Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2021 11 12

Kun. Robertas Urbonavičius

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

ABBA – įkvėpimas mūsų kartai

Švedų grupės ABBA paroda Londone. EPA nuotrauka

Lapkričio 5 d. pasirodė kultinės švedų muzikinės grupės ABBA albumas „Voyage“. Gal tai ir nebūtų naujiena, verta dėmesio (ypač krikščioniškosios žiniasklaidos), tačiau šio albumo ABBA gerbėjai laukė 40 metų, nes grupė dainų kartu nebekūrė nuo 1982-ųjų. Dar iki albumo išleidimo, kuomet buvo pristatytos dvi naujos dainos, interneto platybes užkariavo memas, skelbiantis: „ABBA Saved 2021“ (ABBA išgelbėjo 2021-uosius), tuo paliudijantis, kad ši grupė nėra vien tik smagi muzika, bet kai kas daugiau.

Nors ABBA veikla tęsėsi 1972–1982 m., tačiau jos populiarumas nemažėja ir dabar, tą liudija jutube populiarios nufilmuotos žmonių reakcijos (ang. react videos) – jas įrašo tie, kuriems ABBA nariai tiktų į senelius.

Nesu muzikologas ar ABBA gerbėjas, žinantis visų grupės išleistų albumų pavadinimus bei dainas. Tačiau ABBA man patinka kaip fenomenas, kuris suteikia žmonėms prasmingą pramogą.

Pirmiausia ABBA pasižymi tiek muzikos, tiek teksto profesionalumu. Nors klausantis gali susidaryti įspūdis, kad tai tik lengva popmuzika, tačiau taip nėra. Kiekviena ABBA daina yra išdainuotas pasakojimas. Tiek tekstas, tiek melodija čia yra lygiaverčiai partneriai, sukuriantys nepakartojamą jausmą. Tai taip reta ypač dabar, kuomet daina turi gerą melodiją, bet jokio prasmingo teksto, ar atvirkščiai. ABBA dainos nėra tik ketureilis su dešimt kartų kartojamu priedainiu, tai istorija, kuri įtraukia ir pamoko.

Tad turbūt istorijos pasakojimas (ang. storytelling) yra išskirtinis ABBA fenomeno bruožas. Nors (kaip įprasta popmuzikai) šios grupės temos daugiausia liečia santykių sritį, tai vis dėlto nėra vien banali įsimylėjau-pergulėjau žinutė. Net priešingai, dažniausiai kalbama apie santykių sudėtingumą ir trapumą ir tai, kad išsiskirti nėra lengva – pvz., dainose „The Winner Takes it All“ (Nugalėtojas pasiima viską) arba „Knowing Me, Knowning You“ (Žinant mane, žinant tave).

Grupės ABBA naujojo albumo „Voyage“ pristatymo renginys Stokholme. EPA nuotrauka

Naujajame albume atskleidžiama skyrybų tragedija, kuomet tenka dalintis vaiku, kuriam abu tėvai brangūs, ir tai yra skausminga patirtis – dainos „Keep Eye on Dan“ (Prižiūrėk Deną) žinia yra priešinga tam, ką skelbia gerų skyrybų gerbėjai.

Vertybiniu požiūriu ypač svarbios yra dvi naujos ABBA dainos. Pirmoji – „Don‘t Shut Me Down“. Tiksliai išversti pavadinimą į lietuvių kalbą sunkoka; kaip interneto svetainėje „Song meanings and facts“ rašo autorė Amanda London, minėtą frazę galėtume suprasti kaip „neužtrenk durų prieš mane“, t. y. neatstumk manęs, priimk mane. Kitas vertas dėmesio naujojo albumo kūrinys – „I Can Be That Woman“ (Galiu būti ta moterimi).

Abiejose dainose pasakojama susitaikymo istorija, pamokanti, jog visada galima atleisti, visada galima pasikeisti, pasistengti, niekada nėra vėlu mylėti. Manau, poroms, patiriančioms išbandymų ar nusivylimų, šios dainos būtų puiki terapija.

Tikriausiai dar viena ABBA populiarumo priežastis yra ta, kad šios grupės dainose paliečiamos visos žmogiškosios būties patirtys: jaunystės džiaugsmas, įsimylėjimas ir išsiskyrimas, atsakomybė, ištikimybė, dėkingumas už gautus talentus, draugų svarba.

Švedų grupė ABBA, 1974 m. EPA nuotrauka

Nors nebūdama krikščioniškos muzikos grupė, ABBA perteikia tas žmogiškąsias vertybes, kurias mes vadiname krikščioniškosiomis, ir tai atlieka patraukliu būdu – ko mes, Bažnyčios žmonės, galėtume pavydėti, nes dažniausiai savo tikėjimą pristatome kaip draudimų rinkinį. Išvardijame, ko negalima daryti ir kas yra nuodėmė, užuot parodę tikėjimo grožį ir jėgą.

ABBA populiarumas ir ilgaamžiškumas paliudija, kad šiuolaikinio žmogaus širdis nėra tokia ciniška, kaip atrodytų iš pirmo žvilgsnio – ji trokšta tikėti, jog meilė visada nugali. Bažnyčia, kaip ir ABBA, savo kolekcijoje turi daug istorijų, kurias verta išgirsti ir papasakoti, tik dažnai reikia atrasti būdą, kaip jas perteikti, kad jos prakalbintų žmogaus širdį.

Švedų grupės ABBA paroda Londone. EPA nuotrauka

Naujojo ABBA albumo kalėdinė daina „Little Things“ (Maži dalykai) mums primena: „Nuostabu, kad mažas [dalykas] gali pasiekti tiek daug“ – šypsena, akių žvilgsnis, padėka. Juk apie mažų dalykų vertę panašiai kalbėjo ir Kūdikėlio Jėzaus Teresė, drąsindama viską daryti su meile ir iš meilės, nes tai Dievo akyse yra svarbiausia.

Galiausiai už ką ypač vertinu ABBA – tai meilės reabilitavimas. Gyvename kultūroje, kurioje meilė dažniausiai siejama su seksu: gašlūs tekstai, kuriuose aukštinamas neskaistumas, ką jau kalbėti apie pilnus vulgarumo vaizdo klipus. Šiuo aspektu ABBA dainos yra švarios. Žinoma, jose yra flirto, tačiau jis nėra suterštas nešvankybe. ABBA primena, kad meilė yra daug daugiau nei seksas –  meilė yra toji galia, kuri įstengia perkeisti žmogaus gyvenimą.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Tikriausiai iš tiesų ABBA sugrįžimas šiuo tamsiu žmonijai laiku yra viena iš Abba (taip Jėzus vadina savo Tėvą, kuris yra Danguje) dovanų mums. Juk Jis pasinaudoja įvairiomis priemonėmis ir būdais, kad mus prakalbintų, pradžiugintų bei nuramintų. Kartais tokia priemone gali būti ABBA daina.

Galiausiai su sugrįžimo hitu „I Still Have Faith In You“ (Vis dar tikiu tavimi) galima tarti: „Aš vis dar tikiu tavimi, šis tikėjimas pakilęs virš visų nesąmonių, kurių prikrėtėme, ir jis nužengia tam, kad mylėtų.“ Argi tai neprimena apaštalo Pauliaus himno meilei?

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite