Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 01 05

Simonas Bendžius

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Broliai ir seserys krikščionys, imkime pavyzdį iš „Basketnews.lt“

Iš kairės: Linas Kleiza, Robertas Javtokas ir Mantas Kalnietis. Europos krepšinio čempionatas, 2013 m. EPA nuotrauka

Kristaus mokymas kartais gali prabilti labai netikėtose ir „nebažnytinėse“ vietose. Pats tai patyriau ne kartą, o naujausią pamoką gavau praėjusią savaitę.

Kas atidžiau seka „Bernardinus“, turbūt pastebėjo, kad man įdomios krepšinio temos. Tiesa, niekada nebuvau nei šio sporto žaidėjas, nei ekspertas ar žurnalistas – tiesiog esu paprastas sirgalius. Todėl labai džiaugiuosi, kad pastaraisiais metais galiu pagilinti savo žinias, nes Lietuvos žiniasklaidoje turime smagaus ir kokybiško turinio, susijusio su oranžiniu sviediniu.

Labiausiai šiame kontekste man patinka interneto portalas „Basketnews.lt“. Galiu drąsiai jį čia reklamuoti, tai nėra „Bernardinų“ konkurentai – o ir negali būti, nes mūsų tematika absoliučiai skirtinga. Tačiau jie netikėtai parodė, kaip pabandyti blogį nugalėti gerumu.

Tik prieš tai – trumpa įžanga. Viskas prasidėjo nuo „Basketnews“ tinklalaidės, kurioje įprastai apie krepšinio reikalus susėda pasikalbėti žurnalistai Jonas Miklovas, Karolis Tiškevičius ir Jonas Lekšas. Taip pat yra angliška šio portalo tinklalaidė „Urbonus“, kurioje kalbasi Donatas Urbonas ir Rytis Vyšniauskas, bet kartais Donatas (rečiau – Rytis ir dar Lukas Malinauskas) prisijungia ir prie lietuviškų pokalbių. Ši tinklalaidė – viena populiariausių Lietuvoje, tačiau ją vis tiek pristatau, nes „Bernardinų“ skaitytojai gal dar nėra su ja susipažinę.

Visi šie, kaip jie patys save vadina, vyriukai – lengvai išprotėję dėl krepšinio, turi sukaupę daug žinių, pažinčių, gauna nutekintos informacijos, pasižymi iškalbos dovana, tarpusavyje diskutuoja, dalijasi įžvalgomis ir prognozėmis. Tad kiekvienąkart, klausydamasis pokalbių, vis sužinau kai ką naujo, vis naujai atsiskleidžia krepšinio grožis ir įdomybės iš užkulisių.

Tačiau ne mažiau svarbi „Basketnews“ lietuviškų tinklalaidžių savybė yra jų formatas ir atmosfera. Vyriukai į mikrofonus kalba taip, kaip kalbėtųsi tarpusavyje pirtyje ar bare prie alaus (nealkoholinio, žinoma) bokalų. O tai  klausytojui ir gera pramoga: jis girdi laisvą pokalbį, juokelių, saviironiją, parodijų, kartais – keiksmažodžių (kas jau nelabai gerai, bet vyriška kompanija, ką padarysi). Tokio laisvumo nėra kitose krepšinio tinklalaidėse Lietuvoje, o labiausiai nuotaiką kelia Karolis Tiškevičius, kuris yra ne tik puikus žurnalistas ir krepšinio komentatorius, bet ir linksmų plaučių šoumenas.

Karolis Tiškevičius. Roko Lukoševičiaus / „BNS foto“ nuotrauka

Ir dar: kaip ir pirtyje ar kitose „laisvose“ erdvėse, taip ir šiose tinklalaidėse, kolegos kalba labai drąsiai ir atvirai. Jei yra kažkokių negerumų krepšinio aikštelėje ar už jos ribų – apie tai nebijos pasakyti. Rinktinės treneris mala š…, „Žalgirio“ vadovas priima kvailus sprendimus, Arvydas Sabonis elgiasi chamiškai su žurnalistais – viskas bus aptariama, nebus jokių šventų karvių. Tiesa, „Basketnews“ nuolat pabrėžia: mes niekada nepuolame asmens ad hominem, nesiekiame žeminti ar niekinti. Kritikuojame tai, ką žmogus sako ar daro, o tai skiriasi nuo jo, kaip asmens, neigimo. Krikščioniškas požiūris? O taip.

Vis dėlto ramiai priimti kritiką (ir ją atskirti nuo įžeidinėjimų) gebame ne visi ir ne visada. Ir čia prieiname prie pasakojimo esmės.

„Basketnews“ žurnalistai keliose savo tinklalaidėse pasidalijo nuomone apie buvusio krepšininko Lino Kleizos pasisakymus konkurentų – „15min.lt“ – tinklalaidėse „Pikenrolas“. Karolis Tiškevičius pasakė, kad Kleiza kartais akivaizdžiai klysta įvardydamas vienus ar kitus dalykus ir neišmano visų krepšinio subtilybių, tačiau, kadangi jis yra autoritetas, auditorija linkusi viską priimti už gryną pinigą.

