Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 12 01

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Dėl senųjų Lietuvos miškų išsaugojimo – iniciatyva „Menininkai, saugantys miškus“

Ūla Šveikauskaitė, „Back to nature“. Artistssavingforests.com nuotrauka

Artėjant gražiausioms metų šventėms, keturiasdešimt penki Lietuvos ir užsienio menininkai susivienijo dėl senųjų Lietuvos miškų išsaugojimo.

„Menininkai, saugantys miškus“ – labdaros iniciatyva, kviečianti už simbolinę kainą įsigyti skaitmenines vizualiojo meno kūrinių kopijas ir taip paremti senųjų Lietuvos miškų išsaugojimą. Platformoje yra net šešiasdešimt meno kūrinių, kuriuos paaukojo menininkai iš Lietuvos, Japonijos, Argentinos, Ispanijos, Portugalijos, Nyderlandų, Suomijos, Vokietijos ir kitų šalių. Visos projekto metu surinktos lėšos bus skiriamos Sengirės fondui, siekiančiam atkurti natūralaus ir saugomo miško teritorijas Lietuvoje.

Pasak idėjos iniciatorės, Sengirės fondo komandos narės, iliustratorės Eglės Plytnikaitės, ši iniciatyva yra itin aktuali tvarių dovanų ieškantiems žmonėms: „Artėjant šventėms visi žvalgomės dovanų, kuriomis norėtume pradžiuginti artimiuosius, tačiau daugumai mūsų nebesinori pirkti trumpalaikių blizgučių, kurie netrukus atsidurs sąvartynuose, – pasakojo iliustratorė. – Taip gimė idėja sukurti iniciatyvą „Menininkai, saugantys miškus“. Įsigydami platformoje esančius kūrinius, žmonės tiesiogiai prisideda prie senųjų Lietuvos miškų išsaugojimo ir tampa maža būsimos sengirės dalimi. Tai dovana, kuri nepasimirš po kelių dienų, žaliuos daugybę metų ir suteiks prieglobstį daugybei nykstančių rūšių.“

Dovanoti menininkų kūriniai atspindi jų santykį su gamta. Skaitmeninį meno kūrinį labdaros iniciatyvai padovanojusi koliažo meistrė iš Argentinos Nadia Radic sako, kad prisidėti jai labai svarbu, nors Lietuvoje nėra buvusi.

„Prie projekto prisijungiau iš karto vos pamačiusi atvirą kvietimą. Nors esu toli, tikiu, kad kiekvienas gali prisidėti bent trupinėliu ir padaryti didelį pokytį dėl pasaulio miškų išsaugojimo“,  – teigė menininkė.

Lina Kusaitė, „Rhubarb“. Artistssavingforests.com nuotrauka
Lina Disciplina, „Trees need friends too!“ Artistssavingforests.com nuotrauka
Eglė Plytnikaitė, „Blossom“. Artistssavingforests.com nuotrauka
Chiara Vercesi, „Polar Bear“. Artistssavingforests.com nuotrauka

Pasak vieno iš Sengirės fondo įkūrėjų, režisieriaus Mindaugo Survilos, žmonėms sunku suprasti, kad geriausia miško apsauga – paprasčiausiai palikti jį ramybėje.

„Lietuvoje nėra nė vieno miško, kurio vidutinis amžius būtų daugiau kaip 300 metų, – sakė M. Survila. – Dviejų šimtų ar daugiau metų yra tik 64 hektarai – 0,0009 proc. Lietuvos teritorijos, o iki žmogaus veiklos sengirės dengė apie 90 proc. Lietuvos žemės. Mūsų komanda supranta, kad 0,0009 proc. sengirės neužtenka 15-ai tūkstančių įvairiausių gyvūnų rūšių išlikti, tad tokios iniciatyvos tik padeda puoselėti sengires. Džiaugiamės, kad kuo toliau, tuo daugiau žmonių jungiasi prie bendros idėjos.“

Išsirinkus patinkantį kūrinį specialioje skaitmeninėje platformoje gaunamas 297 x 420 mm dydžio aukštos kokybės skaitmeninis failas, kurį galima savarankiškai išsispausdinti ant pasirinkto popieriaus arba tiesiog naudoti kaip skaitmeninio įrenginio darbalaukį.

Platforma veiks nuo gruodžio 1 d. iki vasario 1 d. ir lankytojų lauks viso šventinio sezono metu.

Apie Sengirės fondą. Sengirės fondas įsteigtas po filmo „Sengirė“ premjeros Lietuvoje, kuri įvyko 2018 m. kovą tarptautinio „Kino pavasario“ festivalio metu. Daugybę nacionalinių ir tarptautinių apdovanojimų pelnęs dokumentinis filmas Lietuvoje pritraukė rekordinį 67 tūkst. žiūrovų skaičių, buvo apdovanotas dviem „Sidabrinėmis gervėmis“, rodomas 30 valstybių ir per 50 tarptautinių festivalių. Pusė seansuose surinktų lėšų skirta Sengirės fondui – išsaugoti dokumentikoje pristatytas senąsias Lietuvos girias kaip prieglobstį nykstančioms gyvūnų ir augalų rūšims.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.