Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2023 05 14

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Apie negalią juokaujanti komikė A. Krušinskaitė: „Kai gali iš situacijos pasijuokti, tampi tuo, kuris ją valdo“

Komikė Aistė Krušinskaitė. Asmeninio archyvo nuotrauka

Paklausus dirbtinio intelekto įrankio „Chat GPT“, apie ką juokauti nereikėtų, jis užtruko neįprastai ilgai, bet galiausiai pateikė penkių punktų sąrašą. Pokalbį jis pavadino „jautriomis temomis“. Skirtingus sąrašus, apie ką ir kaip tinka juokauti, turime kiekvienas.

Komikės, buvusios krepšininkės AISTĖS KRUŠINSKAITĖS pasirodymai jaudina žiūrovus būtent tuo – jautria tema. Pribloškusi „Lietuvos talentų“ auditoriją juokais apie savo, kaip neįgaliosios, patirtį, Aistė sulaukė publikos palaikymo. Šia ir kitomis ne mažiau išskirtinėmis temomis ji juokaus ir gegužės 30 d. vyksiančioje konferencijoje „Nepajutom, kaip pasikeitėm: įvairovės atradimai“, kurią organizuoja Lietuvos įvairovės chartijos asociacija.

Juokauja ir profesionaliai, ir kasdien

Norą pasirodyti ant scenos A. Krušinskaitė puoselėjo ilgą laiką. Ji buvo suplanavusi dalyvauti stand-up komedijos atviro mikrofono vakare. Aistė ketino juokauti apie žmonių skirtumus, pavyzdžiui, lėtumą ar savo pusseserės liesumą. Netrukus naujų temų jai pasiūlė pats gyvenimas – patyrusi traumą Aistė išgyveno kelionę tarp ligoninių, reabilitacijos ir grįžimo į kasdienį gyvenimą.

Komedija jai tapo ne tik vienu iš būdų suprasti savo patirtis ir jomis pasidalinti su kitais, bet ir jaustis stipresnei. „Humoras padeda į įvairias aplinkybes pažvelgti kitu aspektu. Galbūt, kai gali iš situacijos pasijuokti, tampi tuo, kuris ją valdo, o ne esi valdomas“, – sako Aistė.

Savo pasirodymuose ji tiesmukai pasakoja apie netikėtus iššūkius, medicinines procedūras ir situacijas, kuriose negalią lydi absurdas. Aistės pokštai atskleidžia jos unikalią patirtį, tokią kasdienybę, su kuria nesusiduria sveikieji. Humorą Aistė pasitelkia ne tik ant scenos, juokas jai padeda ir išlikti optimistiškai ar pralaužti ledus bendraujant. „Pavyzdžiui, pasiūlius prisėsti atsakau: „Ačiū – kaip matot, atvažiavau jau pasiruošus“, – pasakoja ji ir priduria: – Visada gali ieškoti dėl ko liūdėti ir dėl ko juoktis. Renkuosi humorą, kad neliktų vietos liūdesiui.“

Galima ar negalima?

Visiems kartais pasitaiko pasakyti netinkamą ar per šiurkštų juokelį ir likti nesuprastiems. Draugų kompanijoje juokauti lengviau – žmonės vieni kitus gerai pažįsta ir neabejoja abipusiu geranoriškumu. Tačiau pokštams, atliktiems ant scenos, galioja kitokios taisyklės – juos vertina didesnis skaičius klausytojų, o dar daugiau skirtingų žmonių juos pamato internete.

Juokaujant tokiai įvairiai publikai gerokai išauga tikimybė būti nesuprastam ar suprastam ne taip, kaip norėta. Negalia, apie kurią daugiausia juokauja Aistė, išlieka nevienareikšmiškai vertinama humoro tema. Nors programoje komikė kalba apie savo gyvenimą, kartais pasitaiko abejojančiųjų, ar tai tinkama.

„Juokauti apie savo situaciją ir kitoniškumą daug smagiau nei apie kitų. Vengiu žeminančių juokelių, tik nesu tikra, ar visada pavyksta, nes kiekvienas labai skirtingai suvokiame ribas tarp juoko ir pašaipos“, – sako ji. Komikė pasakoja, kad absoliuti dauguma ją pasiekiančio atgalinio ryšio yra teigiami atsiliepimai, ir tai labai motyvuoja. Nepasitenkinimo taip pat kartais pasitaiko, jis kyla dėl skirtingų priežasčių.

