Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 07 27

Giedrius Tamaševičius

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Amžinasis fašizmas pagal Umberto Eco

Italų rašytojas, mokslininkas Umberto Eco 2007 m. EPA nuotrauka

1995 m. italų rašytojas ir filosofas Umberto Eco paskelbė esė apie amžinąjį fašizmą (it. il fascismo eterno)

Čia jis išdėstė net 14 kriterijų, pagal kuriuos galima nustatyti, ar tam tikra valdžia jau laikytina fašistiniu režimu. Garsiajam italų filosofui rūpėjo išsiaiškinti, ar Europa apskritai yra pajėgi atpažinti fašistinę valdžią, jei tokia staiga vėl iškiltų. Stalinizmą ir nacizmą turėtų būti lengva atpažinti dėl jų ideologinio nuoseklumo, tačiau fašizmo, gebančio įgauti daugybę formų ir atspalvių, atvejis esąs gerokai keblesnis.

Vaikystėje pats žavėjęsis Benitu Mussoliniu Umberto Eco neabejojo, kad fašizmą taip pat galima atpažinti iš gana konkrečių idėjų rinkinio. Kad toks rinkinys ir atpažįstamumas egzistuoja, liudija net tai, kad epitetas fašistas iki šiol išlieka populiarus kaip keiksmažodis, tuo tarpu apie panašaus plauko ir to paties istorinio laikotarpio ispanų falangistus ar kroatų ustašius šiandien yra girdėję nebent tik XX a. istorijos entuziastai.

Žinoma, 1995 metais formuluodamas savuosius fašizmo atpažinimo kriterijus, Umberto Eco nebūtų galėjęs referuoti į Boriso Jelcino vadovaujamą Rusiją. Tačiau šiandienei Putino Rusijai garsusis italų semiotikas neabejotinai pritaikytų visus keturiolika kriterijų. Sušiuolaikinimo darbą prieš kelias savaites atliko danų savaitraščio „Weekendavisen“ apžvalgininkė Anna Libak.

1. Fašistinė valstybė tradiciją paverčia kultu

Putinas šį kriterijų įgyvendina savąja laiką ir vietą pranokstančia „rusiškojo pasaulio“ samprata, vienijančia visus „rusiškosios pasaulėžiūros“ entuziastus į dvasinę bendrystę.

U. Eco pabrėžia, kad tokiai tradicijai dažniausiai būdingas kultūrinis sinkretizmas – tarpusavyje prieštaraujančių elementų samplaika. Tai, pavyzdžiui, atpažįstama Rusijos okupacinių pajėgų polinkiu puoštis tiek caro laikų Georgijaus juostelėmis, tiek raudonomis vėliavomis su kūjais ir pjautuvais.

Andriaus Ufarto / „BNS Foto“ nuotrauka

2. Modernybės atmetimas

Priešiškumą modernioms naujovėms Putinas atvirai dėsto savo kalbose: Vakarai yra dekadentiški, hedonistiški ir dvasiškai skurdūs. Jam pritaria ir buvęs prezidentas Dmitrijus Medvedevas, neseniai socialiniame tinkle „Twitter“ išpažinęs, kad nekenčia Vakarų, nes ten esą vien atmatos ir išsigimėliai, siekiantys Rusijos žlugimo.

3. Neracionalumas: veiksmai savaime yra argumentas

Putinas kone persistengė aiškindamas, kodėl Rusijai reikia užpulti Ukrainą. Juk Ukraina vykdanti genocidą Donbase. CŽV šioje šalyje yra sukūrusi biologinio ginklo laboratorijų tinklą, kuriame sukurtus mirtinus virusus yra numatyta paskleisti Rusijoje. Ukraina gamina atominę bombą, Ukraina yra dirbtinė valstybė, ukrainiečiai neegzistuoja ir t. t.

4Nepritarimas reiškia išdavystę

Putino režimo nepalaikantys žmonės Rusijoje yra vadinami „liaudies priešais“. Išdrįsusiems suabejoti „specialiosios operacijos“ prasme gresia kaltinimai armijos kompromitavimu ir 15 metų kalėjimo bausmėmis.

