Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Dar vienas virusas – sąmokslo teorijos

Povilas Aleksandravičius
Povilas Aleksandravičius. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

Komentaras skambėjo LRT „Mažojoje studijoje“

Visuomenėje plinta dar vienas virusas – sąmokslo teorijos. Jos apipina kiekvieną gyvenimo įvykį ir ne vieną paverčia protiniu ligoniu. Jomis įtikėję žmonės tampa neveiksnūs arba savo energijas eikvoja kovai prieš neegzistuojančias realybes.

Šiuo virusu sumaniai naudojasi destruktyviausios politinės jėgos: tereikia klejojančių fanatikų minias nukreipti prieš nurodytą auką ir šioji būtų be skrupulų sunaikinta, jeigu jos negintų sveikai mąstanti visuomenės dalis ir vis dar gyvuojančios jos institucijos. Auka gali tapti bet kas – tauta ar valstybė, mažuma, religinė bendruomenė, migrantai, mokslininkai, turtingieji, gyvenimo naujovė, technologinis atradimas, politinė partija ar teismai.

Neseniai teko girdėti aistringas vieno kunigo kalbas apie tai, kad koronavirusas yra dirbtinis intelektas, įsismelkiantis po visų užsikrėtusiųjų odas, ir kad nėra joks atsitiktinumas, jog kaip tik dabar yra diegiamas 5G ryšys: įjungus jį, visi virusą turintys asmenys bus valdomi aukštesnių piktų jėgų. Suprask: mes nieko nežinome, bet mus kažkas valdo. Belieka surasti didvyrišką gynėją. Sąmokslo teorijos tokį gynėją būtinai pasiūlys: tai jų esmė. Dažniausiai gynėju tampa koks nors „elito nekenčiamas“ politikas. Jis žino, kaip mus apginti, todėl privalu juo besąlygiškai, religiškai pasitikėti. 

Prieš porą metų vienas mano studentas įnirtingai mane įtikinėjo, kad pasaulis yra tapęs kabalistų sąmokslo auka. „Anglijos karalienė ir popiežius tėra paklusnūs šio sąmokslo vykdytojai“, – sakė studentas, į mane žvelgdamas su užuojauta, nes žinojo apie mano pagarbą popiežiui Pranciškui. Studentas rekomendavo filmų, kuriuose tas pasaulinis sąmokslas yra detaliai atskleistas ir įrodytas. Ir, žinoma, jis man pakuždėjo dviejų gynėjų vardus: tai – prezidentas Trumpas ir prezidentas Putinas. Jie yra Dievo siųsti gelbėtojai, mums nežinomais būdais iš paskutinių jėgų kovojantys prieš šėtoną, kuris veikia per „elitą“. 

Sąmokslo teorijas apie pasaulį valdančius kabalistus, pedofilus, iliuminatus ir driežiažmogius lydi kasdienius reiškinius nušviečiantys aiškinimai. Koronavirusą sukūrė Bilas Gatesas, kad sumažintų žmonių skaičių. Koronavirusą sukūrė farmacijos įmonės, kad pasipelnytų parduodamos vakciną. O vakcinos sukelia autizmą. Mobilieji telefonai sukelia smegenų vėžį. Rinkimai masiškai klastojami. Teismai dengia klastas. Žiniasklaida vykdo užsakymus ir visada meluoja. Sorošas skiria milijardus, tam kad sunaikintų tautas. Ameriką valdo „gilioji valdžia“ (deep state), o pasaulį – slapta vyriausybė.  

Šiose teorijose nerasime nė lašo racionalumo. Bet jomis tiki vis daugiau žmonių. Kodėl apie jas kalbu? Nes jos, nerealios ir kvailos, gali sukelti realų politinį pavojų. Sąmokslų teorijų poveikis yra stiprus ir visų jų siekinys tik vienas: sukelti nepasitikėjimą demokratinėmis institucijomis ir fanatišką tikėjimą gelbėtojais, dažniausiai į totalitarizmą linkusiais politikais. Tereikia, kad pastarieji nurodytų priešą. Religinį atsidavimą demonstruojantys adeptai griebsis bet kokių veiksmų, siekdami padėti savo mesijams išgelbėti pasaulį. „Stand-by“, „būkite pasirengę“, tarė prezidentas Trumpas rugsėjo 30 d. debatuose su Bidenu, kreipdamasis į Proud Boys, ginkluotą šovinistų grupę, kurios nariai yra pasiryžę naudoti ginklus, kai tik bus duotas įsakas.

Naudodamiesi sąmokslo teorijomis ir žerdami melagingas naujienas, tam tikro raugo politikai neutralizuoja daugybės piliečių protus, kad darytų su jais, ką panorėję. Jie instrumentalizuoja vertybes, religijas, tradiciją, gėrio ir blogio sąvokas. Šventi dalykai tampa jauku, atveriančiu sąmonę melui. Paminėsiu krikščionių pavyzdį. Užtenka, kad Trumpas, kurio visas gyvenimas yra brutaliausio antikrikščioniškumo pavyzdys, pasisakytų už abortų draudimą ir „tradicines vertybes“, ir evangelikų bei katalikų minios, apakusios prieš tiesą ir faktus, ima jį laikyti Kristaus atstovu žemėje. Taip ir Putinas, apsiskelbęs tradicinių vertybių gynėju, patraukė prie savęs ortodoksų gausybę, pasiruošusią kilti į bet kokį karą, gelbėtojui nurodžius. Sąmokslo teorijų energija yra pagieža ir neapykanta, kurias belieka nukreipti tam tikra linkme. Net meilės religijos išpažinėjai yra pasiruošę žudyti, kai jomis įtiki. 

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Kodėl žmonės patiki sąmokslo teorijomis? Į sąmonę jos patenka per širdyje atsiradusią pagiežą. O pagieža užsimezga dėl patirto neteisingumo, nepagarbos, nureikšminimo, savivertės pajautos netekimo. Mūsų visuomenė vis dar priklauso nuo suabsoliutintos konkurencijos principo, nuo „winerių“ ir „lūzerių“ (laimėtojų ir pralaimėtojų) logikos, nuo požiūrio, kad žmogus – tik statistinis vienetas, kurio vertė – pajėgumas kurti BVP. Būti statistiniu vienetu, jaustis kaip pakeičiamas, nereikalingas – šis pojūtis lengvai transformuojasi į pagiežą prieš visą pasaulį ir lenkia žmogų iracionaliai tikėti sąmokslo teorijomis, kurios jam suteikia savivertės iliuziją („aš žinau, ko kiti nežino“).

Jeigu norime išgelbėti racionalų mąstymą visuomenėje ir demokratiją politikoje, turime stengtis, kad kiekvienas žmogus jaustųsi vertingas – toks, koks jis, žvelgiant giliau, ir yra.

Komentaro autorius dr. Povilas Aleksandravičius yra MRU Žmogaus ir visuomenės studijų fakulteto docentas, www.mruni.eu