Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2023 04 21

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Baltarusijos politinių kalinių portretų siuvinėjimo dirbtuvės

„#FramedinBelarus“ archyvo nuotrauka

Balandžio 22 d., šeštadienį, 13 val. ir balandžio 23 d., sekmadienį, 13 val. Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22) grupė „Stitchit“ (Rufina Bazlova ir Sofia Tocar) ves socialinio meno dirbtuves #FramedinBelarus, kurių metu bus siuvinėjami Baltarusijos politinių kalinių portretai.

Parodą „Sutrikus tai tampa apčiuopiama. Infrastruktūros ir solidarumai už posovietinės būklės“ lydinčios dirbtuvės yra nemokamos, tačiau būtina registruotis.

Projektu #FramedinBelarus siekiama įamžinti kiekvieną neteisingai kalinamą Baltarusijos pilietį ir pilietę, išsiuvinėjant jų portretus tradicine baltarusių technika – raudonu siūlu baltame fone. Šiuo tarptautiniu meno projektu, pasitelkiant liaudies ornamentiką, pagerbiamas svarbus Baltarusijos istorijos laikotarpis.

„Siuvinėjimas – tai meditatyvi patirtis, kuriai reikia skirti laiko. Ji leidžia susikoncentruoti ir apmąstyti konkretaus nuteistojo mintis ir jausmus. Kurdami politinių kalinių siuvinėtus portretus, aukojame savo laiką tam, kad pagerbtume laiką, neteisingai atimtą iš įkalintųjų“, – sako dirbtuvių iniciatorės R. Bazlova ir S. Tocar.

Savaitgalio dirbtuvėse išsiuvinėti portretai bus sujungti į kolektyvinį skiautinį, kuriamą nuo 2021 m., – materialų simbolį, sujungiantį politinius įvykius ir žmonių likimus. Siuvinėtus darbus planuojama eksponuoti „Artifex“ galerijoje Vilniuje, taip pat kituose pasaulio muziejuose ir meno erdvėse.

Rufina Bazlova. Darios Rudko nuotrauka
Rufina Bazlova ir Sofia Tocar. Lauros Fiorio nuotrauka
„#FramedinBelarus“ archyvo nuotrauka
Darios Rudko nuotrauka
„#FramedinBelarus“ archyvo nuotrauka
Rufina Bazlova ir Sofia Tocar. Lauros Fiorio nuotrauka
Tiffany Chin, „Marijos Kalesnikavos portretas“. „#FramedinBelarus“ archyvo nuotrauka

Dirbtuvių metu baltarusių menininkė R. Bazlova ir rumunų kuratorė S. Tocar papasakos apie patį projektą ir supažindins su darbais, kuriuos sukūrė dirbtuvių dalyviai kitose pasaulio šalyse. Projekto iniciatorės mokys siuvinėti kryželiu pagal nubraižytas schemas, todėl dirbtuvėse gali drąsiai dalyvauti ir niekada iki šiol nesiuvinėję žmonės – pagalba bus suteikiama kiekviename žingsnyje. Kiekvienas, prisijungęs prie šios iniciatyvos, padės skleisti žinią apie neteisybę, kurią šiuo metu patiria Baltarusijos piliečiai.

„Stitchit“ yra inovatyvaus meno grupė, kurią 2021 m. sukūrė R. Bazlova ir S. Tocar. Pasitelkdama tradicines siuvinėjimo technikas grupė siekia skatinti rezistenciją bei diskusijas „degančiais“ sociopolitiniais klausimais. „Stitchit“ į kūrybinį procesą įtraukia įvairias bendruomenes ir individus, tokiu būdu kvestionuodama apibrėžtos autorystės dogmą ir suteikdama platformą balsams, kurie dažnai išstumiami iš dominuojančio šiuolaikinio meninio diskurso. Šiuo metu abi „Stitchit“ narės gyvena Prahoje.

Daugiau informacijos apie projektą #FramedinBelarusFramedinbelarus.net. Dirbtuvės skirtos suaugusiesiems ir jaunimui nuo 16 metų. Renginys vyks anglų kalba, galimi komentarai lietuvių, baltarusių ir rusų kalbomis. Renginio trukmė – 3 val. Renginį remia ES programa „Kūrybiška Europa“.

LNDM Nacionalinės dailės galerijos informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite