Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2020 10 26

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min.

Antrajame Seimo rinkimų ture daugiausia mandatų laimėjo konservatoriai

Irmantas Gelūno / Fotobanko nuotrauka

Antrajame rinkimų ture dalyvavo 38,92 proc. visų balso teisę turinčių rinkėjų. 

Po pirmojo rinkimų turo metu daugiausia mandatų Seime buvo užsitikrinę Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) – atitinkamai po 24 ir 16. 9 mandatus jau laimėjo Darbo partija (DP), po 8 Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) ir Laisvės partija (LP), 6 mandatus jau turėjo Liberalų sąjūdis, 2 – Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS).

Antrajame rinkimų ture TS-LKD iškovojo 26 mandatus. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 16 mandatų. Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis ir Lietuvos socialdemokratų partija atitinkamai – 7 ir 5 mandatus. Į Seimą pateko ir keturi patys save išsikėlę asmenys. Laisvės partija antrajame rinkimų ture gavo tris mandatus, o Lietuvos socialdemokratų darbo partija, neperžengusi daugiamandatės apygardos slenksčio, 4 mandatus. Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga antrajame rinkimų ture gavo vieną mandatą, Darbo partija ir Lietuvos žaliųjų partija taip pat po vieną mandatą. Partija „Laisvė ir teisingumas“ vienmandatėje apygardoje laimėjo vieną mandatą. Jį iškovojo partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis. 

TS-LKD iš viso užsitikrino 50 mandatų. Dabartinė valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga Seime turės 32 atstovus. Potencialūs konservatorių partneriai Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija iškovojo atitinkamai 13 ir 11 mandatų. Socialdemokratai Seime turės 13 atstovų, o Darbo partija – dešimt. Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga – tris mandatus. Vienmandatėse apygardose pergalę iškovojo ir 4 išsikėlę patys kandidatai – Vytautas Bakas, Domas Griškevičius, Petras Gražulis ir Valdemaras Valkiūnas. Lietuvos socialdemokratų darbo partija parlamente turės tris mandatus. Lietuvos žaliųjų partija ir Partija „Laisvė ir teisingumas“ po vieną mandatą. 

Didžiausia frakcija naujajame Seime turės TS-LKD, ją sudarys 50 politikų. Pagal sąrašą buvo išrinkti šie politikai: Ingrida Šimonytė, Gabrielius Landsbergis, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Agnė Bilotaitė, Laurynas Kasčiūnas, Arvydas Anušauskas, Paulius Saudargas, Žygimantas Pavilionis, Mykolas Majauskas, Monika Navickienė, Jurgis Razma, Audronius Ažubalis, Dainius Kreivys, Laima Liucija Andrikienė, Jurgita Šiugždinienė, Vytautas Juozapaitis, Vytautas Kernagis, Gintarė Skaistė, Paulė Kuzmickienė, Arūnas Valinskas, Matas Maldeikis, Mindaugas Lingė, Kęstutis Masiulis, Emanuelis Zingeris.

I. Šimonytė, G. Landsbergis, R. Morkūnaitė-Mikulėnienė, A. Bilotaitė, A. Anušauskas, P. Saudargas, Ž. Pavilionis, M. Navickienė, D. Kreivys, J. Šiugždinienė, V. Juozapaitis, V. Kernagis, G. Skaistė, P. Kuzmickienė ir M. Lingė užsitikrino vietą Seime vienmandatėse apygardose, todėl pagal partijos sąrašą į Seimą turėtų patekti Stasys Šedbaras, Justas Džiugelis, Liuda Pociūnienė, Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Andrius Navickas, Valdas Rakutis, Jurgita Sejonienė, Andrius Kupčinskas, Sergejus Jovaiša, Linas Slušnys, Dalia Asanavičiūtė, Irena Haase, Jonas Gudauskas ir Kristijonas Bartoševičius.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Vienmandatėse pergales taip pat iškovojo Aistė Gedvilienė, Antanas Matulas, Kazys Starkevičius, Arvydas Pocius, Andrius Vyšniauskas, Algis Strelčiūnas, Audrius Petrošius, Bronislovas Matelis, Mindaugas Skritulskas, Antanas Čepononis, Edmundas Pupinis ir Justinas Urbanavičius.

LVŽS frakcijoje Seime bus 32 politikai. Daugiamandatėje apygardoje buvo išrinkti: Saulius Skvernelis, Ramūnas Karbauskis, Aurelijus Veryga, Agnė Širinskienė, Tomas Tomilinas, Rima Baškienė, Aušrinė Norkienė, Linas Kukuraitis, Kęstutis Mažeika, Valius Ąžuolas, Algirdas Stončaitis, Eugenijus Jovaiša, Giedrius Surplys, Dainius Gaižauskas, Lukas Savickas ir Rūta Miliūtė.

T. Tomilinas, R. Baškienė, K. Mažeika, V. Ąžuolas ir G. Surplys užsitikrino savo vietas vienmandatėse apygardose, todėl į Seimą pagal sąrašą LVŽS partijos sąrašą patenka Jonas Jarutis, Rimantė Šalaševičiūtė, Laima Mogenienė, Robertas Šarknickas ir Dainius Kepenis.