„Neturiu tikslo įžeisti, bet kartais žmonės mėgsta dalykus pritaikyti sau. Mes tokie esame. Pavyzdžiui, panašioje situacijoje atsidūręs žmogus gali jaustis, lyg aš pašiepiu jo gyvenimą“, – svarsto A. Krušinskaitė. Su negalia asmeniškai nesusidūrusius žmones jos pokštai taip pat gali kiek išmušti iš vėžių. Tiesus kalbėjimas apie dramblį kambaryje gali būti netikėtas. Jis verčia atkreipti dėmesį į negalią, apie kurią paprasčiau negalvoti. Tokia komedija iš klausytojų gali pareikalauti tam tikro mąstymo pokyčio.

„Kai tu visą gyvenimą įsivaizdavai, kad negalios tema juokauti nedera, kad neįgalieji gal apskritai neturėtų viešumoje labai rodytis ir juoktis, kai turi stereotipą, jog tai būtinai nelaimingi, užsidarę žmonės, o galvodamas apie juos esi įpratęs gailėti, humoras tampa savotiškas sukrėtimas, kurio žmogus galbūt tuo metu nenorėjo“, – pasakoja Aistė.

Komikė Aistė Krušinskaitė. Asmeninio archyvo nuotrauka

Juokai suartina ir sulygina

Klausydamiesi asmeniškų situacijų iš komikės gyvenimo, žiūrovai gali ne tik gardžiai pasijuokti, bet ir geriau suprasti, kaip gyvena kiti. „Jaučiu atsakomybę auditorijai, stengiuosi, kad mano pasirodymai žmonėms paliktų pridėtinę vertę“, – sako Aistė.

Kol nebuvo su negalia susidūrusi pati, juokauti apie tai ji neketino, tuo metu merginai tai taip pat atrodė kiek įžūlu. Visgi, situacijai pasikeitus, jos nuomonė apie tai, kas yra tinkama ir netinkama medžiaga komedijai, taip pat keitėsi.

„Jei apie mano negalią juokautų sveikas žmogus, tarsi galėčiau žiūrėti kreivai, o man lyg ir galima drąsiai šaržuoti sveikuosius. Man tokie nusistatymai nepatinka, nes jie tik pabrėžia nelygybę“, – tvirtina A. Krušinskaitė. Ji tikisi, kad komedija padeda į neįgalius žmonės žiūrėti kitaip, juos priimti natūraliau ir visuomeniniame gyvenime, ir savo aplinkoje. Žiūrovų atvirumo ji tikisi ir Lietuvos įvairovės chartijos asociacijos konferencijoje „Nepajutom, kaip pasikeitėm: įvairovės atradimai“.

„Ruošdama kiekvieną pasirodymą jį kruopščiai apgalvoju, atsižvelgiu į auditorijos poreikius, todėl ir šiuo atveju svarsčiau, ar rinktis švelnesnius juokelius, ar mesti stipriausią arsenalą. Planuoju programoje derinti juodąjį humorą su istorijomis apie negalią turinčių žmonių darbo paieškas, taip pat pamėginsiu įtraukti ir pokštų apie kitas visuomenės mažumas, kurios taip pat susiduria su komiškomis ir absurdiškomis situacijomis“, – atskleidžia ji.

Lietuvos įvairovės chartijos asociacijos atstovė, projektų koordinatorė Aistė Brazdžiūnaitė sako, kad komikės A. Krušinskaitės pasirodymas konferencijos programoje neabejotinai padės geriau suprasti kitų žmonių patirtis.

„Konferencijoje bus pranešimų ir diskusijų, kuriose apžvelgsime visuomenės pokyčius, dalinsimės istorijomis, muzika, o Aistės dėka – ir juoku. Jos pasirodymas ironišku pavadinimu „Sit down comedy: kaip einasi?“ iš tiesų iškelia ir labai svarbų klausimą: tai kaipgi iš tiesų mums sekasi – suprasti, priimti, gyventi drauge“, – sako A. Brazdžiūnaitė.

A. Krušinskaitė pasakoja, kad galimybė būti scenoje jai padeda atskleisti savo kūrybingumą. „Saviraiška, nuoširdus juokavimas ir bendravimas padeda jaustis visavertiškai. Visuomet palaikau pastangas griauti barjerus ir nutiesti kelius tarp žmonių“, – sako ji.

Lietuvos įvairovės chartijos asociacijos atstovė, projektų koordinatorė Aistė Brazdžiūnaitė. Asmeninio archyvo nuotrauka

Lietuvos įvairovės chartijos asociacija įsteigta 2020 m. Jos tikslas – įgalinti organizacijas užtikrinti lygias galimybes darbo vietoje ir skatinti organizacijų atvirumą ir socialinę atsakomybę. Įvairovės chartijos veikia 26 ES valstybėse.

Apie organizacijos metinę konferenciją „Nepajutom, kaip pasikeitėm: įvairovės atradimai, kuri vyks šių metų gegužės 30 d. Valdovų rūmuose, Vilniuje daugiau sužinoti galite čia.

Lietuvos įvairovės chartijos asociacijos informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite