2023 01 31
Vidutinis skaitymo laikas:
Didžiausia Afrikos katalikų bendruomenė pasitinka popiežių

Sausio 31 d. prasideda popiežiaus apaštališkoji kelionė į Afriką. Nuo antradienio iki penktadienio Pranciškus lankysis Kongo Demokratinėje Respublikoje, kurioje daugiau kaip 90 procentų gyventojų išpažįsta krikščionybę ir kone pusė yra katalikai. Tai didžiausia Afrikos žemyno nacionalinė katalikų bendruomenė.
Vis dėlto už betarpiško afrikietiško džiaugsmo išraiškų slypi daug klausimų ir temų, kurias popiežius vienaip ar kitaip palies savo kelionės metu. Katalikų Bažnyčia Kongo Demokratinėje Respublikoje turi didelį visuomeninį svorį. Ji administruoja apie pusę krašto mokyklų ir sveikatos priežiūros įstaigų, turi daug pašaukimų, evangelinio uolumo ir misionieriškos aistros.
Kita vertus, šiame geografiškai kone pustrečio milijono kvadratinių kilometrų užimančiame krašte netrūksta didelių ir mažų problemų, kurias nuolat primena ir krašto vyskupai, ypač smurtas ir skurdas, neteisingumas ir korupcija. Jei kalbėsime apie iššūkius, reikia paminėti vadinamųjų „pabudimo“ bažnyčių suklestėjimą, entuziastingų, charizmatiškų, patraukiančių daug katalikų, tačiau neretai besiremiančių tik vieno pamokslininko asmenybe, dalijančių lengvus sėkmės pažadus arba siūlančių lengvabūdiškus gyvenimo klausimų sprendimus.
„Radio Okapi“ dalijasi įvairiomis žiniomis apie popiežiaus vizito detales. Norėdamos palengvinti žmonių dalyvavimą popiežiaus vedamose liturginėse apeigose, daug institucijų vasario 1-ąją skelbia nedarbo diena, įskaitant Kinšasos mokyklas. Šią dieną per popiežiaus aukojamas Mišias giedos per 700 choristų, tarp kurių ir apie tris dešimtis metų veikiančio ekumeninio Malonės choro nariai.

Kongo radijo pranešimuose aptariamos diskusijos apie politinius popiežiaus vizito aspektus, kaip antai būsimi prezidento rinkimai. Jei, žinoma, popiežius Pranciškus neturi intencijos dalyvauti partiniuose debatuose, tai galima sutikti, kad jis, kaip viliasi daug kongiečių, stengsis atkreipti tarptautinės bendruomenės dėmesį į bendras krašto problemas, tokias kaip resursų išnaudojimas ir atsakomybės stoka, taip pat ir iš Vakarų bendrovių pusės, arba į pagalbos ir tarpininkavimo būtinybę sprendžiant ginkluotus konfliktus krašto rytuose.
Pranešama, kad Pranciškaus vizito proga Tautos rūmuose – krašto parlamento ir senato būstinėje – visą savaitę, nuo sausio 27-osios iki vasario 4-osios, vyksta Popiežiaus festivalis: koncertai, parodos, loterijos, veiks prekybos taškai.
Kinšasos arkivyskupija jau nuo sausio 26 d. kvietė į įvairius maldos susitikimus sostinės katedroje, dedikuotoje Dievo Motinai, ir parapijų bažnyčiose. Vyriausybė taip pat praneša apie įvairias saugumo priemones ir pažadėjo visur užtikrinti tvarką, taip pat Ndolo oro uoste, kur vyksta paskutiniai pasirengimai popiežiaus Mišioms ir laukiama iki pusantro milijono dalyvių.


Popiežiaus malda lėktuve už migrantus
Skrisdamas į Afriką popiežius paprašė pasimelsti už visus Sacharos dykumose mirusius ir pabėgėlių stovyklose kenčiančius migrantus. Prieš kelionę į Afrikos žemyną popiežius susitiko su grupe migrantų iš Pietų Sudano bei Kongo DR ir Romos Fiumičino oro uosto teritorijoje pagerbė Kindu (Kongo DR) žudynių aukų atminimą prie jiems skirto paminklo.
Antradienį, sausio 31 d., skrisdamas į Afriką popiežius pasveikino lėktuve su juo keliaujančius bendradarbius ir spaudos darbuotojus. Skrydžio metu, lėktuvui esant virš Sacharos dykumų, popiežius prašė atminti visus, kurie dėl geresnio gyvenimo svajonės keliavo per šias dykumas, bet mirė, nepasiekę tikslo, arba kenčia pabėgėlių surinkimo punktuose.
„Šiuo momentu, kai skrendame virš Sacharos, tyliai pasimelskime už visus, kurie, siekdami šiek tiek geresnio gyvenimo, didesnės laisvės, perėjo dykumas, bet mirė. Daug kenčiančių žmonių. Po kelionės per dykumas jie pasiekia Viduržemio jūros krantus, bet papuola į lagerius, kuriuose kenčia. Melskimės už visus šiuos žmones“, – sakė popiežius.
Antradienio, sausio 31 d., rytą, dar prieš skrydį, apie dešimt Romos pabėgėlių ir migrantų, centro „Astalli“ globojamų asmenų, aplankė popiežių jo namuose Vatikane. Migrantus iš kraštų, kuriuose šiomis dienomis lankysis popiežius, lydėjo jų šeimų nariai, „Astalli“ centro darbuotojai, vadovai ir popiežiaus pagrindinis bendradarbis labdarai, kardinolas Konradas Krajewskis, Šventojo Sosto Gailestingosios meilės tarnystės dikasterijos prefektas.
„Astalli“ centras Romoje yra jėzuitų tarnavimo pabėgėliams pasaulinės organizacijos Jesuit Refugee Service būstinė Italijoje. 1981 m. Romoje įkurtas „Astalli“ centras ugdo priėmimo ir solidarumo kultūrą per tiesioginį bendravimą su pabėgėliais – jiems padeda įsikurti ar įsidarbinti, pažinti naują gyvenimo aplinką ir žinoti juos ginančias pamatines žmogaus teises.
Dar neprasidėjus skrydžiui, popiežius prie Fiumičino tarptautinio oro uosto teritorijoje esančio paminklo pagerbė atminimą 13 italų aviatorių, 1961 m. žuvusių JTO taikos misijoje Konge.
Naujausi

Knygoje „Vienuolynų sodai ir augalai“ – šv. Hildegardos, Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos išmintis

Kunigas R. Urbonavičius: Bažnyčiai reikia apsivalymo

Tvarumas ir vaikai: pasaulio šviesuolių raginimas

Vilniuje užgimęs YIVO institutas ir paradoksali vilnietiška tapatybė. Maksas Vainraichas

Restauratorė G. Drėmaitė: „Pasižiūrėkite, kas pastatyta prie Bernardinų kapinių – namas prie namo, architektūra klaiki…“

Karas Ukrainoje: Vatikanas vengia pripažinti, kas iš tiesų vyksta

Ar Lietuvos evangelinėse bažnyčiose palikta vietos dezinformacijai?

Nuoširdžiai ačiū už Jūsų paramą. Kviečiu šią vasarą, o gal ir ilgiau tapti „Bernardinai.lt“ ambasadoriais

Eilėraščiai tarsi sidabro juvelyrika

Atnaujintas ikiteisminis tyrimas dėl kun. K. Palikšos galimų seksualinių nusikaltimų prieš nepilnamečiu buvusį vaikiną

Trečiadienio katechezė. M. Ricci SJ, kinų draugas, nuoseklumo pavyzdys
