Patinka tai, ką skaitai? Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2021 10 05

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Ataskaita: 330 tūkstančių vaikų Katalikų Bažnyčioje Prancūzijoje patyrė seksualinį išnaudojimą

Švč. Jėzaus Širdies bazilika Paryžiuje. Unsplash.com nuotrauka

Skaičiai, kuriuos sunku suvokti: per pastaruosius 70 metų šimtai tūkstančių vaikų Katalikų Bažnyčioje Prancūzijoje patyrė dvasininkų ir kitų tikinčiųjų seksualinį smurtą. Apie tai spalio 5 d. savo galutinėje ataskaitoje pranešė nepriklausoma komisija CIASE. Popiežius Pranciškus, reaguodamas į šią skausmingą naujieną, meldžia teisingumo ir išgydymo stebuklo aukoms.

Beveik 2 500 puslapių dokumente teigiama, kad nuo 1950 iki 2020 metų maždaug 216 tūkstančių vaikų nukentėjo dėl kunigų, diakonų ir vyrų bei moterų vienuolių nusikalstamų veiksmų. O, įskaičiuojant kitus Bažnyčios darbuotojus pasauliečius, šis kraupus aukų skaičius išauga iki 330 tūkstančių.

Anot ataskaitos, dauguma aukų – paauglystės dar nesulaukę berniukai iš visų socialinių sluoksnių. Taip pat pažymima, kad nusikaltimus vykdė maždaug 2 900–3 200 dvasininkų ir vienuolių, o daugiau nei trečdalį išnaudotojų sudarė pasauliečiai.

Nepriklausom komisija 2018 m. įsteigta Prancūzijos vyskupų užsakymu. Tyrimas truko 30 mėnėsių.

„Jūs esate žmonijos gėda“

„Katalikų Bažnyčia, po šeimos ir draugų, yra toji aplinka, kur seksualinis smurtas paplitęs labiausiai. […] Susidūrus su šia problema, labai ilgą laiką Katalikų Bažnyčios pati pirmoji reakcija būdavo apsaugoti save kaip instituciją, ir ji demonstravo visišką, netgi žiaurų, abejingumą tiems, kurie patyrė išnaudojimą“, – spaudos konferencijoje Paryžiuje teigė Komisijos prezidentas Jeanas-Marcas Sauvé.

Jeanas-Marcas Sauvé. EPA nuotrauka

Kaip rodo tyrimas, Bažnyčia ypač abejingai laikėsi iki 1990 m., ir tik nuo 2010 m. ėmėsi realių veiksmų – pradėjo pripažinti seksualinę prievartą patyrusias aukas ir taikė kanonines sankcijas dvasininkams.

Ataskaitos pristatyme dalyvavo ir Prancūzijos vyskupų konferencijos pirmininkas Éricas de Moulinsas-Beaufortas. Ganytojas atsiprašė visų, kuriems teko išgyventi baisų išnaudojimą: „Kreipiuosi į tuos, kurie dėl kunigų ir kitų Bažnyčios narių tapo tokių veiksmų aukomis. Reiškiu savo gėdą, siaubą ir pasiryžimą dirbti su šiomis aukomis, kad iš bažnytinės valdžios, kunigų, pastoracijos darbuotojų ir visų tikinčiųjų išnyktų požiūris, kai atsisakoma matyti ir išgirsti, kas vyksta; kad išnyktų noras slėpti, maskuoti ir viešai pasmerkti [nusikaltimus].“

Spaudos konferencijoje taip pat pasisakė seksualinę prievartą patyrusiems asmenims atstovaujančios grupės „La Parole Libérée (Išlaisvinantis žodis)“ prezidentas François Devaux. Kreipdamasis į nusikaltimus įvykdžiusius dvasininkus ir juos dangsčiusius vyskupus, jis kalbėjo: „Jūs esate žmonijos gėda, jūs savo elgesiu sutrypėte pareigą laikytis dieviško prigimtinio įstatymo, sutrypėte gyvybės apsaugą ir asmens orumą, nors šie dalykai jūsų institucijai yra labai svarbūs.“

Arkivysk. Éricas de Moulinsas-Beaufortas. Peterio Potrowo / Wikipedia.org nuotrauka

Popiežius meldžia teisingumo ir išgydymo

Į ataskaitą sureagavo popiežius Pranciškus, kuris informaciją gavo iš Prancūzijos vyskupų, kai šie pastaraisiais kartais ad limina vizitų metu lankėsi Romoje; pranešama, kad pontifikas „su skausmu priėmė [ataskaitos] turinį“.