Portalo rėmėjams – patronams – skirtoje laidoje kolegai antrino Donatas Urbonas, teigdamas, kad Kleiza yra „pervertintas podkasteris“ (tinklalaidininkas). Taip pat atkreipė dėmesį, kad buvęs krepšininkas nuolat kritikuoja Kauno „Žalgirio“ direktorių Paulių Motiejūną dėl jo padarytų klaidų – ir tai nelabai sąžininga, nes Kleiza, prieš keletą metų dirbęs Vilniaus „Ryto“ sporto direktoriumi, esą pats nepasižymėjo atsakingumu vykdant pareigas.

Linas Kleiza. Roko Lukoševičiaus / „BNS foto“ nuotrauka

Kas buvo toliau? Linas Kleiza, ilgą laiką viešojoje erdvėje ignoravęs kritiką, vienoje naujausių „Pikenrolo“ laidų, vedėjo užvestas ant kelio, į ją atsakė – ir, deja, kartu puolė į asmeniškumus. Iš pradžių paeiliui išvardijo savo pasiekimus krepšinio aikštelėje, paskui svarstė, kad galbūt Donatas Urbonas praeitame gyvenime buvo mergina, kurią Kleiza paliko. Taip pat pabandė įkąsti ir Karoliui Tiškevičiui – esą kaip galima kalbėti apie rimtą turinį ir krepšinio analizę, jei pagrindinis tinklalaidės žmogus yra vestuvių vedėjas?

Į tai „Basketnews“ sureagavo naujausioje patronams skirtoje laidoje – viskas gerai, skambūs pasisakymai yra šou verslo dalis, Jungtinėse Valstijose tai įprasta. Tačiau varyti ad hominem – jau nelabai adekvatu. Na, ir Kleizos pergalių klubuose ar rinktinėje niekas net nesistengė neigti.

Atrodė, taip ir pasibaigs 2021-ieji – su naujametėmis žiežirbomis tarp skirtingų podkasterių. Tačiau paskutinę metų dieną „Basketnews“ padarė tai, apie ką būtų galima kalbėti per tikybos pamokas.

Portalas pradėjo naują videorubriką, kurioje apžvelgia didžiausių Lietuvos krepšinio žvaigždžių karjeras. Pirmojo epizodo herojus – Linas Kleiza!

Kai apie tai perskaičiau „Basketnews“ naujienlaiškyje, natūraliai tikėjausi keršto – satyrinio, parodijuojančio ar kokio nors „visą nemalonią tiesą“ atskleisiančio vaizdo įrašo. Bet ne – šioje rubrikoje apie Liną Kleizą kalbama labai pagarbiai, primenami visi jo svarbiausi pasiekimai (o jų būta daug – jau vien ko vertas bronzos medalis Pasaulio krepšinio čempionate, kai Kleiza buvo Lietuvos rinktinės lyderis), atkreipiamas dėmesys ir į sportininko iškalbą bei humoro jausmą. Nė lašo nuoskaudos ar priminimo dėl naujų piktų komentarų. O vaizdo įrašą įgarsina… tas pats vestuvių vedėjas Karolis Tiškevičius.

Tai turbūt yra geriausias, subtiliausias ir šmaikščiausias atsakas, koks tik galėjo būti. Nežinau, ką apie tai mano pats Kleiza (šio įrašo viešai nepakomentavo), bet, jei būčiau jo vietoje, sutrikčiau, susigėsčiau, nebepykčiau ir permąstyčiau dalykus. O man, kaip katalikui žurnalistui, ši istorija primena – kritikuodamas ir peikdamas žmogaus veiksmus, nepamiršk, ką jis yra padaręs ir gero. Tai anaiptol nepateisins jo dabartinių klaidų, bet bent jau man neleis nukrypti į asmeniškumus ar neapykantą, padės išlikti kiek įmanoma objektyviam.

Ir taip pat ši istorija dar kartą kviečia pagalvoti, kokia yra gėrio ir pozityvaus atsako galia. Ačiū, vyriukai.

***

„Niekam neatsimokėkite piktu už pikta, rūpinkitės tuo, kas gera visų žmonių akyse. Kiek galima ir kiek nuo jūsų priklauso, gyvenkite taikoje su visais žmonėmis. Nekeršykite patys, mylimieji, bet palikite tai Dievo rūstybei; juk parašyta: Mano kerštas, aš atmokėsiu, sako Viešpats. Verčiau jei tavo priešininkas alksta, pavalgydink jį, jei trokšta, pagirdyk jį. Taip darydamas, tu krausi žarijas ant jo galvos. Nesiduok pikto nugalimas, bet nugalėk pikta gerumu“ (Rom 12, 17–21).

„O aš jums sakau: nesipriešink piktam [žmogui], bet jei kas tave užgautų per dešinį skruostą, atsuk jam ir kitą. Jei kas nori su tavimi bylinėtis ir paimti tavo marškinius, atiduok jam ir apsiaustą. Jei kas verstų tave nueiti mylią, nueik su juo dvi“ (Mt 5, 39–41).

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien