2020 08 03
bernardinai.lt
Vidutinis skaitymo laikas:
Dėl menkaverčių ir vertingųjų puošybos objektų Lietuvos bažnyčiose

Šių metų pradžioje (sausio 29 d.) Bažnytinio paveldo muziejuje įvyko vieša diskusija dėl seniai skaudančios ir negydomos bažnytinės kultūros žaizdos. Menotyrininkai, architektai ir dailininkai pareiškė susirūpinimą, kad per 30 laisvės metų Lietuvos bažnyčiose niekas nesiėmė daryti vertingųjų meno objektų ir bevertės puošybos išskyrimo atrankos.
Dvasininkai ir pasauliečiai – visi atsakingi Bažnyčios nariai – turi siekti, kad Dievo namai būtų visapusiškai vertingi – liturginiu žodžiu, veiksmu, vaizdu, garsu. Šventoji tarnystė ir aplinka visais savo pavidalais turi būti tikra, autentiška, apvalyta nuo imitacijų, trafaretų ir falšo.


XX a. pradžioje iš Vakarų Europos fabrikų į carinę Rusiją, o netrukus ir nepriklausomą Lietuvą plūstelėjo vagonai su štampuotų šventųjų figūrų, nukryžiuotųjų, stacijų pasiūla – gipsinių ir metalinių, spalvotų ir vienspalvių. Kartais stokodami meninio išsilavinimo ir skonio, Lietuvos vyskupai ir klebonai puošė altorius trafaretinėmis šventųjų figūromis, kurias pagal katalogus siūlė ir platino prekybininkai. Visa tai taip užtvindė Lietuvos bažnyčias, kad iki šiol retoje mūsų šventykloje išvengta šių fatališkų klaidų. Kai kuriose bažnyčiose tokių muliažinių šventųjų yra po kelias dešimtis.
Prašome Vyskupų konferencijos atsakingai reaguoti į šią religinės kultūros deformaciją, apsvarstyti tai savo vyskupijose su dekanais ir klebonais, nes šis aplaidumas nesiderina su Vatikano II Susirinkimo nuostatomis, su tikru pamaldumu ir elementariu meniniu skoniu. Prašome informuoti parapijų žmones, kad bažnyčiose su pakviestais ekspertais būtų išryškinami vietinių šventyklų vertingieji paveikslai, freskos, skulptūros, o masinių štampuočių ir kitų menkaverčių objektų būtų atsisakyta.
Palaimintojo Teofiliaus Matulionio labdaros ir paramos fondas gali suteikti kultūros profesionalų – architektų, restauratorių, menotyrininkų, skulptorių, tapytojų – konsultacijas, vizituoti atskirų vyskupijų kurijas, pateikti konkrečius vietinių bažnyčių puošybos pavyzdžius – saugotinus, ir prastuosius – nuimtinus.
Naujausi

Popiežius Irake. Susitikimas su vyskupais, kunigais, vienuoliais, seminaristais, katechetais

Lietuvos vyskupai kviečia maldai už lietuvius visame pasaulyje

Tragikas su lyriko siela. Aktoriui Vytautui Grigoliui – 70

O. Koršunovo „Jelizaveta Bam“ – spektaklis, gimęs pogrindyje tikra to žodžio prasme

Pal. J. Matulaitis: „Mums turi rūpėti sielų išganymas, o ne priešų pažeminimas“

Istorinis popiežiaus vizitas į Iraką: piligrimystė iškankintoje žemėje

Karolis Račkauskas-Vairas ir Lietuvos pasiuntinybė Pietų Afrikoje

Vaikai alkoholikų šeimose – ar įmanoma nuo tokios patirties pasveikti?

Smurtas lygu meilė?

Aktorius M. Vaitiekūnas dramaturgo amplua su pjese „Ką/stingas“

Vertėja G. Gailiūtė-Bernotienė apie „Rūstybės kekes“: romane pateikta kapitalizmo kritika tikrai negailestinga
