2022 08 30
Vidutinis skaitymo laikas:
„Džiaugsmynas“ – L. S. Černiauskaitės knyga ne vien apie džiaugsmą

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleido Lauros Sintijos Černiauskaitės knygą „Džiaugsmynas“ (dizainą sukūrė Milena Liutkutė-Grigaitienė). Po dvidešimties metų apsakymų ir romanų rašymo rašytoja savo trumposios prozos tekstus vadina „esukais“, nuo žodžio „esu“ – tarsi apsidrausdama nuo būtinybės spraustis į griežtesnius esė žanro rėmus, juolab kad šis žanras vienuolikos knygų autorei – naujas.
Pavadinimas „Džiaugsmynas“ vieną žiemos rytą rašytojos išgirstas iš bundančio sūnelio lūpų. Atsimerkęs ir juokdamasis jis ištarė: „Džiaugsmynas!“ Žodį autorė užsirašė – ir jis suteikė rašomai knygai atmosferą.
Džiaugsmynas – kaip raidynas, pilnas džiaugsmo raidžių, kaip psalmynas, dienynas, kaip dienų knyga. Žinoma, tai nereiškia, kad ši knyga vien apie džiaugsmą, pavadinimas veikiau nurodo gyvenimo poziciją, gal net užsispyrimą džiaugtis, kad ir kas nutiktų. Džiaugtis, nepaisant visų gyvenimo sunkumų, ir užkrėsti džiaugsmu savo skaitytoją. Džiaugsmo mums trūksta, bet ne paviršutiniško, ne vaizduotės padirginimo, bet gilaus, iš egzistencijos pamatų kylančio džiaugsmo. Toks džiaugsmas, pasak autorės, ir yra žmogaus gyvenimo tikslas.

„Džiaugsmyną“ sudaro 22 grynojo įkvėpimo tekstai, parašyti 2014–2021 m. Vilniuje ir Gaidės kaime, kur autorė su šeima leidžia vasaras. Atsiradę ne suplanavus, ne todėl, kad reikia, o todėl, kad patys liejosi. Ir sukomponuoti ne chronologine tvarka, o pagal temas.
Juose autorė taupiai, žaismingai ir įžvalgiai dalija savo kasdienybę, per jos smulkmenas apmąstydama egzistencinius dalykus. Kasdienybė kupina visko: buities, netikėtų susitikimų, šeimos santykių, motinystės krizių, nerimo ir prasmės ieškojimo, akimirkų, kai būtis, ūmai atsivėrusi per smulkmeną, trūkteli į apmąstymus ir maldą.
Laura Sintija Černiauskaitė – prozininkė, dramaturgė, vienuolikos knygų autorė, šešių literatūros premijų laureatė (tarp jų – ES literatūros premija už romaną „Kvėpavimas į marmurą“, Berlyno teatro festivalio pjesių mugės pirmasis prizas už pjesę „Liučė čiuožia”). Jos kūriniai versti į pagrindines Europos kalbas, o pjesės statytos Lietuvoje, kitose Europos šalyse ir JAV.
Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos informacija
Naujausi

Gydytojas dietologas: daugeliui omega-3 riebalų rūgščių trūksta, nors to nė nejaučiame

Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas papildytas septyniais naujais reiškiniais

Velykų misterijos uždangą praskleidus. Pokalbis su dr. A. Giniūniene

VU bibliotekoje bus eksponuojamos pirmosios lietuviškos knygos – M. Mažvydo ir M. Daukšos katekizmai

Persekiojamas kas septintas krikščionis pasaulyje

Naujai mąstyti apie karą

Amfetaminas – dvylikos, depresija ir paranoja – keturiolikos. Martyno kova už blaivumą

Išgyvenusieji ir neišdavusieji. „Vaikų akcija“ Kauno gete 1944 m. kovo 27–28 d.

Meno istorikė dr. R. Janonienė: „Man asmeniškai ypač svarbūs buvo Bernardinų ansamblio restauravimo darbai“

Aktorė J. Jankelaitytė: „Leiskime savo vidiniam vaikui kartais išeiti pasivaikščioti“

Gyvenimas gyvenime
