duomenis bus pasirinktas ne paliaubų kelias. Ne pergalės imitacijos kelias. Mano prognozė – Putinas eis eskalacijos keliu, ketindamas užimti kuo daugiau miestų ir dar daugiau jų suniokoti“, – teigė publicistas.

TV eteryje A. Piontkovskis pakomentavo ir Vakarų institucijų neveiksnumo problemą. „Yra tokia standartinė veidmainiškos Rusijos diplomatijos frazė: reikia kurti naują Europos saugumo architektūrą. Visos saugumo institucijos, sukurtos po Antrojo pasaulinio karo, neveikia. O neveikia, nes fašistinė valstybė Rusija ten turi veto teisę, – aiškino A. Piontkovskis. – Leisiu sau pasakyti, kad aš, kaip ir visi ukrainiečiai, tikiu Ukrainos pergale. Ir būtent Ukraina kaip laimėtoja toliau formuos naują saugumo sistemą. Vienas esminių Maskvos reikalavimų – kad Ukraina nestotų į NATO. Manau, Zelenskis į šį kompromisą ėjo su palengvėjimu ir malonumu. Pastaruoju metu jo vertinimai NATO atžvilgiu yra labai griežti. Tuščia biurokratinė organizacija parodė savo neveiksnumą, kai iš tiesų atėjo akimirka veikti.

Visi juk suvokia, kad Putinas paskelbė karą Vakarams. Ir visų pirma NATO narėms. Bet Vakarai laukia, kol viena valstybė, kurią jie dešimt metų vedžiojo už nosies aiškindami, esą ji neverta būti NATO nare, neatitinka kažkokių kriterijų, dabar viena juos visus gina. Tai vienas pašalinių jūsų didvyriškos kovos efektų – jūs tiesiog išbraukiate NATO iš istorijos“, – Ukrainos televizijos 24 kanalo eteryje kalbėjo politologas A. Piontkovskis.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu