Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2022 03 29

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min.

A. Piontkovskis: Kremliuje skilimas, pakvipo kariniu pralaimėjimu

Vytis Vasiliūnas, „Balta vėliava“. Creativesforukraine.com iliustracija

Joe Bidenas po susitikimo kovo 26 d. su ukrainiečiais pabėgėliais Varšuvoje pasakė emocingą kalbą. Ji parodė, kad JAV prezidentas nusiteikęs ryžtingai.

Apie tai ir kitus karo įvykius kovo 27 d. tradiciškai Ukrainos televizijos 24 kanale savo mintimis pasidalijo Vašingtone gyvenantis Rusijos publicistas, politologas ANDREJUS PIONTKOVSKIS.

Sakydamas kalbą J. Bidenas pabrėžė, kad mūšiai su Rusija dar nesibaigė ir reikia nusiteikti ilgai kovai, tačiau Vakarai ir JAV yra kartu su Ukraina. Jis taip pat nusiuntė nedviprasmišką perspėjimą Putinui dėl NATO teritorijos. Kaip pareiškė J. Bidenas, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas daugiau nebegali vadovauti savo šaliai. Tai buvo ilgiausias J. Bideno raginimas nuversti režimą Rusijoje, atspindintis reikšmingą Amerikos požiūrio į Maskvą pokytį. Anksčiau JAV pareigūnai teigė, kad Putino nušalinimas nuo valdžios nėra jų tikslas.

Į J. Bideno raginimus atsisakyti režimo atsiliepė ir Kremlius. Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė: „Ne ponui Bidenui tai spręsti. Tai turėtų būti tik Rusijos Federacijos žmonių pasirinkimas.“

Bus pajudėta iš mirties taško tiekiant ginkluotę

„Žinote, man pirmą kartą žmoniškai Bidenas patiko, – Ukrainos 24 kanalo eteryje komentavo publicistas A. Piontkovskis. – Prieš tai jis buvo susitikęs su pabėgėliais. Kadangi šis susitikimas, matyt, jam paliko gilų įspūdį, vėliau jis kalbėjo labai nuoširdžiai, emocionaliai.“ Politologas pabrėžė, kad šis J. Bideno pareiškimas buvo lyginamas ir su istorine JAV prezidento Johno F. Kennedy kalba Vakarų Berlyne „Aš esu berlynietis“ (Ich bin ein Berliner), įelektrinusia pasaulį, ir su prezidento Ronaldo Reagano kalba apie imperijos blogį.

„Ir viskas būtų puiku. Jis nuostabiai pabaigė kalbą. Taip, jo paskutinė frazė buvo suimprovizuota, jis nukrypo nuo teksto ištardamas frazę, kad Putinas daugiau nebegali likti valdžioje. Gaila, nespėjau pasidžiaugti Bidenu, nes jau po penkių minučių tarsi atsiprašinėjimai pasipylė visos jo administracijos pareiškimai. Ir vėl ta Vakarų biurokratija bijo kiekvieno žodžio, kad tik neužkabinus ir nenuskriaudus Putino“, – apgailestavo A. Piontkovskis ir pridūrė, kad apmaudu – pagaliau vieną dieną žmogus nuoširdžiai išsikalba, o biurokratija jį iš karto užsipuola.

Jo nuomone, iš tiesų toks JAV prezidento J. Bideno nusiteikimas, išryškėjęs jo kalboje, rodo, kad galbūt iš mirties taško pajudės žadėtų ginklų tiekimas Ukrainai: MiG lėktuvai iš Lenkijos, oro erdvės  gynybos sistemos S-300 iš Slovakijos, Bulgarijos. Aišku, neskrydžio zonos virš Ukrainos įvedimo niekas jau nesitiki. 

Pastarosios keletą dienų, pasak A. Piontkovskio, buvo beprecedentės Vakarų diplomatijoje. Vienu metu įvyko trys viršūnių susitikimai: NATO, Europos Tarybos ir didžiojo septyneto. NATO viršūnių susitikime Ukrainos vadovas Volodymyras Zelenskis puikiai išreiškė jausmą visų ukrainiečių ir palaikančiųjų Ukrainą vardu, pabrėždamas, kad neskrydžio zonos paskelbimo jau nebesitiki, tačiau primygtinai prašydamas daugiau nesakyti, jog Ukrainos kariuomenė neatitinka NATO standartų. A. Piontkovskio teigimu, Vakarai, dešimtį metų tai kartodami, nesupranta taip tik rodantys, kad jaučiasi kaip triušiai išgąsdinti branduolinio Putino šantažo.

„Ir kas buvo paskelbta – keturiems šimtams Dūmos deputatų pritaikytos sankcijos. Buvo galima sankcijas pritaikyti ir keturiems šimtams Kremliaus valytojų – toks pats būtų rezultatas, – aštriai pasisakė politologas. – Vienintelis svarbus dalykas, kad po paskutinę dieną vykusių gynybos ir užsienio reikalų ministrų susitikimo Ukrainos gynybos ministras Aleksejus Reznikovas buvo atsargiai optimistiškas.“

A. Piontkovskio teigimu, tokie Vakarai. Kitokių mes neturime. Vakarams reikia padėkoti už pagalbą, teikiamą Ukrainai, nes be stingerių ir džavelinų tokia ukrainiečių kariuomenės sėkmė nebūtų įmanoma. Kita vertus, reikia nesiliauti visomis jėgomis reikalauti, kad Vakarai šią pagalbą nuolat didintų, motyvuojant visuomenės palaikymu ir jos didelėmis simpatijomis Ukrainai.

