2021 08 24
Vidutinis skaitymo laikas:
Baigiamieji Kristupo vasaros festivalio akordai – sakralinės muzikos koncertuose

Šilumai traukiantis, Kristupo vasaros festivalio ciklo „Sakralinės muzikos valandos“ koncertai dar džiugins ir rugsėjo pradžioje. Tad jeigu iki šiol vargonų muzika jums lyg neatrasta teritorija, dabar pats metas jos pasiklausyti – net muzikos terapeutai sutaria, jog būtent šio instrumento melodijos geriausiai ramina, padeda atsiriboti nuo aplinkos bei skatina susikaupimą.
Rugpjūčio 24 d. „Sakralines muzikas valandas“ papuoš vieno žymiausių Austrijos vargonininkų – Bernhardo Gfrererio – koncertas. Iš Zalcburgo kilusio atlikėjo įspūdingoje karjeroje – pasirodymai su iškiliausiomis muzikos žvaigždėmis, tarp kurių – P. Domingo, J. Carreras, J. Kingas ir daugelis kitų. B. Gfrereris vargonavo žymiausiose koncertų salėse bei bažnyčiose, dirbo su garsiausiomis leidybinėmis kompanijomis.
Jis įgrojo visus W. A. Mozarto kūrinius vargonams „EMI-Columbia“ įrašų kompanijos išleistam kompaktiniui diskui. Būtent šio kompozitoriaus kūrinių interpretacijos tapo B. Gfrererio vizitine kortele. Be solinių pasirodymų, atlikėjas nuolat vargonuoja garsiojoje Zalcburgo pranciškonų bažnyčioje, užsiima pedagogine veikla, veda meistriškumo kursus bei dalyvauja konkursuose kaip žiuri narys. Vilniuje jis atliks R. Wagnerio, W. A. Mozarto, E. Griego, H. Muleto ir kt. kūrinius.
Rugpjūčio 26 d. A. Vivaldi, D. Buxtehude, B. W. Sanderso bei kitų kompozitorių melodijomis prabils ne tik vargonai, bet ir obojai. Susitikimo su klausytojais laukiantis Gedimino Kviklio, Roberto ir Lauryno Beinarių trio, išsiskiria gebėjimu visiškai pasinerti į muzikavimo malonumą ir užkrėsti juo visus besiklausančius. Šis koncertas suteiks unikalią galimybę išgirsti kaip kartu dera instrumentų karaliumi tituluojami galingi ir įvairiabalsiai vargonai ir nuostabiu skambesiu pakerintis obojus, kuris, kaip sudėtingiausias instrumentas, yra įtrauktas į Gineso rekordų knygą.
Jau ne pirmą kartą, ir, galbūt dėl to tik su dar didesniu nekantrumu, Šv. Kazimiero bažnyčioje pasirodys šeimyninis muzikantų duetas iš Lenkijos. Rugpjūčio 31 d. vargonuos Romanas Peruckis su savo žmona ir scenos partnere – smuikininke Maria Perucka. Atlikėjo nuomone, nėra geresnio dueto nei šeimyninis, kuomet muzikantai vienas kitą geba suprasti be žodžių, o jaukaus žavesio prideda tarp jų esanti „chemija“.
M. Peruckio biografija talpina daugiau nei 2500 koncertų nuo Europos iki Australijos, pasirodymus garsiausiose koncertų salėse bei pasaulio šventovėse, tarp kurių – žymioji Paryžiaus Notre Dame katedra, Sankt Peterburgo Marinskio teatras ir kt. Vilniuje Peruckiai gros J. S. Bacho, Z. Kruczeko, D. M. Gronau, A. Vivaldžio ir kt. kūrinius.
Vatikane, Siksto koplyčioje vargonuojančio Juano Paradello Solé koncertiniai maršrutai driekiasi nuo Europos iki Sirijos, o šiemet numatyta stotelė ir Lietuvoje. Būtent šio vargonų korifėjaus, galinčio pagrįstai pasigirti neeiline ir įspūdinga darbo vieta, pasirodymas rugsėjo 5 d. uždarys ciklą „Sakralinės muzikos valandos“. Atlikėjas yra pagrindinis Siksto koplyčios choro vargonininkas, dažnai vargonuojantis liturginių švenčių Šv. Petro bazilikoje Vatikane metu. Ilgą laiką jis buvo pagrindinis Romos Didžiosios Švč. Marijos bazilikos vargonininkas. J. P. Solé yra vargonų ir grigališkojo choralo profesorius Frosinonės Licinio Refice konservatorijoje, asociacijų „Settembre Organistico Fabrianese“ ir „Les Amis de l’Orgue Merklin d’Obernai“ garbės prezidentas bei nuolatinis tarptautinių festivalių dalyvis. Vargonų virtuozas rengė įrašus Italijos nacionaliniam radijui ir televizijai, Vatikano radijui, Berlyno radijui, pasirodė įvairiose Italijos ir Ispanijos televizijos programose. Uždarymo koncerte skambės J. S. Bacho, A. Vivaldžio, C. Francko, E. Bossi, L. Vierne kūriniai.
Kristupo vasaros festivalio ciklą „Sakralinės muzikos valandos“ finansuoja Kazickų šeimos fondas ir Lietuvos kultūros taryba.
Organizatorių informacija
Naujausi

Architektūros istoriko M. Daraškevičiaus paskaita „Velykos dvaruose“

Gyvenimas, vertas aštraus siužeto kino filmo. Kovotojui už Lietuvos laisvę Algirdui Statkevičiui – 100

Kun. A. Saulaitis SJ: „Nepaverskime bažnyčios graudžia vieta, kur užmirštama, kad Kristus jau prisikėlė ir mus išganė“

Juokas kaip baimės įveika

Viltis (arba drąsa) priimti ir dovanoti gyvenimą

Kaip aš noriu pakeisti pasaulį?

Knyga „Caravaggio“: vienas ryškiausių dailininkų – genijus ar beprotis?

Protingavimai (34)

Ar jau ragavote batatų? Savaitgalio pietums – trys receptai

Iš nuolatinio „aš nežinau“ gimstanti poezija. Apie W. Szymborskos eiles ir išlaisvinantį humoro jausmą

Jeruzalės Sopulingoji