Vienmandatėse pergalę iškovojo šie „valstiečių“ partijos atstovai: Ligita Girskienė, Stasys Tumėnas, Deividas Labanavičius, Guoda Burokienė, Antanas Vinkus, Laima Nagienė, Arvydas Nekrošius, Algimantas Dumbrava, Gintautas Kindurys, Juozas Varžgalys ir Zenonas Streikus.

Gretos Skaraitienės / Fotobanko nuotrauka

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis Seime turės 13 politikų. Daugiamandatėje apygardoje buvo išrinkti Viktorija Čmilytė-Nielsen, Eugenijus Gentvilas, Viktoras Pranckietis, Virgilijus Alekna, Simonas Gentvilas ir Kęstutis Glaveckas.

Kadangi savo vienmandatėse apygardose V. Čmilytė-Nielsen, V. Pranckietis ir S. Gentvilas užsitikrino savo vietas, į Seimą pagal partijos sąrašą taip pat patenka Andrius Bagdonas, Arminas Lydeka ir Raimundas Lopata. Į Seimą pateks vienmandatėse apygardose nugalėję Liberalų sąjūdžio atstovai – Romualdas Vaitkus, Jonas Varkalys, Ričardas Juška ir Juozas Baublys.

LSDP Seime turės 13 atstovų. Daugiamandatėje apygardoje išrinkti Gintautas Paluckas, Rasa Budbergytė, Julius Sabatauskas, Algirdas Sysas, Linas Jonauskas, Vilija Targamadzė, Orinta Leiputė ir Dovilė Šakalienė, taip pat vienmandatėse apygardose išrinkti Tomas Bičiūnas, Liudas Jonaitis, Vidmantas Kanopa, Kęstutis Vilkauskas ir Eugenijus Sabutis.

Irmanto Gelūno / Fotobanko nuotrauka

Laisvės partijos frakcijoje Seime dirbs 11 politikų. Daugiamandatėje apygardoje išrinkti Aušrinė Armonaitė, Morgana Danielė, Tomas Vytautas Raskevičius, Vytautas Mitalas, Monika Ošmianskienė, Evelina Dobrovolska, Artūras Žukauskas ir Kasparas Adomaitis. Vienmandatėse apygardose išrinkti A., Marius Matijošaitis ir Silva Lengvinienė. Kadangi A. Armonaitė nugalėjo ir vienmandatėje apygardoje, į Seimą su Laisvės partija pagal sąrašą pateks Ieva Pakarklytė.

Darbo partijos frakciją Seime sudarys 10 narių. Daugiamandatėje apygardoje išrinkti Antanas Guoga, Vigilijus Jukna, Mindaugas Puidokas, Andrius Mazuronis, Ieva Kačinskaitė-Urbonienė, Vytautas Gapšys, Viktoras Fiodorovas, Vaida Giraitytė ir Valentinas Bukauskas. Kadangi pastarasis buvo išrinktas vienmandatėje apygardoje, į Seimą pagal sąrašą su DP patenka Aidas Gedvilas.

Seime dirbs trys LLRA-KŠS atstovai – vienmandatėse išrinkti Česlavas Olševskis, Beata Petkevič ir Rita Tamašunienė. Pirmojo Seimo rinkimų turo metu LLRA-KŠŠ neperžengė daugiamandatės apygardos  slenksčio.

Lietuvos socialdemokratų darbų partijai Seime taip pat atstovaus trys politikai, išrinkti vienmandatėse apygardose: Jonas Pinskus, Zigmantas Balčytis ir Andrius Palionis. Primename, kad LSDDP pirmajame ture taip pat neperžengė 5 proc. slenksčio.

Po vieną savo atstovą Seime turės partija „Laisvė ir teisingumas“ ir Lietuvos žaliųjų partija. Dar vieną kadenciją parlamente dirbs „Laisvės ir teisingumo“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis ir Lietuvos žaliųjų partijos atstovas, buvęs ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Vėlų vakarą trys partijos – Laisvės, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio ir Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų – paskelbė deklaraciją apie galimą koalicijos formavimą. Visų trijų partijų išplatintoje deklaracijoje rašoma: „Esame pasiryžę telktis siekdami atkurti pasitikėjimo ryšius Valstybėje bei tarp jos žmonių ir formuoti koaliciją bei Vyriausybę, vadovaujamą Ingridos Šimonytės.“

Taip pat pranešime spaudai pridedama, kad visos trys partijos yra pasiruošusios „atstovauti visiems Lietuvos piliečiams, o ne tik tiems, kurie balsavo už mūsų politines jėgas. Todėl prie sutarimų dėl svarbiausių koalicijos darbų kviesime prisijungti ir kitas parlamentines politines jėgas bei svarstysime įtraukti jų programines idėjas.“ 

Dauguma partijų lyderių apie derybas kalba atsargiai

Gabrielius Landsbergis ir Ingrida Šimonytė spaudos konferencijoje akcentavo, kad kol kas dėl koalicijos derasi su dviem liberaliomis partijomis ir negalvoja apie, pavyzdžiui, Darbo partijos įtraukimą į koaliciją. Kita vertus, konservatorių atstovai kelis kartus pabrėžė, kad darbai ir pasiūlymai, kuriuos siūlys kitos partijos, gali būti įgyvendinami, jei iš esmės neprieštarauja valdančiosios koalicijos vizijai. Ingrida Šimonytė žadėjo nekelti revoliucijos atšaukiant praeitos Vyriausybės įvestus draudimus.

