Patinka tai, ką skaitote? Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti. Nepamirškite -> Paremti
Patinka tai, ką skaitote? Nepamirškite paremti.

2022 09 28

Simonas Bendžius

bernardinai.lt

Klausymosi ir skaitymo laikas:

95 min.

Ar seksas – tik giminei pratęsti?

O dabar pakalbėsime apie katalikybę ir mylėjimąsi! Tokia tema gimė neatsitiktinai – tuo metu, kai „Bernardinų“ redakcijoje su kolegomis aptarinėjome pastarųjų dienų aktualijas Lietuvoje.

Kalba pasisuko apie dviejų Laisvės partijos narių Morganos Danielės ir Ievos Pakarklytės idėją: siekiant užkirsti kelią rimtai problemai – seksualinei prievartai – parlamentarės, be kita ko, siūlo, kad seksas galėtų būti tik abiem pusėms davus aiškiai išreikštą laisvą sutikimą. Jeigu, pavyzdžiui, moteris tokio sutikimo nedavė, vyrui už privertimą lytiškai santykiauti grėstų baudžiamoji atsakomybė iki trejų metų nelaisvės.

Toks siūlymas, kaip buvo galima numatyti, susilaukė įvairiausių reakcijų: nuo juokelių, kad nuo šiol vyras ir žmona, norėdami mylėtis, turės eiti pas notarą, iki rimtų komentarų bei svarstymų, ar tokia naujovė tikrai padės kovoti su seksualine prievarta – ir kaip būtų įmanoma nustatyti, kas davė ar nedavė sutikimo dėl sekso.

Klausimų kelia ir „laisviečių“ raginimas, kad skundo atveju teisinė atsakomybė pereitų nuo galimos aukos (kuri turi pateikti įrodymų, kad būta prievartos) ant kaltinamojo žmogaus pečių (kuris jau turėtų įrodyti, kad nevertė kito žmogaus lytiškai santykiauti).

O ką šia tema gali pasakyti Katalikų Bažnyčia? Kaip ji žiūri į seksą – ir moters bei vyro laisvą valią mylėtis? Ar teisingas įvaizdis, kad nuolanki krikščionė moteris visada privalo atsiduoti savo sutuoktiniui? Ar mylėtis vien dėl malonumo – nuodėmė?

Artūras ir Jolita Svirbutai.
„Tomas Mareckas photography“ nuotrauka

Tokiomis intymiomis (bet labai svarbiomis) temomis Lietuvoje katalikai vis dar kalba nedrąsiai, ir tai viena iš priežasčių, kodėl yra paplitę mitų bei stereotipų, kurie gyvuoja net tarp pačių tikinčiųjų. Ką gi, gera proga juos kiek pagriauti.

O tai savo gyvenime ir profesijoje daro JOLITA ir ARTŪRAS SVIRBUTAI – sutuoktinių pora, kurie pavasarį švęs 18-ąsias savo šeimyninio gyvenimo metines. Jiedu dirba Vilniaus arkivyskupijos šeimos centre: Artūras yra sužadėtinių programos koordinatorius, kuris veda užsiėmimus ir skaito paskaitas. Būsimiems sutuoktiniams per kursus kalba ir Jolita, kuri kartu ten dirba ir administracinį darbą.

„Bernardinų“ tinklalaidės pašnekovai ir dalijasi savo įžvalgomis bei patirtimis – ir teigia, jog Bažnyčia ragina, kad sutuoktiniai nepamirštų mylėjimosi!

„Kartais iš sužadėtinių išgirstu, kad jie būna labai pradžiuginti ir maloniai nustebinti, kai iš mūsų išgirsta, jog lytiniai santykiai nėra vien tik giminei pratęsti. Pirmiausia visur sakome, kad lytiniai santykiai skirti sustiprinti ryšį tarp vyro ir žmonos – ir tik tada (kadangi jūs mylit vienas kitą ir dovanojate save vienas kitam), kaip to pasekmė ir išsiskleidęs žiedas yra vaikai ir jūsų vaisingumas“, – sako Jolita.

„Tą reikėtų labiau akcentuoti, nes žmones tai tikrai pradžiugina. Vaikai yra santuokos saugotojai, mes taip juos vadiname. Bet yra šeimų, kurios, pavyzdžiui, negali susilaukti vaikučių. Tai ar tokia santuoka yra tuščia? Visiškai ne. O lytiniai santykiai sustiprina vyro ir moters santykius. Čia nereikia būti psichologu – netgi apkabinimai mums daro stiprią įtaką. Tad Bažnyčia ir kalba apie tai, kad reikėtų santuokoje mylėtis, nes lytiniai santykiai su kitu žmogumi tave labai susaisto.“

Pasak Jolitos, sužadėtiniams tai neretai būna naujiena – net ir tiems, kurie baigę katalikiškas mokyklas. Kunigai dėl suprantamų priežasčių vengia kalbėti apie seksą, tačiau ir pasauliečiams nėra lengva, kadangi tai labai asmeniška tema.

Tad kaip gerai, kad yra tokių porų, kaip Jolita ir Artūras, kurie apie tai kalba drąsiai, paprastai ir nebanaliai.

Tinklalaidėje išgirsite:

0:00 – Kodėl kalbame apie seksą;

2:33 – Ar Jolita ir Artūras vienas kito prašo leidimo dėl mylėjimosi;

4:54 – Ar katalikė žmona privalo mylėtis, jeigu to užsinori vyras (ir atvirkščiai);

8:11 – Kaip pašnekovai vertina Seimo narių svarstymus apie sutikimą dėl lytinių santykių;

18:04 – Visuomenė vis labiau pamato, kad „laisvas“ seksas gali tapti problema;

23:44 – Ką Bažnyčia sako apie seksą – ir kodėl sutuoktiniai raginami mylėtis;

28:31 – Iš kur atsiranda stereotipai apie katalikišką santuoką;

36:19 – Dvi tradicijos Bažnyčioje: kūno teologija ir seksologija;

42:49 – Kas, pagal katalikus, yra geras seksas ir ar būtina „išsibandyti“ prieš santuoką;

52:11 – Ar katalikai privalo turėti vaikų „tiek, kiek Dievas duos“ (ir kas yra Natūralus šeimos planavimas);

1:06:23 – Kodėl iki santuokos reikia susilaikyti nuo sekso;

1:15:17 – Ar įmanoma, kad visuomenė dėl seksualumo klausimų atkreips dėmesį į katalikišką mokymą;

1:19:29 – Apie lenkų kapucinų vienuolį Ksawery Knotzą, kuris yra… seksologijos mokslų daktaras;

1:28:42 – Markas Gungoras, dar vienas autorius, kuris krikščioniškai kalba apie seksą;

1:34:06 – Apie sužadėtinių kursus ir kaip niekad svarbią paramą „Bernardinams“.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitote?

Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti.

Paremkite