2020 12 30

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Dokumentinis ciklas „Procesai“ kvies klausti, kaip tampame tuo, kuo esame

Laidos „Procesai“ vizualizacija

Pirmąją naujųjų metų savaitę į LRT Plius eterį grįžta dokumentinių apybraižų ciklas „Procesai“, kviečiantis tyrinėti kasdienybės reiškinius ir idėjas. Kaip ir iš kur atsiranda tai, ką vadiname „elgesio normomis“, „vertybėmis“, „progresyviomis idėjomis“, „kultūra“? Ar šiuos idėjų procesus „išrandame“ patys, modernūs Vakarų kultūros žmonės, o gal iš kažko paveldėjome? Ar tikrai esame modernūs? Pernai startavęs ciklas šiemet pristatys net dešimt naujų unikalių pasakojimų apie tai, kaip tampame tuo, kuo esame.

Anot apybraižos kūrėjų – menotyrininkės Jolantos Marcišauskytės-Jurašienės ir režisieriaus Miko Žukausko, ciklas skirtas tiems, kurie į kasdienius reiškinius žvelgia kiek įtariai ir smalsiai. „Procesai“ primins glaustas, pusvalandžio trukmės idėjų studijas. Šis ciklas išsiskirs ne tik analizuojama problematika, bet ir vizualumu, kurį formuojantis Mikas Žukauskas – dviejų „Sidabrinių gervių“ laureatas, o šiemet prie komandos prisijungusi montažo režisierė Ignė Narbutaitė taip pat vysto kinui būdingą estetiką. 

Laidos „Procesai“ kūrybinė grupė. Prodiuserė Daiva Bilinskienė, laidos autoriai Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė ir Mikas Žukauskas. Laidos „Procesai“ nuotrauka
Apybraižos fragmentas. Laidos „Procesai“ nuotrauka
Pokalbis su Nerijumi Kesminu. Laidos „Procesai“ nuotrauka

Apybraižų tematinis spektras – itin įvairus. Klausiama, iš kur atsiranda kultūrinės ir socialinės normos, nulemiančios mūsų požiūrį į amžių? Kaip atrasti savo pirmapradį seksualumą, kaip meilę sau raginančios idėjos susijusios su kapitalizmu ir naujuoju dvasingumu? Kokie giluminiai procesai XXI amžiaus žmogų išveda į piligrimo kelią? Ko žmogus ieško išsikėlęs į trobelę viduryje miškų? Kur ir kokiais pavidalais mūsų gyvenime pasireiškia karas, kai jo, regis, nėra? Kuo jaunos šeimos panašios į verslo startuolius?

Rengiant ciklą, bendradarbiauta su keturiasdešimt ekspertų, tarp kurių ir žymūs mokslininkai, profesoriai, taip pat skirtingų profesijų praktikai, influenceriai, sutikę pasidalinti savo patirtimi ir įžvalgomis, vystant kiekvienam šiuolaikiniam žmogui aktualias temas. 

Pirmoje laidoje, kuri bus rodoma sausio 2 d. (šeštadienį) 18.30 val., žiūrovai bus kviečiami patyrinėti sporto fanų kultūrą netradiciniu aspektu. Fanai sovietmečiu tapo svarbia Sąjūdžio dalimi, bet kaip ji keitėsi po Nepriklausomybės ir kokia yra dabar? Kas apskritai yra fanas ir kaip apibrėžiama jo tapatybė? Kaip sporto sirgalių kultūra susijusi su politika? Apie tai įžvalgomis dalinsis antropologas Arvydas Grišinas, sociologas Artūras Tereškinas, sporto žurnalistas Nerijus Kesminas, Vilniaus „Žalgirio“ „Pietų IV“ tribūnos ultra Ingvaras Butautas-Storas, „B tribūnos“ ultra Tomas Staučė. 

Ciklas bus rodomas sausio–kovo šeštadieniais 18:30 val. per LRT Plius.

Scenarijaus autoriai: Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė, Mikas Žukauskas, rež. Mikas Žukauskas, montažo rež. Ignė Narbutaitė, prodiuserė Daiva Bilinskienė (Studija TViP)

Projektą iš dalies finansuoja Kultūros taryba, Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, LRT.

Sekite laidą „Procesai“ feisbuke