5Įvairovė reiškia grėsmę

Rusijoje tai pasitvirtina itin daugelių atvejų – tiek homoseksualų, tiek neįgaliųjų, tiek pacifistų, tiek Jehovos liudytojų ar tamsiaodžių atžvilgiu.

6Varomoji jėga – frustracija

Putino režimo, jo nacionalinės identiteto politikos pagrindas – nuoskaudos dėl to, kad po Sovietų Sąjungos žlugimo Vakarai neva pažemino Rusiją, atimdami iš jos vietą, kuri savaime turėtų priklausyti tokiai „didžiai“ šaliai.

EPA nuotrauka

7. Režimo pagrindas – įsitikinimas apie prieš jį rezgamą suokalbį

Putinas nuolat kartoja, kad Vakarams nepriimtina tai, kad tokia didelė ir galinga šalis kaip Rusija būtų ir visiškai nepriklausoma. Todėl propagandinė Rusijos žiniasklaida savo auditorijai kryptingai diegia mintį apie Vakarų kėslus nuversti Putiną, pastatyti jo vietoje marionetinę, provakarietišką vyriausybę, suskaldyti Rusiją į kelias dalis ir perimti jos energijos išteklius.

8Fašistinis režimas savo priešus tuo pat metu vaizduoja ir kaip galingus, ir kaip silpnus

Viena vertus, Vakarai, o ypač NATO, yra vaizduojami kaip didžiulė grėsmė Rusijai, nors, kita vertus, nepaliaujama kartoti, kad Vakarų šalys yra nusilpusios ir labai susiskaldžiusios, todėl artimiausiu metu jos bus priverstos pripažinti, jog naują pasaulio tvarką drauge su Kinija padiktuos Rusija.

9Gyvenimas yra nuolatinė kova

Fašistas kovoja ne tam, kad gyventų, bet gyvena tam, kad kovotų. Rusijoje Didžiojo Tėvynės karo – Antrojo pasaulinio karo – reikšmė auga kiekvienais metais. Viena vertus, pergalė kare prieš nacizmą yra tapusi nacionalinės tapatybės pagrindu, kita vertus, pats karas yra tapęs nuolatine Rusijos būsena: Sakartvelas, Ukraina, Sirija, o dabar vėl Ukraina.

EPA nuotrauka

10Neapykanta silpniesiems

Stiprusis fašistinės visuomenės lyderis žemina ir šaiposi iš savo varžovų, tokiu būdu demonstruodamas savo galią. Putinas tokį elgesį demonstruoja viešai imdamas auklėti savo užsienio žvalgybos vadovą Sergejų Naryškiną arba pasisodindamas Macroną kitame kilometrinio stalo gale.

11Didvyriu gali tapti bet kas

Rusijos propaganda nuolat puoselėja naratyvą apie tai, kad rusų liaudis yra ypatinga savo pasiryžimu aukotis dėl tėvynės.

12Mačizmas

Fašistinio lyderio vyriškumas pabrėžtinai seksistinis. Atvaizdai apsinuoginus iki pusės, rankose laikant kalašnikovą. Arba nuoga krūtine su meškere rankose ir didele žuvimi ant kabliuko. O žiniasklaidoje nuolat pilna moterų, palydinčių vadą ilgesingais atodūsiais.

13. Šalis valdoma, remiantis liaudies valia

Vadas žino, ko nori liaudis. Kadangi tai suteikia jam legitimumą, sistema iš savo pusės daro viską, kad užtikrintų režimui regimą liaudies palaikymą.

Tam nuolat reikia vis naujų, neva spontaniškai iškylančių „visuomeninių“ judėjimų, kurių vienintelis tikslas – parodyti visiems, kokie jie yra patenkinti.

14. Naujakalbė

Ukrainoje vyksta ne karas, bet specialioji operacija. Ukrainos gyventojus reikia vadinti ne ukrainiečiais, bet nacistais, nes tikrieji fašistai gyvena ne kur kitur, bet būtent Vakaruose.

Parengta pagal weekendavisen.dk publikaciją.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Kas yra „bernardinai“?

Arba kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.