Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2023 02 07

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Apie Kinijos vaidmenį kare, Prigožino likimą ir demokratinės Rusijos perspektyvas. Pokalbis su O. Danilovu

Karo padariniai Charkivo mieste. EPA-EFE nuotrauka

Ukrainos Nacionalinės ir saugumo tarybos sekretorius OLEKSIJUS DANILOVAS pokalbyje su buvusiu Portugalijos Europos reikalų ministru ir knygos „Geopolitika laikų pabaigai: nuo pandemijos iki klimato krizės“ („Geopolitics for the End Time: From the Pandemic to the Climate Crisis“) autoriui Bruno Macaesui kalbėjo apie gresiančią Rusijos ofenzyvą, Kinijos vaidmenį Rusijos kare prieš Ukrainą, Jevgenijaus Prigožino smogikų iš „Wagner“ grupuotės įtaką karo eigai bei demokratijos Rusijoje galimybes.

„Rusijos Federacija turėjo didžiulį troškimą labai greitai užbaigti projektą vardu Ukraina. Būtina turėti omenyje, kad Rusija kovoja dėl praeities, dėl Sovietų Sąjungos, o praeityje buvo svarbu pasiekti tam tikrus dalykus iki tam tikrų datų. Vasario 24-ąją sueis metai nuo invazijos pradžios. Turint omenyje jų propagandos mašiną, Rusija šiai sukakčiai sieks didelių laimėjimų. Artėja sudėtingas laikotarpis“, – teigė O. Danilovas B. Macaesui.

Anot O. Danilovo, daug lems tai, kokios pagalbos Rusija sulauks iš tokių valstybių kaip Iranas ar Šiaurės Korėja, taip pat ir to, ar kitos šalys ryšis žaisti slaptus žaidimus po stalu. Vakarai savo ruožtu, pasak O. Danilovo, kenčia nuo senos problemos – baimės. Vakarai visada bijojo Sovietų Sąjungos manydami, kad ji yra didžiulė ir galinga, todėl gali viską greitai išspręsti karinėmis priemonėmis. Būtent baimės faktorius, anot O. Danilovo, sulaiko Vakaru nuo ryžtingų sprendimų.

Karo padariniai Charkivo mieste. EPA-EFE nuotrauka

Į baimės faktorių dėmesį yra atkreipę ir kiti analitikai. Štai Rusijos ekspertas Markas Galeotti teigė, kad Berlynas dėl tankų siuntimo Kyjivui dvejojo nerimaudamas ir dėl to, kaip Maskva interpretuotų Ukrainos kontrpuolimą, paremtą vokiškais tankais. Taip pat, anot jo, nerimauta ir dėl Rusijos atsako, ypač grasinimų branduoline eskalacija. Tiesa, pats M. Galeotti pabrėžė, kad Putino galimybės eskalacijai – nauja mobilizacijų banga, šauktinių dislokavimas ar branduoliniai ginklai – yra ribotos ir kiekviena iš jų sukeltų didelius politinius kaštus.

Savo ruožtu Rusijos opozicijos atstovai Garis Kasparovas ir Michailas Chodorkovskis yra teigę, kad Vašingtono ir kitų sąjungininkių nenoras tiekti Ukrainai reikiamą ginkluotę kyla iš baimės dėl padarinių, kurių galėtų kilti Ukrainai mūšio lauke sutriuškinus Rusiją. Daugelis JAV prezidento Joe Bideno administracijos narių, anot jų, baiminasi, kad toks scenarijus reikštų Rusijos žlugimą, panardinsiantį branduolinę valstybę į chaosą, ir Kinijos sustiprėjimą.

Grįžtant prie O. Danilovo interviu, itin įdomios jo įžvalgos dėl Kinijos. Jo teigimu, Kinija nepadės Rusijai karine įranga ar ginklais, nes jos pačios situacija yra labai sudėtinga. Kinijos populiacijos augimas sustojo dėl vieno vaiko taisyklės. Šalis susiduria su vidiniais iššūkiais. Jai, anot O. Danilovo, reikia parduoti tai, ką pagamina, o pagrindinės jos rinkos yra JAV ir Europa.

„Jei Kinija susivienys su teroristais, nedelsiant bus imtasi priemonių – ribojimo priemonių, sankcijų. Jai to tikrai nereikia. Negana to, Kinija yra viena iš pusių, suinteresuotų mūsų pergale. Prieš kurį laiką taip nebuvo, tačiau dabar yra“, – teigė politikas. Poziciją jis grindžia tuo, kad Rusijos pralaimėjimo atveju Kinija galėtų greitai užgrobti išteklius Tolimuosiuose Rytuose, kur jau dabar gyvena didžiulė kinų populiacija. O. Danilovo teigimu, Kinija šią specialią operaciją ruošia jau 30 metų.

Ukrainos artilerija. EPA-EFE nuotrauka

Kalbėdamas apie Jevgenijaus Prigožino privačios smogikų grupuotės „Wagner“ vaidmenį Rusijos kare prieš Ukrainą, O. Danilovas teigė, kad Rusijos žmonės gyvena maitinami televizijos propagandos. „Jei Prigožino teroristinės „Wagner“ grupės nebūtų pakvietę padėti Ukrainoje, Rusija neturėtų kuo pasigirti per televiziją“, – teigė politikas. Vis dėlto, anot jo, klysta manantieji, kad J. Prigožinas pats gali priimti sprendimus ir veikti neatsiklausęs Putino ar jo artimiausios aplinkos. „Viskas turi būti patvirtinta. Tai yra viena sistema“, – konstatavo O. Danilovas ir pridūrė, kad po to, kai atliks savo funkcijas, J. Prigožinas veikiausiai bus eliminuotas – tikėtina, ir fiziškai. 

B. Macaesui O. Danilovas kalbėjo ir apie tai, kad egzistuoja konfliktas tarp J. Prigožino samdinių ir Rusijos kariuomenės. „Jei Rusijos kariuomenėje būtų padorių karininkų, jie seniausiai būtų nušovę Prigožiną. Niekas labiau nediskredituoja Rusijos armijos“, – pabrėžė O. Danilovas.

Kasdienybė Rusijoje. EPA-EFE nuotrauka

Kritikavo jis ir tuos, kurie puoselėja viltis, jog netolimoje ateityje Rusija gali tapti demokratine valstybe. „Būtina suvokti, kad Rusija yra kolonijinė valstybė, turinti gausybę kolonijų XXI amžiuje Rusijos Federacijos sudėtyje. Todėl mąstymas, kad bus demokratinė Rusija ir kitokio pobūdžio lyderis, reiškia saviapgaulę. Rusija gali tapti demokratinė tik tokiu atveju, jei atsisakys kolonijų. Turint kolonijų sukurti demokratiją yra itin sunkus, beveik neįmanomas uždavinys. 

Anot O. Danilovo, Rusija Vakarams siūlo karą Ukrainoje užbaigti remiantis Korėjos modeliu, kai šalis tiesiog padalinama. Pačiai Ukrainai, anot jo, toks kelias nesiūlomas, bet jis bandomas įpiršti Vakarų valstybėms.

Pagal „New Statesman“ parengė Donatas Puslys.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu