Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 12 28

XFM radijas

Klausymosi ir skaitymo laikas:

65 min.

Baptistų teologė L. Toth: „Ir viengungystė, ir santuoka skirta norintiesiems sekti Jėzų“

Lina Toth. Asmeninio archyvo nuotrauka

„Esu teologė, bet labiau netgi istorikė. Mane labai domina krikščionybės ir socialinė istorija. Knygoje „Singleness and Marriage after Christendom: Being and Doing Family“ (liet. „Viengungystė ir santuoka pokrikščioniškame pasaulyje: ką reiškia būti ir gyventi kaip šeima“) apie tai nemažai ir rašau.

Esu Vakarų Škotijos universiteto Škotijos baptistų kolegijos rektorė ir dėstytoja, Tarptautinio baptistų teologijos studijų centro vyresnioji mokslinių tyrimų bendradarbė. Vadovauju ir doktorantams, su kuriais įdomu kartu keliauti jų tyrimuose ir kelionėse. Esu muzikantė ir kūrėja, tik tam laiko turiu mažiau, negu norėčiau“, – sako XFM radijo stoties pašnekovė Lina Toth.

Autorė pasakoja, kad knygą paskatino rašyti rimtas požiūris į šeimą ir santuoką bei kontrastas tarp Naujojo Testamento tiesų ir šių dienų Bažnyčios standartų. Ne tik mūsų kalbos, mokslų standartų, bet ir išgyventos teologijos, mūsų reakcijose į kasdieninius reiškinius, į kitų gyvenimo komentavimą. Kontrastas tarp Jėzaus laikų visuomenės bei šiandien Kristuje Dievo kuriamos naujos šeimos.

Šiandien mūsų visuomenėje krikščioniška žinia nebėra pagrindinė. Istorija ir krikščioniškos tiesos nebūtinai žinomos, Bažnyčia turi mažiau valdžios.

„Antrąją knygos dalį pavadinau „Ką reiškia būti ir gyventi kaip šeima“. Tiesą sakant, tokiu pavadinimu šiek tiek klaidinu, nes žmonės galvoja, kad kalbu apie šeimą ir santuoką. Iš tiesų pirmiausia kalbu, kad Jėzui svarbiausia šeima – nauja bendruomenė – Dievo kuriama, o santuoka susietos šeimos ir giminės yra naujos, Dievo kuriamos, realybės šviesoje. Mėginau šios knygos pagrindu pakviesti žmones susimąstyti, kas mums yra Bažnyčia. Kristui – tai naujoji šeima: broliai, seserys, motina. Ir viengungystė, ir santuoka skirta norintiesiems sekti Jėzų, bet jos abi galimos vertinti per Kristaus šeimos prizmę“, – sako dėstytoja, rašytoja L. Toth.

Pokalbyje išgirsite:

0:00 – Įžanga;

1:51 – Linos Toth prisistatymas ir skatinimas rašyti knygą;

7:27 – Pirmosios Bažnyčios požiūris į santuoką ir šeimą;

18:21 – Kaip įvyko kaita tarp pirmųjų krikščionių, kurie nesituokė;

27:37 – Jaunų žmonių kovojimas su kūno geismais;

36:17 – Požiūris į viengungystę: ar tai iš Dievo;

41:55 – Kaip teisingai žiūrėti į santuoką;

48:02 – Santuokos tikslas;

51:38 – Ar atsižvelgti į romantinę meilę;

58:51 – Laimės įprasminimo būdai.

Parengė Gabrielė Krulytė ir Kotryna Mauliūtė