Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Bedugnė, atsiverianti tarp pačių artimiausių

Maskva, Rusija, 2022 m. balandžio 18 d. Jurijaus Kočetkovo / EPA-EFE nuotrauka

Tekstas perpublikuojamas iš žurnalo „Kelionė“ (2022 m. Nr. 2). Antrąją teksto dalį skaitykite 8diena.lt.

„Buvau iš mamos girdėjusi tokį posakį, kad lietuviai yra nacistai arba fašistai. Paklausdavau – mama, ar tu pažįsti tokių žmonių iš mūsų pažįstamų rato, draugų? Tuomet ji nutildavo“, – teigė Lina, liudijanti apie tai, kaip požiūris į karą Ukrainoje gali tapti praraja, skiriančia šeimos narius vienus nuo kitų. Siekiant nuo nepageidaujamo dėmesio apsaugoti moters tėvus, jos vardas tekste pakeistas.

Išsilavinimas ir kilmė nuo ideologijos pinklių neapsaugo

„Mūsų požiūrio skirtumai neatsirado čia ir dabar. Tėvai mąstė kitaip jau ilgą laiką, tiesiog tų šmėstelinčių fragmentų nemėginau analizuoti, į juos gilintis. Manau, kad viskas prasidėjo dar 2008-aisiais, kai Rusija įsiveržė į Sakartvelą. Jau tuomet galėjome justi jų simpatiją Rusijai ir pyktį ant manęs su vyru, kaip mes nieko nesuprantame“, – sakė Lina ir pridūrė, kad situacija jos šeimoje paneigia gajų stereotipą, jog propagandai pasiduoda tik žemesnį išsilavinimą ar socialinę padėtį užimantys žmonės. Jos tėvai – išsilavinę, intelektualūs ir tai parodo, kad išsilavinimas nebūtinai yra panacėja tokiam aklumui ir sekimui ideologija.

Svarbu pažymėti, kad Linos tėvas gimė ukrainiečių šeimoje, mamos tėvas taip pat buvo ukrainietis. Visgi šeimos, kuriose jiedu augo, labai skirtingos. Pašnekovės senelis iš tėvo pusės buvo karininkas, karo metu kovojęs Rusijos (tuometinės Sovietų Sąjungos) pusėje. Anuomet jis rašė memuarus, kurie šiandien leidžia bent šiek tiek suprasti, kokį karo siaubą jam teko išgyventi. Juolab kad Linos senelis kare neteko ir vieno iš savo vaikų – 10-metės dukros. O šeima, kurioje užaugo Linos mama, buvo Sovietų Sąjungos nubuožinta, prosenelis nužudytas miške. „Mano seneliai labai nenorėjo, kad mano tėvai tuoktųsi, o jiems susituokus,mažai besikalbėjo tarpusavyje. Juk vieni buvo Rusijos okupacijos šalininkai, kiti skaudžiai paliesti Rusijos okupacijos tragedijos. Anuomet vargu, ar galėjau iki galo suprasti jų nenoro bendrauti priežastis. Šiandien šią situaciją matau visai kitomis akimis“, – teigė moteris.

„Supratau, kad nepajėgiu to klausytis“

„Abu mano tėvai yra labai susiję su Ukraina, todėl vasario 24 d. prasidėjęs karas jiems buvo didžiulis smūgis. Nors tėvai sako karo nepalaikantys, tačiau aiškina, kad situacija yra kitokia nei manau. Jie teisina Rusiją, sakydami, kad Ukrainos puolimui buvo priežasčių – su nacistais reikia kovoti, tiki jų dominavimu Ukrainoje, baiminasi, kad jis suklestės Lietuvoje, kad jo apraiškų jau yra Latvijoje, Europoje. Man tai – absoliučiai nesuvokiama“, – mintimis dalinosi pašnekovė.

Lina pripažino, kad girdėti taip kalbant savo tėvus buvo be galo skaudu. Juolab kad jai pačiai yra tekę ne kartą lankytis Ukrainoje – Kyjive, Lvive, o Luhanske, Donecke ir Odesoje turėjo ir profesinių ryšių. „Bandžiau jiems pasakyti, kad nė vienoje iš kelionių su jokiais nacistais neteko susidurti. O tėvas vis kartojo, kad prisimena pasakojimą apie benderovcus ir kažkokį konfliktą, įvykusį dar jo tėčio jaunystėje, ir laikėsi savo. Po pirmo mūsų pokalbio prasidėjus karui Ukrainoje ilgai neskambinau tėvams, nes supratau, kad nepajėgiu to klausytis“, – sakė moteris.

Su panašia situacija teko susidurti ir Linos seseriai. Ji, kardinaliai išsiskyrus nuomonėms karo Ukrainoje tema, tėvų buvo paprašyta palikti jų namus. „Jie aiškino sesei, kad ji nieko nesupranta. O Vakarai savo pateikiama informacija siekia specialiai suskaldyti šeimas… Tačiau, kai kovo pradžioje tėvai atvyko pas mus į svečius, viskas buvo jau kiek kitaip. Situacija Ukrainoje darėsi vis grėsmingesnė, vis labiau kentėjo Mariupolis… Taip pat buvo nusiaubtas šalia jo esantis Volnovachos miestelis – vaikystėje, jaunystėje mano tėvas jame praleisdavo vasaras. Paminėjo, kad pradėjo žiūrėti žinių laidas ir per Ukrainos transliuojamus kanalus, tačiau vis vien pateikiama informacija iki galo nepasitikėjo“, – pasakojo Lina.

Mykhailo Lakatoshas, „Zombieland“ (fragmentas). Creativesforukraine.com iliustracija

Pripažinti suklydus – sunku

Moteris teigė pagalbos šioje situacijoje ieškojusi Ukrainos ir Rusijos psichologų kurtuose vaizdo įrašuose, kuriuose jie pataria, kaip konkrečiai elgtis tokioje situacijoje, su kokia susidūrė ji pati. Šie įrašai leido suprasti, kad tokie konfliktai Ukrainos ir Rusijos šeimose nėra naujiena, o garbaus amžiaus žmonių nostalgija Sovietų Sąjungai tėra jų idealizuojamos jaunystės ilgesys.

„Mano tėvai diena iš dienos žiūri rusų televizijos kanalų kuriamus propagandos naratyvus. Mums tai atrodo nesąmonė, bet juose yra labai stipri psichologinė manipuliacija. Tikinama, kad Rusija kovoja prieš fašizmą, nacizmą ir taip siekia gėrio. Rusai vaizduojami kaip ypatingi asmenys, išskirtiniai šviesos nešėjai ir dėl to yra Vakarų nekenčiami. Mano tėvai, prisimenantys savo tėvų pasakojimus, jaučia potencialią grėsmę ir šiuo naratyvu tiki“, – pažymėjo pašnekovė.

Linos teigimu, galimybę suabejoti pateikiama informacija palieka tik atvejai, kai ji nesutampa su realybe. Visgi, pripažinti klydus yra sunku. Juolab kad klaidų pripažinimas Rusijos kuriamoje ideologijoje kone neegzistuoja. Stengiamasi įtikinti, kad rusų tauta yra išskirtinė ir ypatinga. O tam tikra prasme ir neklystanti – ypatingiesiems nepaliekama vietos prisipažinti sau ir aplinkiniams suklydus. Klaidų pripažinimas nėra paskatinamas, tai laikoma silpnybe.

Pašnekovė teigė pasinaudojusi psichologų patarimu kuriam laikui apriboti bendravimą su tėvais: „Nepakeliama bendrauti su artimais žmonėmis, kurie tarsi išduoda tave. Paradoksalu tai, kad turiu Rusijoje gyvenančių pažįstamų, kurie teigia, jog savo artimoje aplinkoje nepažįsta nė vieno, kuris palaikytų karą Ukrainoje. Net tie, kurie gyvena Maskvoje, yra prieš. O aš gyvenu Lietuvoje ir susiduriu su tokia situacija! Tačiau puikiai suvokiu, kad yra Dievo duota laisva valia, kitų žmonių minčių negaliu pakeisti. Tai – mano vidinė kova ir bandau ją patikėti Dievui, nusprendusi tvarkytis savo jėgomis nieko nepasiekčiau.“

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite