Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 09 22

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Bernardinų galerijoje – G. Pranckūno kaimiškojo Vilniaus fotografijos

Gedimino Pranckūno fotografija

Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje, Bernardinų galerijoje, trečiame aukšte, veikia menininko Gedimino Pranckūno fotografijų paroda „Nykstanti idilė (kaimiškojo Vilniaus vaizdeliai)“.

„Kaimiškasis Vilnius yra reprezentacinių vaizdų užribyje. Nebent tarsi kokia egzotika pasirodo romantizuoti nykstančių Šnipiškių vaizdeliai kaip kontrastas greta esantiems dangoraižiams“, – teigia G. Pranckūnas. Toks Vilnius gerokai plačiau išsibarstęs ir yra labai jau visoks – vargo pagraužtas, lopytas perlopytas, palaikėm tvorom išraižytas, atlapom durim vėpsantis ar nebeveikiančiom satelitinėm antenom pakrypusių stogų linijas užapvalinantis.

„Daug kur toks jis jau pasmerktas. Kitur atvirkščiai – įsikabinęs naujai perstatytais sutvarkytais namais su dailiom pievutėm, pripučiamais baseinėliais ir plastikiniais šiltnamiais kiemuose, aptvaruose lakstančiais dideliais šunimis. Visus juos jungia išlaikytas ryšys su gamtos kismu – pavasarine sėja ar sodinimu, rudeniniu sodo, neretai paveldėto iš kadaise buvusių savininkų, genėjimu ir kitais kasdieniais ūkio darbeliais. Savotiška idilė. Tik dažnai su pasmerkimu išnykti žyme“, – svarsto fotomenininkas G. Pranckūnas.

Pasak menotyrininkės Monikos Krikštopaitytės, G. Pranckūno pasivaikščiojimai po Vilnių ją nukelia į vaikystę, kai būdavo daug laiko stebėti ir įsivaizduoti, kas ir kaip gyveno tame sename name, kur vedė tie laipteliai, kas sodino tą sodą, kas ten augo.

„Tai savitos, grafiškos kompozicijos, lėtojo laiko vaizdai, apglėbiantys daug įvairių laikų: seno, kaimiško Vilniaus, pokyčių, gamtos augimo, tolstantį ir kt. Man šios fotografijos yra poilsis nuo rėkiančių vaizdų srauto, meditacija, sugrąžinanti į vidinį centrą, leidžianti vėl patirti atvirumą supančiai aplinkai, žvelgti vienu metu į visus planus vizualiai ir mentaliai“, – mąsto M. Krikštopaitytė.

Gedimino Pranckūno fotografija
Gedimino Pranckūno fotografija
Gedimino Pranckūno fotografija
Gedimino Pranckūno fotografija

G. Pranckūno fotoparoda „Nykstanti idilė (kaimiškojo Vilniaus vaizdeliai)“ veikia Bernardinų galerijoje. Į ją patekti galima pro bažnyčią, kairiojoje navoje pro duris į parapijos raštinę. Tada sukti į dešinę ir koridoriumi eiti iki posūkio kairėn. Kiek paėjus kairėje laiptais pakilti į trečią aukštą. 

Parodoje eksponuojama mažesnė dalis ciklo, kurį sudaro apie 50 atrinktų fotografijų.

Paroda veiks iki spalio 23 d. 

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.