Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2022 12 25

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Bernardinų bažnyčios Kalėdų koncerto režisierius V. Kazlauskas: bus nuoširdu, šilta ir įtaigu

Kalėdinis koncertas Bernardinų bažnyčioje. Vyganto Kazlausko asmeninio archyvo nuotrauka

Atkreipkite dėmesį į koncerto programos pakeitimus: susirgus Giedriui Gečiui jį pakeis Osvaldas Petraška.

Gruodžio 27 d. 19 val. broliai pranciškonai kviečia į tradicinį šv. Kalėdų koncertą „Džiaugsmas pasauliui“, kuris vyks Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje. Koncerte skambės įvairių kūrėjų ir tradicinės kalėdinės dainos bei giesmės.

Koncerte dalyvaus dainininkai Judita Leitaitė, Vygantas Kazlauskas, Osvaldas Petraška, grupės „Jauti“ vokalistas Džiugas Širvys, chorai „Langas“ ir „Šv. Pranciškaus paukšteliai“, Bernardinų styginių instrumentų orkestras, ritmo grupė. Dirigentė – Rita Kraucevičiūtė. Koncerto vedėja – aktorė Dalia Michelevičiūtė, režisierius – Vygantas Kazlauskas.

Mediku dirbantis VYGANTAS KAZLAUSKAS prisipažįsta su muzika gyvenantis nuo pat vaikystės, užaugęs su Franko Sinatros, Barbros Streisand, Édith Piaf, Elvio Presley dainomis ir melodijomis. Su broliais pranciškonais bičiuliškus ryšius jis palaiko nuo 2015 m., kai po jo koncerto Šv. Kotrynos bažnyčioje priėjo brolis Arūnas Peškaitis ir pasiūlė surežisuoti Bernardinų bažnyčios kalėdinį koncertą.

„2016-aisiais mes surengėme išties įspūdingą koncertą, turėjome gerų rėmėjų ir lėšų ne tik koncertinei programai, bet ir kokybiškam įgarsinimui bei apšvietimui. Švytėjo visa bažnyčia! Dalyvavo gana daug garsių, gerų atlikėjų, abu Bernardinų bažnyčios chorai: „Langas“ ir „Šv. Pranciškaus paukšteliai“, – pasakoja V. Kazlauskas, šiųmetį koncertą režisuojantis trečią kartą. – Na o ilgainiui, biudžetui vis kuklėjant, koncertai darėsi vis paprastesni.

Man asmeniškai įsiminė per pandemiją surengtas koncertas, kai dainavome tuščioje bažnyčioje, be žiūrovų, filmuojami Lietuvos televizijos. Viskas atrodė taip mistiška, paslaptinga. Buvo įdomu, nes koncertas buvo filmuojamas skirtingose bažnyčios erdvėse.“

Vygantas Kazlauskas ir kalėdinių koncertų Bernardinų bažnyčioje dalyviai. V. Kazlausko asmeninio archyvo nuotrauka

V. Kazlauskas teigia, kad režisuodamas Bernardinų bažnyčios kalėdinius koncertus stengiasi, jog jie būtų kuo įdomesni, įvairesnės programos, kad juose skambėtų ir religinė, bažnytinė, ir pasaulietinė muzika. Į šių metų koncertą norėta pakviesti daugiau jaunimo – prie projekto prisijungė ir aktorius Džiugas Širvys, ir daug žadantis tenoras Giedrius Gečys, ketvirto kurso Muzikos ir teatro akademijos studentas. Taip pat pavyko suburti Bernardinų bažnyčios draugų styginių instrumentų orkestrą, jį pastiprins ritmo grupė. Instrumentinei muzikai šiemet atstovaus Tomas Varnagiris su instrumentine pjese pagal Antonio Vivaldi „Žiemą“. Sukurta per dešimt naujų aranžuočių. Žinoma, kalėdiniai pranciškonų koncertai neįsivaizduojami be primadonos Juditos Leitaitės.

„Norėjau suteikti koncertui daugiau dinamikos, kad atlikėjai keistųsi, padainuotų ir su choru, ir solo su orkestru, ir duetais. Pavyzdžiui, kartu dainuos Judita Leitaitė ir Giedrius Gečys arba Giedrius Gečys ir aš. Turėsime ir dar vieną išraiškingą scenos meistrę – tai aktorė Dalia Michelevičiūtė, mūsų koncerto „Džiaugsmas pasauliui“ vedėja. Tikiuosi, jis bus nuoširdus, šiltas ir įtaigus. Kviečiantis, nepaisant visų sudėtingų mus supančių dalykų, laukti džiaugsmo, kuris anksčiau ar vėliau ateis į šį pasaulį“, – sako V. Kazlauskas ir linki koncerto žiūrovams bei visiems kitiems žmonėms taikos, gerų emocijų, sveikatos, sėkmės ir didelės laimės.

Bernardinų bažnyčios kalėdinių koncertų istorija išties turtinga. Ji prasidėjo 2004-aisiais. Brolio pranciškono ARŪNO PEŠKAIČIO OFM teigimu, anuomet vyko gausybė įvairių paramos, labdaros akcijų, koncertų. Ir būtent broliui Astijui Kungiui, kuris tuomet buvo Bernardinų bažnyčios klebonas, atėjo į galvą mintis surengti kalėdinį koncertą seneliams paremti.

