2021 11 25

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Advento vainikas – Dievo pažado ženklas

Advento vainikas. Cathopic.com nuotrauka

Jau šį sekmadienį švęsime pirmąjį šių metų advento sekmadienį. Žvakėmis papuoštas visažalių augalų vainikas yra neatsiejamas šio laikotarpio ženklas, kviečiantis susitelkti, sustoti, primenantis Dievo pažadus ir viltį.

Laukiant pirmojo advento sekmadienio, kviečiame prisiminti advento vainiko istoriją bei įdomias tradicijas iš kitų šalių, taip pat nusipinti savo advento vainiką.

Su VA „Carito“ projekto vadove Akvile Baše svečiuosimės „Miesto laboratorijoje“, kur šios iniciatyvos viena iš įkūrėjų Agnė Gaisrė mokys mus kurti advento vainiką.

Susitikime penktadienį, lapkričio 26 d., 19 val. „Bernardinai.lt“ feisbuko paskyroje.

Nors tiksli advento vainiko kilmė nėra žinoma, germaniškuose bei skandinaviškuose kraštuose dar prieš krikščionybę žiemos metu būdavo dedamos degančios žvakės ant rato ir įvairiais ritualais prašoma šviesos bei šilumos. Viduramžiais šią tradiciją perėmė krikščionys.

Vokietijoje 1839 metais liuteronų pastorius Johanas Hinrichas Vichernas, dirbęs su skurstančiais vaikais, padarė vainiką iš vežimo rato. Ant rato jis pritvirtino dvidešimt keturias mažas raudonas žvakutes ir keturias dideles baltas žvakes. Raudonos žvakelės būdavo uždegamos kiekvieną savaitės dieną, išskyrus sekmadienį, kai būdavo uždegama viena iš keturių baltų žvakių.

XX a. pradžioje vokiečių migrantai šią tradiciją atsivežė į JAV ir laikui bėgant advento vainikai išpopuliarėjo ne tik Vokietijoje – dažnas advento vainiku puošia savo namus ir Lietuvoje. Tačiau įspūdingiausia vainikų įvairovė – būtent vokiškai kalbančiuose kraštuose. Vokietijoje ir Austrijoje miestai savo aikštes puošia milžiniškais, kelių metrų skersmens vainikais. Tai neretai virsta savotiškomis varžybomis – kurio miestelio vainikas bus didesnis ir gražesnis.

Austrijoje daroma „Paradeisl“ vadinama savotiška advento vainiko versija: keturios advento žvakės įstatomos į obuolius, tarpusavy sujungtus pagaliukais taip, kad trys obuoliai sudaro pagrindą, o vienas yra iškeliamas į viršūnę.

Advento vainikas. Cathopic.com nuotrauka
Advento vainikas Kaufboireno mieste, Vokietijoje. EPA nuotrauka
Kiek didesnis nei įprasta advento vainikas – papuoštas 24 žvakėmis vietoje keturių. „Nordkirche“ nuotrauka
Didžiulis advento vainikas Mariazell miestelyje Austrijoje. Wikipedia.org nuotrauka
Austriškas „Paradeisl“. Pinterest.com nuotrauka

Keturios advento žvakės

Advento žvakės pabrėžia tamsos ir šviesos kontrastą. Biblijoje Kristus vadinamas pasaulio šviesa, o žmogų apgaubusi nuodėmės tamsa. Per adventą mes laukiame Kristaus atėjimo. Su kiekvienos žvakės įžiebimu išsisklaido vis daugiau tamsos, nes Jo atėjimo laikas artėja.

Katalikiškose šalyse advento vainikai puošiami liturgines spalvas primenančiomis violetinėmis ir rožinėmis žvakėmis. Keturios žvakės žymi keturis advento sekmadienius. Trys violetinės žvakės reiškia maldą, atgailą ir pasninką, kurie praktikuojami per adventą ir gavėnią. Su pažadėto Išganytojo lūkesčiu mes laukiame savo tamsoje: kaip žmonija laukė iki Kristaus gimimo ir kaip mes visi nekantraudami laukiame Jo pažadėto antrojo atėjimo.

Rožinė žvakė reiškia džiaugsmą, kurį Dievo įsikūnijimas atnešė žmonijai. Ji įžiebiama trečiąjį sekmadienį. Kartais vainikas turi ir penktąją, baltos spalvos, žvakę, kuri simbolizuoja Kristų ir yra įžiebiama per Kūčias.  Kartais vainiko viduryje statoma penkta – baltos spalvos – žvakė, simbolizuojanti Švč. Mergelę Mariją ir jos pagimdytą Pasaulio Šviesą – Kristų. Ši žvakė uždegama šv. Kalėdų dieną.

Žvakės žvakidėje.
Christmas.lovetoknow.com nuotrauka

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien