Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2020 12 16

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Ar pagrįsti nuogąstavimai dėl COVID-19 vakcinų etiškumo?

EPA nuotrauka

Nors daugelis pasaulio gyventojų laukia skiepų nuo COVID-19 kaip šventės, dalis katalikų nerimauja dėl jų etiškumo.

Ar etiška naudoti vakcinas, jei jų kūrimo ar testavimo etape naudotos abortuotų embrionų ląstelės? Toks klausimas kyla katalikams, turintiems mintyje, kad pagal Bažnyčios mokymą žmogaus embrionų naudojimas biomedicinos tyrimuose „kelia įvairių etinių problemų dėl bendradarbiavimo su blogiu ir dėl papiktinimo“ (žr. 2008 m. Tikėjimo mokymo kongregacijos „Instrukcija DIGNITAS PERSONAE kai kuriais bioetikos klausimais“).

JAV, Jungtinės Karalystės, Airijos ir Kanados vyskupai ragina tikinčiuosius skiepytis ir šitaip apsaugoti save bei kitus nuo viruso, sukėlusio pasaulinę pandemiją.

Nei kompanija „Pfizer“, kurios vakcinomis jau skiepijami žmonės, nei „Moderna“, kurios vakcinomis bus pradėta skiepyti kitą savaitę, nenaudojo abortuotų embrionų ląstelių kurdami skiepus ir juos gamindami. Tik viename jų testų pasitelkta ląstelių linija HEK293 – aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje išvesta iš embriono inksto ląstelių, jos naudojimas tyrimuose labai paplitęs.

Oksfordo universitete ir „AstraZeneca“ yra sukurtos vakcinos, panaudojus abortuoto embriono ląstelių. Tikėtina, jog jos bus prieinamos kitų metų pradžioje. Anglijos ir Velso vyskupų teigimu, tokie skiepai nebūtų nuodėmė. Instrukcijoje DIGNITAS PERSONAE nurodoma, kad esama skirtingų asmeninės atsakomybės lygių, ir „biologinės medžiagos“ naudojimą gaminant vakciną gali pateisinti „morališkai proporcingi rimti motyvai“. Koronaviruso pandemija, pražudžiusi jau daugiau nei pusantro milijono žmonių visame pasaulyje – gana svari priežastis. O sąsaja tarp prieš kelis dešimtmečius atlikto embriono aborto ir vakcinos kūrimo – tolima.

„Jei labiau etiškai priimtinos alternatyvos nėra, moraliniu požiūriu leidžiama katalikams skiepytis vakcina, kurią kuriant panaudota ląstelių linija iš embriono, ypač jei potenciali rizika gyvybei ar sveikatai yra reikšminga – kaip pandemijos atveju“, – tikintiesiems sako Airijos vyskupai.

Amerikos katalikų ganytojai taip pat ragina tikinčiuosius skiepytis dėl bendrojo gėrio, net jei vakcinos nežymiai susijusios su abortuotais embrionais. Jie pažymi, kad, jei yra galimybė pasirinkti, „Pfizer“ bei „Moderna“ vakcinos yra labiau priimtinos moraliniu požiūriu nei kompanijos „AstraZeneca“. Dar primenama, kad nors skiepijimasis yra meilės sau ir artimui veiksmas, dėl to nereikėtų išleisti iš akių aborto ir embrionų naudojimo moksliniuose tyrimuose amoralumo.

Kanados vyskupai taip pat atkreipia tikinčiųjų dėmesį, kad Bažnyčios mokyme skiriami skirtingi palankių sąlygų blogio sudarymo lygiai. Abortas yra moralinis blogis, tačiau yra skirtumas tarp šių veiksmų moraliniu požiūriu: aborto atlikimo, ląstelių linijos išvedimo, jų naudojimo kuriant ir gaminant vakciną, jos pardavinėjimo ir galiausiai naudojimo. „Paprasčiausiai pasiskiepijusio žmogaus tokia vakcina ryšys su pirminiu moraliniu blogiu yra toks tolimas, kad, esant proporcingai rimtų priežasčių vakcinacijai – iškilo neatidėliotinas poreikis sustabdyti COVID-19 pandemiją, Bažnyčia patikina, jog katalikams moralės požiūriu leistina skiepytis dėl asmeninės ir visuomenės sveikatos“, – rašoma jų laiške.

EPA nuotrauka

Pirmaisiais kitų metų mėnesiais nuo COVID-19 bus skiepijami Vatikane gyvenantieji ir dirbantieji: iš viso apie puspenkto tūkstančio asmenų, kurių dauguma – pasauliečiai. Ketinama naudoti kompanijos „Pfizer“ vakciną, kuri, kaip skelbiama, yra 95 procentų veiksminga, neatmetama, kad vėliau bus naudojamos ir kitos vakcinos, įvertinus jų veiksmingumą ir saugumą.

Vatikano sveikatos direkcijos vadovas gyd. Andrea Arcangeli „Vatican News“ sakė: „Manome, jog labai svarbu, kad ir mūsų nedidelėje bendruomenėje būtų pradėta skiepijimo nuo COVID-19 viruso kampanija. Tik kuo platesnis visos populiacijos skiepijimas atneš realių viešosios sveikatos rezultatų ir leis kontroliuoti pandemiją. Mūsų pareiga pasiūlyti visiems darbuotojams, rezidentams ir jų šeimoms progą įgyti imunitetą nuo šios baisios ligos.“

Popiežius Pranciškus ne kartą kalbėjo, kad skirstant vakcinas nuo COVID-19 būtina kovoti su medicininiu skurdu: skiepai neturėtų būti prieinami tik turtingiesiems ar tapti kurios nors tautos nuosavybe, pirmiausia skiepai reikalingi silpniausiems ir labiausiai vargstantiems visuomenės nariams.

Parengta pagal užsienio spaudą