Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 07 01

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Ciklui „Sakralinės muzikos valandos“ premjerą ruošia aktorius Rolandas Kazlas ir vargonininkė Jurgita Kazakevičiūtė

Sakralinės muzikos valandos Vilniaus šv. Kazimiero bažnyčioje. Manto Bartaševičiaus nuotrauka

Kristupo vasaros festivalis jau sunkiai įsivaizduojamas be spalvingos vargonų muzikos koncertų puokštės, džiuginančios įvairove ir premjeromis. Viena jų – „Sakralinėse muzikos valandose“ skambėsiantis žymiojo 20 a. antrosios pusės čekų kompozitoriaus Petro Ebeno kūrinys „Pasaulio labirintas ir širdies rojus“. Liepos 27 d. 19 val. Šv. Kazimiero bažnyčioje jį atliks išskirtinis aktoriaus Rolando Kazlo ir vargonininkės Jurgitos Kazakevičiūtės duetas.

„Tai – šio kūrinio premjera Lietuvoje, todėl labai džiaugiuosi, jog publikai ją pristatysiu su tokiu stipriu scenos partneriu! Pasikviesti būtent R. Kazlą kaip skaitovą inspiravo jo darbai teatro scenoje, domėjimasis filosofinėmis temomis. Džiugu, jog P. Ebeno kūriniai skamba ne tik Vestminsterio, Paryžiaus katedrose, didžiuosiuose Europos muzikos festivaliuose, bet ir Lietuvos vargonininkų repertuaruose“, – kalbėjo J. Kazakevičiūtė.

Vargonininkė. J. Kazakevičiūtė. Festivalio organizatorių nuotrauka

„Pasaulio labirintas ir širdies rojus“ – paskutinis stambus kompozitoriaus ciklas vargonams. Šio Jano Amoso Komenskio (Comenius) kūrinio, laikomo Baroko literatūros brangakmeniu, pagrindu P. Ebenas grodavo improvizacijas koncertinių kelionių po Europą metu, kol 2003 m. jos buvo užrašytos ir išleistos.

Apie įkvėpusią satyrinę alegoriją P. Ebenas rašė: „Piligrimas, keliaujantis po pasaulio labirintą, neranda laimės iki tol, kol neįsileidžia Dievo į savo širdį. Mane Komenskio pasaulėžiūroje labiausiai jaudina jo nenuilstantis noras padaryti pasaulį geresnį. Teksto atmosfera toli gražu nepanaši į idilišką pasivaikščiojimą per pasaulį. Atvirkščiai – tai kandūs, satyriniai, keisti, o kartais ir apokaliptiniai vaizdai.“

Tai – ne pirmas kartas, kai talentinga vargonų virtuozė J. Kazakevičiūtė į savo platų repertuarą, aprėpiantį kelias epochas, įtraukia rečiau sutinkamą kūrinį. Įvairių tarptautinių konkursų laureatė aktyviai koncertuoja Lietuvos miestų koncertų salėse ir bažnyčiose, taip pat Vokietijoje, Ispanijoje, Austrijoje, Prancūzijoje. Atlikėja dirbo vargonininke Zalcburgo Šv. Vitalio bažnyčioje ir grojo mišiose, kurias tiesiogiai transliavo Austrijos radijas.

„Pasaulio labirintas ir širdies rojus“ premjera, paruošta vargonininkės J. Kazakevičiūtės ir aktoriaus R. Kazlo, skambės jau liepos 27 d., antradienį, 19 val. Šv. Kazimiero bažnyčioje. Įėjimas laisvas.

Ciklą finansuoja Kazickų šeimos fondas, Lietuvos kultūros taryba.

Kristupo vasaros festivalio informacija

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Kas yra „bernardinai“?

Arba kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.