Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2022 01 07

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Aktorius V. Anužis: „Pristatyti tiesą taip, kad ją žiūrėtų liaudis – tai mano tikslas kūryboje“

Rež. Jono Vaitkaus spektaklio „Karalius Lyras“ scena. Aktorius Vytautas Anužis. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Tiesos vertikalė – kiekvieno aktoriaus Vytauto Anužio sukurto vaidmens, įkūnyto personažo prasminis stuburas. Visų drauge su žmona Velta Žygure-Anužiene išugdytų laidų pedagoginės išminties vertybinė ašis.

Todėl knyga „Tiesos vertikalė. Knyga apie Vytautą Anužį“ yra teatro meno asmenybės biografija ir aktoriaus kūrybinės esaties manifestas, apimantis žmogaus formavimąsi, ugdymo fundamentą ir skirtingų teatro meno elementų bei įvairių teatrinių patirčių visumą. Knygą sudarė Elvina Baužaitė, dailininkė Deimantė Rybakovienė, išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

„Mano visi didžiausi vaidmenys – tai buvimas tiesos vertikalėje: neri į gylį, kad suvoktum praeitį, atvedusią į šiandieną; tada kyli ir kentėdamas tiesiesi į ateities aukštį, nes tiki, kad tiesa yra ten. Svarbiausia, kad būtų tiesa. Ir kad būtų įdomu. Privaloma suderinti šiuos du dalykus. Būtent – pristatyti tiesą teatre; nepaisant visko, tai – mano žemė. Pristatyti tiesą taip, kad ją žiūrėtų liaudis – tai mano tikslas kūryboje“, – rašo aktorius V. Anužis.

„Tiesos vertikalė. Knyga apie Vytautą Anužį“ – tai vieno ryškiausių ir meistriškiausių mūsų laikų aktorių ir teatro pedagogų kūrybinė biografija. Jo vaidybos meistrystėje susilieja gilus teatro klasikos pažinimas ir modernybės išmanymas, o jo teatro pedagogika grįsta didžiule scenos patirtimi ir teatro meno, aktorystės amato fundamentaliu suvokimu.

Knygoje aptariama aktoriaus raiškos trajektorija, kritiko žvilgsniu aprėpiant įkūnytų personažų visetą, išskiriant ypatinguosius aktoriaus vaidmenis, kuriuose išryškėja V. Anužio unikalumo žymės, bylojančios šio teatro meno kūrėjo kūrybinę brandą.

„Galybė mažesnių, didesnių ir pačių didžiausių vaidmenų suteikė saugumo jausmą ne tik Vytautui Anužiui, bet ir mums, galintiems per šio aktoriaus–vaidmens–personažo kelią pažinti teatro meną. Kiekvienas naujas Vytauto Anužio vaidmuo – tai atviras dialogas su dabartimi, jis nepaliaujamai kuria šių dienų žmogaus atvaizdą“, – rašo teatrologė Daiva Šabasevičienė.

Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos nuotrauka
Rež. Oskaro Koršunovo spektaklio „Išvarymas“ scena. Aktorius Vytautas Anužis. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka
Rež. Motiejaus Ivanausko spektaklio „Dialogai“ scena. Aktorius Vytautas Anužis. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka
Aktorius Vytautas Anužis. Monikos Požerskytės nuotrauka

Čia taip pat rasite daugybę paties aktoriaus pasakojimų, atsiminimų. Ankstyvasis V. Anužio gyvenimo laikas – vaikystė šeimos namuose, vadinamuose tėvonija, santykiai su tėvais, tetomis, seserimi – tapo asmenybės pagrindu, suformavo atidos, pagarbos, tikrumo ir teisingumo principus, o jie ir yra V. Anužio būtį kertančios tiesos vertikalės ašis. Dirigavimo, mokytojavimo žaidimai vaikystėje, išbandant, tarsi pasimatuojant šias profesijas, galima sakyti, buvo lemtingi – nurodė ir pranašavo V. Anužio gyvenimo kelią: jis aktorius – orkestras, kas kartą prieš eidamas į sceną suderinantis instrumentus, kad fizinė ir mentalinė darna padėtų vaidmeniui išsipildyti; jis teatro pedagogas, išleidęs kartu su žmona aktore, teatro pedagoge Velta Žygure-Anužiene devynias aktorių laidas. Knygoje nuosekliai aptarta V. Anužio ir V. Žygurės-Anužienės keturiasdešimties metų bendro pedagoginio darbo patirtis.

Aktoriaus ir pedagogo, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos ir dviejų Auksinių scenos kryžių laureato Vytauto Anužio biografija „Tiesos vertikalė“ yra vertingas leidinys aktoriams, režisieriams, visiems teatro meno kūrėjams ir jį mylintiems žmonėms – joje atskleista aktoriaus asmenybės šviesa, įžiebianti kūrybos energiją teatro žemėje.

Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite