2021 08 27
bernardinai.lt
Vidutinis skaitymo laikas:
Adaptacija darželyje. Tėvams atrodo, kad niekada nepripras

(„Knyga Mažutėliams“ ištrauka)
Kiekvienas vaikas į ugdymo įstaigą atkeliauja iš kito pasaulio – savo šeimos. Ar darželis, ar kita ugdymo įstaiga visgi paprastai būna visiškai kitokia negu namai – tai du skirtingi pasauliai. Nuolatos keliaudami iš vieno pasaulio į kitą ir atgal, vaikai priversti prisitaikyti prie atitinkamos aplinkos. Prisitaikymas ir yra vadinamoji adaptacija.
Pirmiausia tėvai pasirenka ugdymo įstaigą. Jeigu renkatės darželį, turintį specifinę filosofiją-metodą (pavyzdžiui, katalikiška ugdymo praktika, „Montessori“, „Suzuki“, Valdorfo ar pan.), turite aiškiai suprasti, kad renkatės sistemą – ir ji turi būti priimtina tiek jums, tiek jūsų vaikui.
Edukologijoje vartojami du terminai labai globėjiškiems tėvams apibūdinti: tėvai sraigtasparniai ir tėvai plūgai. Tokius tėvus, neapgalvotai pasirinkus „Montessori“ ugdymo sistemą, gali ištikti šokas.

Pirmas patarimas: susipažinkite su ugdymo įstaiga, apsilankykite per atvirų durų dienas. Kaip nėra vienintelės pačios geriausios ugdymo įstaigos pasaulyje, taip nebūna ir vienodos adaptacijos. Nes kiekvienas vaikas unikalus. Būna labai lengva adaptacija, kai vaikas pasilieka darželyje iš karto visą dieną, miega pietų miego, įsitraukia į veiklą, ragauja ugdymo įstaigos pateikiamą maistą ir pan., tačiau verksmai, zyzimai, pykčio priepuoliai, nenoras eiti ir atsiskirti nuo globėjų gali tęstis ir pusmetį.
Antras patarimas – tiesiog ištverti. Vaikams reikia pastovaus gyvenimo ritmo, nusistovėjusios tvarkos ir patikimumo. Tik pradėjus lankyti ugdymo įstaigą bent keliems mėnesiams pamirškite ilgas išvykas ar atostogas. Jeigu vaikui palankius darželį kelias savaites išvyksite atostogauti, gali būti, kad grįžę adaptacijos procesą pradėsite iš naujo. Visi iki tol pasiekti rezultatai lengvai pranyks. Tad jūsų gyvenimo trajektorija turėtų apsiriboti maršrutu darželis–namai.
Trečias patarimas: prisitaikykite prie darželio rutinos ir taisyklių. Ypač pirmomis dienomis į ugdymo įstaigą rekomenduojame atvykti anksti – taip suteiksite savo vaikui galimybę iš pradžių gauti daugiau auklėtojos dėmesio. Taip pat išvengsite žiūrovų. Įlingavę į grupę jau po dešimtos tiesiog patys atimate iš savo vaiko įdomiausią ryto veiklą. Ryto veikloje vaikas nuoširdžiai pasveikinamas, supažindinamas su ritualais, taisyklėmis, veikla. Vaikui leidžiame pasijusti, kad jis yra lauktas, kad jį mato ir vertina.

Ketvirtas patarimas: atsisveikinkite greitai ir trumpai. Venkite graudenimų: mamytė tuoj sugrįš, čia tik truputį pabūsi, ir aš pas tave atvažiuosiu, pakentėk, mažuti… Dešimt kartų ištarti „myliu, apkabinu, bučiuoju, dar truputį pabūsiu ir jau dabar viskas, tikrai einu iš grupės“ nepadeda nei jūsų vaikui, nei jums, be to, apsunkina mokytojai ugdymo veiklą. Jeigu išėjote, tai nebegrįžkite, kad ir kaip būtų sunku. Nuliekite ašarą už kampo.
Penktas patarimas: formuokite teigiamą, pozityvią nuostatą darželio atžvilgiu, tačiau nedažykite visko vien tik rožinėmis spalvomis (bus labai smagu, žaisi, susirasi daug draugų).
Ugdykite vaiko savarankiškumą – tai šeštas patarimas. Kas nežino svarbiausių raktinių žodžių, klausimų: ar valgė, miegojo, žaidė?
Septintas patarimas. Ar valgė? Reaguokite ramiai, jeigu iš pradžių, o gal net ir kelis mėnesius atsisakys valgyti darželio maistą. Jokiu būdu jo nekeiskite savo trapučiais, sūreliais, bulvytėmis. Išlaukite. Po truputį jūsų vaikas pripras. Labai svarbu suvokti, kad šiame amžiuje susiformavę mitybos įpročiai išliks ir jiems augant.
Ar miegojo? Miegas – labai svarbus darželinukui. Pasak neuromokslininkų, ikimokyklinio amžiaus vaikams jis netgi būtinas. Lengviau priprasti miegoti darželyje gali padėti jūsų vaiko išugdytas savarankiškumas. Jam nekelia streso, kad PAČIAM reikės nusirengti, tvarkingai pasidėti, o gal net sulankstyti drabužius, nueiti į tualetą, o atsikėlus – apsirengti. Adaptacijos pradžioje galima turėti miego žaislą, bet rekomenduojama apsiriboti tik labai mėgstamu žaislu – vienu, jo kiekvieną kartą nekeisti, pradėjus nuo mažos pelytės neatvilkti lovos dydžio meškino. Rekomenduojama pasiūlyti pačiam išsirinkti pižamą. Jeigu kategoriškai atsisako miegoti, pasiūlyti tik pagulėti, ramiai palaukti, kol užmigs grupės draugai.
Ar žaidžia? Užtenka, jeigu darželyje jūsų vaikas geba būti draugu vienam ar keliems vaikams. Daug svarbiau suprasti, kad ne su visais galima būti geriausiais draugais, tačiau su visais reikia bendrauti mandagiai ir pagarbiai.
Prisiminkite, jog darželyje jūsų vaikas labai daug ko išmoks, daug kas bus nauja. Mokysis suprasti, pritaikyti, pakartoti, ištverti nesėkmes, užmegzti draugystę, padėti kitiems, spręsti konfliktus, susitaikyti po ginčo, laimėti arba pasiduoti. Svarbiausia – išlikite nuoseklūs priimdami sprendimus ir pasirinkdami.
Naujausi

Popiežius: mąstykime apie gyvybės stebuklą

Jonas Paulius I: teisinga taika tenkina visas šalis ir nepalieka neišspręstų klausimų

Vyskupas S. Bužauskas: ant mūsų kreivų linijų Kūrėjas gali parašyti neįtikėtinai sėkmingą istoriją

Kyjivo vyskupas: taika ir teisingumas – neatskiriamos, dieviškos dorybės

Apie laimę formuoti sąžines

Kaip žydai lietuvius gelbėjo. Prarastoji ugniagesių armija

Nykstančių vertybių muziejus – laukinėje gamtoje

Šv. Teresėlės relikvija bus atvežta į Romą

Du kaipo vienas: Alma

Kampinio plano rūmai ir liaudiškai interpretuotas klasicizmas. Adomynės dvaras

Kol žmogus gyvena, tol viliasi