Šventojo Sosto spaudos salės vadovas Matteo Bruni teigia, kad popiežius pirmiausia galvoja apie visas aukas, „be galo liūdi dėl jų žaizdų ir dėkoja už jų drąsą prabilti.“ Pranciškus taip pat kreipiasi į Bažnyčią Prancūzijoje, „kad, supratusi šią siaubingą tikrovę ir susivienijusi su Viešpaties kančia dėl savo labiausiai pažeidžiamų vaikų, ji galėtų pradėti eiti atpirkimo keliu“.

„Savo maldomis popiežius patiki Viešpačiui Dievo tautą Prancūzijoje, ypač aukas – kad Jis suteiktų jiems paguodą bei nuraminimą, ir kad [aukos] su teisingumu sulauktų ir išgydymo stebuklo“, – praneša M. Bruni.

Popiežius Pranciškus. „Vatican News“ nuotrauka

Kviečia peržiūrėti bažnytinius įstatymus

CIASE ataskaita, pavadinta „Seksualinis smurtas Katalikų Bažnyčioje: Prancūzija 1950–2020“, pateikia 45 rekomendacijas. Tarp jų – kad būtų sistemiškai tikrinamas Bažnyčios darbuotojų, užsiimančių su vaikais, teistumas; kad būtų sukurta veiksminga nacionalinė pagalbos aukoms sistema; taip pat siūloma organizuoti renginius, kuriais būtų pabrėžiamas seksualinių nusikaltimų poveikis; skatinama imtis ir kitų priemonių, pavyzdžiui, išpažinties metu užtikrinti fizinį atstumą tarp kunigo ir tikinčiojo.

Taip pat ataskaitoje kviečiama įvesti pokyčių ir bažnytinės teisės srityje. Pripažindama neseniai atliktas Kanonų teisės kodekso skyriaus dėl baudžiamųjų sankcijų pataisas, komisija CIASE ragina dar išsamiau persvarstyti kanonų teisės nuostatas bei taikomas sankcijas, kai Bažnyčioje susiduriama su kriminaliniais nusikaltimais.

Parengta pagal CNA ir „Vatican News“ prancūzų redakcijos informaciją

Šią temą „Bernardinai.lt“ portale pratęsime rytoj

***

Patyrus seksualinį išnaudojimą ar turint informacijos apie tokį įvykį, patartina nedelsiant kreiptis į policiją (paprasčiausia tai padaryti skubiuoju pagalbos telefonu 112). O jei nusikaltimą įvykdė dvasininkas ar kitas Bažnyčios tarnautojas – praneškite artimiausios vyskupijos kurijai (kontaktai surašyti kiekvienos vyskupijos interneto svetainėse).

Nemokamą psichologinę pagalbą teikia:

Vaikų linija: 116 111 (kasdien 11–21 val.), www.vaikulinija.lt;

Jaunimo linija: 8 8000 28 888 (veikia visą parą), www.jaunimolinija.lt;

Nacionalinė psichikos sveikatos svetainė „Pagalba sau“: www.pagalbasau.lt;

Vilties linija: 116 123 (visą parą), www.viltieslinija.lt;

Pagalbos moterims linija: 8 800 66 366 (I-V 10-21 val.), www.pagalbosmoterimslinija.lt;

Linija „Doverija“ (rusų k.): 8 800 77 277 (I-V 16-20 val.);

Krizių įveikimo centras: 8 640 51555 (I-V 16-20 val., VI 12-16 val.), www.krizesiveikimas.lt.

Sunku skaityti smulkų tekstą?

Padidink raides, spausdamas ant aA raidžių ikonėlės straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Paremk!

Paremsiu