Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 06 06

Elvina Baužaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

„Būti tėvu reiškia paruošti pasauliui žmogų“. Pokalbis su smuikininku V. Čepinskiu 

Smuiko virtuozas, Šiaulių kamerinio orkestro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Vilhelmas Čepinskis. Klaipėdos koncertų salės nuotrauka

VILHELMAS ČEPINSKIS – smuiko virtuozas, šiuo metu Šiaulių kamerinio orkestro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas, ypatinga muzikos meno, kultūros asmenybė, visada savo veikla ir aiškia pozicija reiškianti Lietuvos meilę. Tėvo dieną – pokalbis su V. Čepinskiu apie šeimą, tėvystę.

Kas Jums yra šeima? Tėvystė?

Šeima turbūt yra ta institucija, kur žmogus randa prieglobstį, ramybę ir prasmę. O būti tėvu reiškia paruošti pasauliui žmogų. Tai turbūt vienas sudėtingiausių darbų ir didžiausių atsakomybių gyvenime. Žmogus skirtingais etapais tą patį dalyką kitaip vertina. Iš patirties žinau. Dabar sakyčiau, kad pagrindinė tėvų užduotis – išauginti dorą žmogų. Ir ne mažiau svarbu – nedaryti savo kopijų, klonų. 

Pasidalinkite savo asmenine tėvystės patirtimi, įžvalgomis, suvokimais. 

Anksčiau visas dėmesys ir laikas buvo skirtas muzikai, dabar – viskas atvirkščiai. Vaikai reikalauja nepaprastai daug dėmesio, laiko būnant kartu. Svarbiausia – žinojimas, kad šalia yra vaikai. Didžiausia dovana – vaikų šypsenos, juokas. Tėvystė išmoko kantrybės. Turbūt daugiau nei bet kokia kita veikla. Taip pat reikia pasiaukojimo ir bent iš dalies atsisakyti savo asmenybės tikslų.

Kaip regite apskritai tėvo vaidmenį šiandienos gyvenimo tikrovėje?

Šiandienos tikrovėje tėvo vaidmuo yra labai sumenkęs. Kaip ir motinos. Bent jau Vakarų civilizacijoje. Prie to, be jokios abejonės, prisideda traumuojantis ir totaliai, mano nuomone, neteisingas vertybių keitimas. Pasaulio politiniu lygmeniu vyksta žmogaus performavimas. Kuriamos ir stumiamos siaubingos ideologijos, kurios jaukia žmogaus sąmonę nuo pat ankstyvo amžiaus. Nesiplėsiu į detales. Bet akivaizdu viena – menksta šeimos institutas. Didėja valdžių kišimasis į šeimas, vaikų auklėjimą ir kitus asmeninio gyvenimo momentus. Tai vyksta ne be reikalo. Tai daroma labai kryptingai, profesionaliai ir negailestingai. Nors visa tai yra pridengiama gražiais lozungais ir siekiais. Aš, kaip tėvas, į tai nebegaliu ramiai žiūrėti. Mano manymu, jei viso to nesustabdysime – padarysime didžiausią klaidą žmonijos istorijoje.

Esate muzikos meno asmenybė, tad, Jūsų patarimu, kaip ugdyti muzikus ar tiesiog apskritai meno mylėtojus, kultūros žmones?

Deja, neturiu atsakymo, kaip ugdyti meno mylėtojus. Stebėdamas, kaip kultūros poveikis žmogui darosi vis silpnesnis, bijau, kad po šimto, o gal ir mažiau metų, jos reikės visai nedaug. Apskritai kiekvienoje šeimoje turėtų būti nesvetima klasikinė muzika, kuri, net mokslo įrodyta, teigiamai veikia vaikų raidą ir intelektą; turėtų būti nesvetimas teatras, dailė, poezija, knyga… O šių dalykų šiandienėje visuomenėje vis mąžta…

Šios dienos proga Jūsų linkėjimas visiems tėvams ir sau pačiam, o kartu vaikams, vieną dieną tapsiantiems tėvais.

Kad ir ką darytumėte, darykite su meile. Vertinkite akimirkos magiją ir žinokite, kad nieko nėra pastovesnio už laikinumą.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.