„Aš tuo metu buvau atsakingas už bažnyčios kultūrinius, evangelizacinius renginius. Kaip pagrindinę atlikėją brolis Astijus tuomet pasiūlė pasikviesti Nelę Paltinienę. Nuėjome kartu su juo pas tuo metu LRT generalinį direktorių Kęstutį Petrauskį ir pasiūlėme jam idėją. Jis sutiko pasakydamas, kad reikia surasti konkrečius senelių globos namus. Ši užduotis teko man, – prisiminimais dalijasi kunigas A. Peškaitis. – Paprašiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos senelių globos namų sąrašo ir pradėjau jiems skambinti. Labai nustebino, kad vis sulaukdavau tokio atsakymo: taip, mes sunkiai gyvename, bet yra ir kas blogiau. Ir tada galvoju – o kaip surasti tuos blogiausiai gyvenančius globos namus? Pasimeldžiu, bedu pirštu į sąrašą ir žiūriu: Legailių globos namai Biržų rajone. Paskambinau, atsiliepė direktorius ir pasakė: blogiau nei mūsų tikrai nerasite.“

Legailių globos namai Biržų rajone atrodė išties baisiai. Nuvykusi filmavimo komanda ten rado langus, uždangstytus celofanine plėvele, ir senukus, gulinčius ant čiužinių, pakeltų ant plytų.

„Mes visi buvome šokiruoti tokio vargo“, – sako kunigas A. Peškaitis.

Kun. Arūnas Peškaitis OFM. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

Pirmasis 2004-ųjų Bernardinų bažnyčios koncertas, pasak jo, subūrė didžiulę auditoriją. Suaukota arti 200 tūkst. tada dar litų. Direktorius po šio koncerto įtikėjo Dievą. Po koncerto atsirado ir kitų mecenatų, norinčių paremti Legailių senelių globos namus. Po poros metų jie tapo vieni geriausių Lietuvoje.

Taigi pirmieji kalėdiniai Bernardinų bažnyčios koncertai 2004–2007 m. buvo susiję su labdara. Iš pradžių buvo renkama parama konkretiems senelių namams, paskui koncertai buvo rengiami kartu su maltiečiais. O nuo 2008-ųjų jau tapo savarankiški, dovana vilniečiams ir miesto svečiams. Prie koncertų rengimo smarkiai prisideda VšĮ „Pax et Bonum“, jos darbuotojos Vilija Grigonytė ir Sigutė Augustinienė.

„Buvo daug įsimintinų koncertų. Man asmeniškai įsiminė 2014-ųjų, nes juo buvo mėginta atkartoti 2005-ųjų koncertą, kai rėmėme Svėdasų senelių globos namus ir koncertą rengėme su Čiurlionio kvartetu, Tomo Leiburo ritmo grupe, choru „Langas“, Judita Leitaite, Marija Krupoves, Nele Paltiniene, Vytautu Juozapaičiu. Ir tais metais LRT išleido šio koncerto kompaktinę plokštelę, kuri tapo labai populiari. Kadangi šį koncertą televizija transliavo ne kartą, nutarta 2014 m. surengti panašų dar vieną, kaip ir 2005 m., kartu su Nacionaline filharmonija. O vyko jis tradiciškai Bernardinų bažnyčioje. Kartu tai buvo ir vienas paskutinių Nelės pasirodymų.

Paskui rengdami koncertus pradėjome eksperimentuoti su įvairiais režisieriais. O naujas etapas prasidėjo, kai į koncertus kaip atlikėjas ir režisierius 2016 m. įsijungė Vygantas Kazlauskas. Būtent 2016-ųjų koncertas buvo įspūdingas ne tik muzikine, bet ir vizualine prasme. Lietuvos muzikų sąjunga išleido jo CD ir DVD“, – pasakoja kunigas A. Peškaitis.

Kalėdinis koncertas Bernardinų bažnyčioje. Vyganto Kazlausko asmeninio archyvo nuotrauka
Kalėdinis koncertas Bernardinų bažnyčioje. Vyganto Kazlausko asmeninio archyvo nuotrauka
Kalėdinis koncertas Bernardinų bažnyčioje. Vyganto Kazlausko asmeninio archyvo nuotrauka
Kalėdinis koncertas Bernardinų bažnyčioje. Vyganto Kazlausko asmeninio archyvo nuotrauka
Kalėdinis koncertas Bernardinų bažnyčioje. Vyganto Kazlausko asmeninio archyvo nuotrauka
Vygantas Kazlauskas. Asmeninio archyvo nuotrauka

Tradicinis šv. Kalėdų koncertas „Džiaugsmas pasauliui“ Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje vyks gruodžio 27 d. 19 val. Renginio rėmėjai: UAB „Vilpros investicija“, UAB Užupio kavinė, UAB „Paper fantasies“, Vilniaus miesto savivaldybė, Vaidotas Deveikis. Informaciniai rėmėjai: „Lrytas TV“, Bernardinai.lt. Rengėjai – Vilniaus šv. Pranciškaus ir šv. Bernardino vienuolynas, VšĮ „Pax et Bonum“.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite