2020 06 15

Kun. Arūnas Peškaitis, OFM

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Atsisveikinimas su Nelly

Kęstučio Vanago/Baltijos fotografijos linijos nuotrauka

2020 metų vasario 29 dieną Manheime (Vokietija) po ilgos sunkios ligos mirė Antano Šabaniausko vardo premijos laureatė, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ karininko kryžiaus kavalierė Nelly Paltinienė.

Su šviesaus atminimo dainininke atsisveikinsime š.m. birželio 23 d. Vilniaus Bernardinų bažnyčioje (Maironio g. 10) nuo 9 iki 12 valandos. 12 valandą už velionę bus aukojamos šv. Mišios, o po jų palydėsime į Antakalnio kapinių Menininkų kalnelį. Artimieji prašo maldos ir balto gėlės žiedo. Tikrai nėra būtina nešti vainikus. Būkime arti ir žinokime, kad visa, kas tikra, lieka amžiams.

Nelly Paltinienė (mergautinė pavardė Etevičiūtė)  gimė 1929 02 16 Lenkijos miestelyje Minske, netoli Varšuvos. Vaikystėje tapo našlaite, kai SS sušaudė jos pamotę, žydų kilmės moterį Emą, kuri buvo tikra jos širdies mama. Nelly tėtis kariavo su naciais, ji pati su savo jaunesne sesute patyrė sunkią elgetų dalią, paskui buvo apgyvendintos vaikų namuose Vokietijoje, o po sovietų pergalės – vaikų namuose Breste, kur dukras ir surado tėtis, pervežęs jas į Vilnių.

Pokario metais Nelly ištekėjo ir išvyko į Klaipėdą, kur maždaug 1950-aisiais pradėjo groti gitara Aurelijos Daunorienės vadovaujamame orkestre. Nuo 1951 m. tapo šio orkestro vokaliste, atlikdavo operų ir operečių arijas, miuziklų ištraukas, romansus, neapolietiškas dainas. 1960 m. pradėjo dainuoti maestro Arvydo Paltino vadovaujamame ansamblyje „Kopų balsai“. Iki 1967 m. Lietuvos publikai buvo žinoma kaip Nelly Klimenko (pagal pirmojo vyro pavardę). Pirmoji santuoka greitai iširo, Nelly ištekėjo už ansamblio vadovo A. Paltino, šioje santuokoje pragyveno beveik 60 metų.

1967 m. ansamblyje „Kopų balsai“ susikūrė Nelly Paltinienės ir Eugenijaus Ivanausko vokalinis duetas, kuris vėliau agentūros „Factum“ buvo pripažintas ilgiausiai Lietuvos scenoje dainavusiu duetu (1967–2007 m.). 1967 m. Nelly Paltinienė tapo festivalio „Kauno pavasaris“ laureate, tais pačiais metais vykusiame tarprespublikiniame konkurse paskelbta geriausia Baltijos šalių dainininke. 1968 m. konkurse „Vilniaus bokštai 68“ Nelly laimėjo diplomą, o 1969 m. buvo pripažinta Lenkų dainos konkurso Vilniuje laureate. Tais pačiais metais ji tapo ir Kaune vykusio festivalio „Gintarinė triūba“ laureate.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Estradiniame ansamblyje „Kopų balsai“ N. Paltinienė dainavo iki 1982 metų, kuomet su vyru, ansamblio vadovu A. Paltinu, išvyko gyventi į Vokietiją, nes Arvydo tėveliams reikėjo nuolatinės globos. 1982 – 1988 metais Nelly įrašai nebuvo transliuojami per Lietuvos radiją ir televiziją, jos solinės ir kartu su kitais atlikėjais išleistos plokštelės pašalintos iš prekybos LTSR teritorijoje. Tuo metu Nelly koncertavo (daugiausiai lietuvių išeivių bendruomenėms) JAV, Kanadoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Austrijoje, Belgijoje, Didžiojoje Britanijoje. Dar iki išvykimo iš Lietuvos Nelly dainavo ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje, tuometėje VDR, Rusijoje, Latvijoje, Ukrainoje. Gyvendama Vokietijoje ji ne tik koncertavo, bet ir aktyviai dalyvavo religinių bendruomenių gyvenime – giedojo Kelno Arkikatedroje bei Paryžiaus Dievo Motinos katedroje. Monsinjoro Kazimiero Senkaus iniciatyva kartu su bažnytiniu choru įrašė religinių giesmių vinilo plokštelę.

Nuo 1989 m. Nelly Paltininienė vėl koncertavo ir Lietuvoje. Jos aktyvi koncertinė veikla truko iki 2015 metų. Agentūra „Factum“ dar 2009 metais ją pripažino ilgiausiai per visą Lietuvos sceninio meno istoriją dainavusia atlikėja (iš viso scenoje Nelly Paltinienė buvo 64 metus). 1989–2015 metų laikotarpiu, t.y. daugiau nei ketvirtį amžiaus, dainininkė ne tik koncertavo pačiose įvairiausiose Lietuvos salėse, bet ir aktyviai dalyvavo labdaringoje veikloje, Lietuvos MBO šv. Kazimiero provincijos ir „Muzikinio viešbučio“ organizuotame sakralinės muzikos ir labdaros projekto „Pax et Bonum“ renginiuose, dalyvaudavo Bernardinų Kalėdų koncertuose, giedojo daugelyje Lietuvos šventovių.

Nelly nuoširdumas ir šypsena niekuomet nebuvo duoklė sceniniam įvaizdžiui – tai jos sielos atspindys. Jos kolegos, žiūrovai, skirtingų atskirties vietų (ligoninių, senelių globos namų, tolimų provincijos miestelių) gyventojai prisimena ją kaip dosnios sielos, šiltos ir džiuginančios dvasios atlikėją.

Per savo nepaprastai turiningą kūrybinį kelią Nelly Paltinienė įrašė dešimtis dainų LRT radijo studijoje, kartu su įvairiais režisieriais sukūrė šimtus klipų LRT televizijoje. Kaip solistė ir kartu su ansambliu „Kopų balsai“ įrašė devynias vinilo plokšteles, viena ir kartu su savo ilgamečiu scenos partneriu Eugenijumi Ivanausku išleido 22 garsajuostes bei 15 kompaktinių plokštelių. 2003 m. LR Prezidentas Valdas Adamkus apdovanojo Nelly Paltinienę ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžiumi. Tais pačiais metais jai buvo paskirta A. Šabaniausko vardo premija už viso gyvenimo kūrybą. 2011 m. Popiežius Benediktas XVI suteikė dainininkei Nelly Paltinienei apaštalinį palaiminimą.

Ji visuomet išliks mūsų širdyse kaip šviesos ir nepaliaujamo tikėjimo gėriu liudytoja. Jos patirti išbandymai nesužlugdė, bet paskatino dalytis savo talento dovanomis su visais, kurie taip stokoja vilties ir atjautos. Nelly Paltinienė ne tik išliks sceninės kultūros, lietuviškojo šansono ir estrados klasike, bet ir žmogumi, gebėjusiu įgalinti tuos, kurie buvo palaužti savos negalios.

Informacija pateikta pagal 2012 m. leidyklos „Žara“ išleistą knygą „Nelly. Kol plaks manoji širdis“ (sudarytojai – Ramutė Žandarienė ir Aidas Žandaris)

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.