Ingrida Šimonytė ir Gabrielius Landsbergis. Pauliaus Peleckio/BFL nuotrauka
Ingrida Šimonytė. Pauliaus Peleckio/BFL nuotrauka
Aurelijus Veryga ir Ramūnas Karbauskis. Pauliaus Peleckio/BFL nuotrauka
Ramūnas Karbauskis. Pauliaus Peleckio/BFL nuotrauka
Simonas Gentvilas ir Edita Rudelienė. Pauliaus Peleckio/BFL nuotrauka
Vaizdo skambutis su LRLS pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen. Pauliaus Peleckio/BFL nuotrauka
Gintautas Paluckas. Pauliaus Peleckio/BFL nuotrauka
Gintautas Paluckas ir Rasa Budbergytė. Pauliaus Peleckio/BFL nuotrauka
Vytautas Mitalas ir Aušrinė Armonaitė. Pauliaus Peleckio/BFL nuotrauka
Vytautas Mitalas, Aušrinė Armonaitė ir Evelina Dobrovolska. Pauliaus Peleckio/BFL nuotrauka
Viktoras Fiodorovas. Pauliaus Peleckio/BFL nuotrauka
Virgilijus Jukna ir Viktoras Fiodorovas. Pauliaus Peleckio/BFL nuotrauka

Tiek Ramūnas Karbauskis, tiek Aurelijus Veryga dėkojo atėjusiems balsuoti rinkėjams. LVŽS pirmininkas teigė, kad vis dėlto buvo teisus vertindamas Socialdemokratų partiją – anot jo, daugelyje vienmandačių socialdemokratai rėmė TS-LKD kandidatus. R. Karbauskis teigė, kad dėl to jo partija neteko maždaug trijų mandatų naujajame Seime.

Pasak R. Karbauskio, turint omeny žiniasklaidos priešiškumą, kai prieš LVŽS buvo nukreipta propoganda – rinkimų rezultatas yra neblogas. LVŽS pirmininkas žadėjo parodyti, ką reiškia būti konstruktyvia opozicija. Taip pat „valstiečių“ atstovai teigė, kad apie opozicijos organizavimo darbą dar nekalbėjo su kitomis partijomis.

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžiui atstovavo Simonas Gentvilas ir Edita Rudelienė, vaizdo skambučiu prisijungė dėl COVID-19 grėsmės izoliacijoje likusi partijos pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Liberalų atstovai apie derybas dėl koalicijos pradėjo kalbėti konkrečiai – jie norėtų trijų ministerijų ir Seimo pirmininko posto. Prioritetinėmis ministerijomis LRLS pirmininkė įvardino Švietimo, mokslo ir sporto, Aplinkos apsaugos, bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijas, tačiau teigė, kad tai nėra galutinis sprendimas ir dėl jo gali derėtis su koalicijos partneriais.

Lietuvos socialdemokratų partijos lyderis Gintautas Paluckas išsiskyrė gan griežtu tonu ir žadėjo nevengti vertybinių konfliktų. Jis daug kartų akcentavo, kad LSDP yra vienintelė kairioji partija Lietuvoje. Jis taip pat žadėjo konstruktyvų darbą pozicijoje. „Aš aukštesnis už Ramūną [Karbauskį], jo šėšėlyje tikrai neliksiu“, – sakė G. Paluckas. Jis taip pat tvirtino, kad nesigaili dėl partijos skilimo, nes tai, anot jo, paskatino partiją judėti į priekį.

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė teigė, kad jai svarbiausia susitarti dėl tikslų, o ne dalintis postus. Prioritetinėmis Laisvės partijos politikos siritimis ji įvardijo švietimą, ekonomiką ir žmogaus teises. Ji sakė, kad dėl kai kurių dalykų susitarti būtų galima jau šiandien – pavyzdžiui, dėl siekio įtvirtinti asmenvardžių rašybą nelietuviškais rašmenimis, psichoaktyvių medžiagų dekriminalizavimo ar partnerystės.

Darbo partijos atstovai Virgilijus Junka ir Viktoras Fiodorovas žadėjo konstruktyviai ir atsakingai dirbti opozicijoje, teigė, kad vyksta įvairios konsultacijos su visomis politinėmis jėgomis, tačiau sprendimus priims partijos taryba.

Daugiau informacijos apie rinkimų rezultatus VRK.lt puslapyje

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu