2021 11 03

Giedrius Tamaševičius

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Ambasadorė G. Damušytė: „Prezidento Valdo Adamkaus atvirumas yra labai šarmingas“

Prezidentas Valdas Adamkus ir ponia Alma Adamkienė. Šarūno Mažeikos / „Fotobanko“ nuotrauka

Prezidentas Valdas Adamkus šiandien švenčia garbingą 95-erių metų sukaktį. Šia proga keliomis mintimis apie Prezidentą sutiko pasidalinti ambasadorė Gintė Damušytė. Ją kalbino Giedrius Tamaševičius.

Kokia Jūsų bendradarbiavimo su Prezidentu Valdu Adamkumi patirtis?

Gintė Damušytė: Daug kas mano, kad mes gerai vienas kitą pažinojom gyvendami Amerikoje. Aš, aišku, žinojau, kas yra Valdas Adamkus, jis žinojo, kas yra Gintė Damušytė, bet negalėčiau pasakyti, kad mūsų keliai dažnai persipindavo JAV. Iš tikrųjų mūsų artimesnis ryšys užsimezgė Lietuvoje. Užsienio reikalų ministerija, suderinusi su Prezidentu Adamkumi, 2001 m. paskyrė mane ambasadore prie NATO. Tai buvo lemtingas laikotarpis, vykdėme integracijos procesą, dažnai vykdavome su delegacijomis į Briuselį. Nuolat bendravau su Prezidentu. Jis mėgdavo visą laiką sakyti, kad Gintė yra jo slaptasis ginklas NATO organizacijoje (juokiasi).

Ambasadorė Gintė Damušytė. Vyginto Skaraičio / „Fotobanko“ nuotrauka

Žvelgiant į Prezidento darbus, nėra abejonės, kad integravimas į Vakarų struktūras ženklino jo pirmuosius metus. Jis tapo ne vien tik simboliu, bet ir gyvu vertybių pavyzdžiu. Man regis, visi suprato, kad jis yra didelis moralinis autoritetas. Ambasadoriai, bendraudami su Prezidentu, jautė užnugarį, politinę paramą dėl pagrindinių užsienio politikos tikslų, kuriuos Lietuvai pavyko įgyvendinti.

Man asmeniškai didelį įspūdį palikdavo jo blaivus požiūris. Jis pabrėždavo, kad nežada stebuklų. Sakydavo, kad stebuklus, jei jų apskritai būna, daro pati tauta. Kalbėdamas apie 1918 m. Nepriklausomybės paskelbimą ir 1990 m. Nepriklausomybės atkūrimą jis pabrėždavo, kad šiuos stebuklus sukūrė pati tauta.

Jis visą laiką išsiskyrė gero politiko savybėmis – gerai, pozityviai nusiteikęs, bendraujantis. Man atrodo, tai palieka gerą įspūdį eiliniam piliečiui. Būdamas Prezidentu jis neapsiribojo bendravimu vien su politiniu elitu. Visuomet džiaugdavausi matydama, kaip jis vis prieina prie žmonių, atvirai ir draugiškai bendrauja.

Kiek svarbu buvo tai, kad lemiamais Lietuvai integracijos į Vakarų pasaulį metais šaliai vadovavo būtent Valdas Adamkus?

Gintė Damušytė: Neabejotinai jis tikrai mokėjo su kitais valstybių vadovais bendrauti. Puikiai suprantam, kad per asmenines pažintis galima daug ko pasiekti. Gali pakelti telefono ragelį, paskambinti ir labai neoficialiai, neformaliai aptarti klausimus. Prezidentas Adamkus to tikrai nevengdavo daryti. Jis buvo žinomas, matomas, o drauge ir labai ambicingas politikas.

Visi mes prisimenam, kad jo prezidentavimo metais santykiai su Lenkija pasiekė tikrą aukso amžių. Jis buvo vienas iš pagrindinių variklių stiprinant ryšius su Rytų partnerystės šalimis Sakartvelu ir Ukraina. Galima sakyti suformavo Lietuvos kaip šios srities lyderės matomumą. Kiek žinau, tie geri asmeniniai santykiai yra palaikomi iki šiol. Daugelis politikų jį labai draugiškai prisimena.

Prezidentas Valdas Adamkus ir ponia Alma Adamkienė 2000 m. EPA nuotrauka

Nuostabu ir tai, kad praėjus daugiau nei dešimtmečiui nuo paskutinės Prezidento Adamkaus kadencijos, jo žodis išlieka svarus ir visuomet laukiamas, kas kartą nustebinantis įžvalgumu…

Gintė Damušytė: Jo atvirumas yra labai šarmingas ne tik eiliniam piliečiui, bet ir kitos valstybės aukščiausiam vadovui. Aš pati neseniai buvau labai maloniai nustebinta. Prieš kurį laiką užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis apdovanojo už nuopelnus diplomatinei tarnybai. Kitą dieną po apdovanojimo sulaukiau Prezidento Adamkaus skambučio. Jis norėjo pasveikinti, padėkoti už ilgametę veiklą ir šiaip pabendrauti. Tokio skambučio žmogus ne kasdien sulauki. Man tai buvo liudijimas, kad Prezidentas Adamkus yra labai žmogiškas, šiltas žmogus.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Dar paminėsiu, kokį didelį įspūdį man daro ilgametė Valdo Adamkaus santuoka su ponia Alma. Atvirai pasakysiu, kad man jų pora primena mano pačios tėvų tvirtą santuoką. Matau daug panašumų. Dirba ranka rankon, eina ir mąsto ta pačia kryptimi. Tai labai stipri partnerystė. Todėl Prezidento Valdo Adamkaus jubiliejaus proga noriu prisiminti ir jo antrąją pusę, suteikusią jam tiek daug stiprybės.