Kaip prognozavo A. Piontkovskis, po šių viršūnių susitikimų, regis, Ukrainai vis dėlto bus tiekiama gyvybiškai reikalinga lėktuvų ginkluotė ir priešlėktuvinės gynybos technika. 

JAV prezidentas Joe Bidenas Varšuvos karališkojoje pilyje, Lenkijoje, 2022 m. kovo 26 d. EPA nuotrauka
Žmonės Lenkijoje, Varšuvoje, JAV prezidento Joe Bideno kalbos 2022 m. kovo 26 d. EPA nuotrauka
EPA nuotrauka

Skilimas tarp Kremliaus ir generolų

Taip pat publicistas A. Piontkovskis kalbėjo apie tai, kad jau yra ženklų, liudijančių, jog Rusijos generalitetas nepatenkintas Putino karo Ukrainoje planu. Maskvoje vyksta skilimas.

„Ukrainos kariuomenė atsikovoja pozicijas, pirminis Rusijos okupacijos planas užimant Kyjivą ir nuverčiant Ukrainos valdžią žlugo. Tai jau pripažįstama Kremliuje. Mano akimis žvelgiant, kur kas svarbesnis nei trys viršūnių susitikimai Briuselyje buvo Rusijos generolo Rudskojaus, Gerasimovo pavaduotojo, pareiškimas.

Kovo 25 dieną jis užgiedojo naują giesmę: esą Ukrainos miestų neketiname užimti, tiesiog mūsų kariai Ukrainos teritorijoje blokuoja ukrainiečių dalinius, kad nebūtų sutrukdyta „mūsų Donbaso išlaisvinimo operacijai“. Tai pasiūlymas, skirtas Ukrainai, jo esmė tokia: mes paliksime Ukrainos teritoriją, jeigu sutiksite, kad užimsime visą ORDLO teritoriją, įskaitant Donecko ir Luhansko sritis“, – svarstė A. Piontkovskis.

Žinoma, politologo tikinimu, Ukraina formaliai negali sutikti su tokiu pasiūlymu. Tačiau pats faktas, kad toks pasiūlymas nuskambėjo, reiškia labai daug – Rusijos pirminių tikslų atsisakymą: „demilitarizacijos“, „denacifikacijos“, Ukrainos okupacijos, komendantūros įvedimo.

„Tai prieštarauja tam planui, apie kurį Putinas kasdien šneka. Mano akimis, tai akivaizdus generaliteto pareiškimas, kad jie su pirminiu planu nesutinka ir siūlo kur kas ribotesnį karo planą – ne todėl, kad būtų dideli Ukrainos draugai, juk tas pats generolas Rudskojus ir jo žmonės atsakingi už „operaciją“ niokojant Mariupolį, bet jie, skirtingai nei Putinas, yra raštingi karo profesionalai. Jie supranta, kad jo išsikelti tikslai dabar yra nepasiekiami“, – Ukrainos 24 kanalo eteryje aiškino politologas.

Kartu A. Piontkovskis atkreipė dėmesį, kad Rusijoje jau vyksta svarbių karininkų suėmimai. Kai pakvimpa kariniu pralaimėjimu – totalitarinėse valstybėse visuomet prasideda panašūs procesai.

„Jeigu Maskva per derybas kovo 28 d. Turkijoje ant stalo padės Gerasimovo kovo 25 d. įvardytą planą, tai aš pasakysiu, kad tai reiškia, jog Maskvoje prasidėjo „šliaužiantis“ karinis generolų perversmas, – samprotavo A. Piontkovskis. – Dabar Maskvoje vyksta dviejų grupių kova: „pasiutusiųjų“, tų, kurie palaiko Putino okupacijos ir „denacifikacijos“ Ukrainoje planą, ir generolų, pasirengusių apsiriboti Donbaso prisijungimu. Tai gana svarbus plėšrūnų, esančių gana skirtingose pozicijose, ginčas. Ir šis ginčas vyksta dėl sėkmingos Ukrainos kariuomenės kovos. Nes karo profesionalai jau suvokė, kad Kyjivą paimti neįmanoma.“

Galimas „referendumas“ Donbase – „pasiutusiųjų“ iniciatyva

Pasklido pareiškimas, kad laikinai okupuotoje Luhansko srityje vyks „referendumas“ dėl įstojimo į Rusijos sudėtį. Tokį žingsnį A. Piontkovskis linkęs vadinti „pasiutusiųjų“ iniciatyva, ir tai vėlgi, anot jo, rodo, kad Kremliuje bręsta vidiniai nesutarimai ir didėja sumaištis, todėl ten siūlomi įvairūs variantai.

„Prieštaringas paveikslas, – reziumavo A. Piontkovskis. – Tačiau kalbant bendrai – tai strateginis Rusijos pralaimėjimas. Ir jis jau plinta po visą sovietinės erdvės teritoriją. Pradeda kilti konfliktų imperijos kraštuose.

Manau, sulig kiekvienu nauju derybų ciklu Rusija vis labiau nusileis ir mažins savo reikalavimus. Tačiau derybos vyks ne tik prie stalų ištaiginguose viešbučiuose, bet ir mūšio lauke. Ir artimiausios savaitės bus lemiamos. Maskva meta savo paskutinius, ne tokius didelius, vis dėlto dar sukauptus rezervus.“

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu