Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2020 12 13

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

EFA 2020: „Dar po vieną“ – geriausias Europos metų filmas

Filmo plakatas.
Rež. Thomo Vinterbergo filmo „Dar po vieną“ („Another Round“, Danija, Švedija, 2020 m., 115 min.) plakatas

Gruodžio 12-ąją Berlyne įvyko 33-ioji pagrindinių Europos kino akademijos apdovanojimų įteikimo ceremonija. Iškilmingas vakaras buvo transliuojamas iš „Futurium“ studijos, kur žiūrovams ir laureatams sveikinimo kalbą tarė EFA prezidentai Wimas Wendersas ir jį pakeitusi Agnieszka Holland, taip pat akademijos pirmininkas Mike'as Downey bei direktorė Marion Döring.

Nominantai ceremonijoje dalyvavo laikydamiesi saugių atstumų, o jų sveikinimo žodžiai buvo perduodami įrašais. Lietuvoje 2020-ųjų EFA apdovanojimų ceremoniją buvo galima stebėti per kanalą LRT PLIUS.

Garbingos premijos atstovai reiškė pagarbą Reikjavikui, kur ir turėjo vykti iškilmės, dar iki paskelbiant, kad dėl pandemijos ceremonija bus rengiama virtualiai. Apdovanojimai prasidėjo videoklipu, kurio finale nuskambėjo sveikinimai iš Islandijos sostinės. „Liūdna, kad šiandien mums nepavyko atsidurti Islandijoje, – apgailestavo M. Downey. – Padarėme viską, ką galėjome, tačiau pandemija paėmė viršų. Vis dėlto esame Berlyne drauge su savo kino žmonių šeima – tai bus šeimyninis vakaras, kurio metu įteiksime apdovanojimus.“

Šiemet triumfavo danų režisieriaus Thomo Vinterbergo sukurtas filmas „Dar po vieną“ (Another Round / Druk, 2020 m.), pelnęs apdovanojimą geriausio Europos filmo kategorijoje, o jo kūrėjai pagerbti geriausio režisieriaus, geriausio aktoriaus ir geriausio scenarijaus laurais. Filmą Lietuvoje buvo galima pamatyti šių metų Europos šalių kino forume „Scanorama“. W. Wendersas skelbdamas šį filmą nugalėtoju teigė esantis tikras, kad „Dar po vieną“ taps europietiškojo kino klasika. Ir tam yra pagrįstų priežasčių: Th. Vinterbergo darbas įtrauktas į pagrindinę Kanų festivalio programą, į Toronto festivalio programą „Special Presentations“, pelnė premiją už geriausio aktoriaus vaidmenį San Sebastiano festivalyje ir pagrindinį Britų kino instituto prizą.

„Prieš maždaug trisdešimtį metų baigiau kino mokyklą – ir pirmasis apdovanojimas, kurį pelniau, buvo iš jūsų rankų, – kalbėjo režisierius Th. Vinterbergas. – Noriu pareikšti padėką Wimui ir Marion už tarnystę kinui. Europos kinas – ypatingas reiškinys. Nė vienas iš mano filmų nebūtų išvydęs dienos šviesos, jeigu ne palaikymas mano gimtinėje ir apskritai visoje Europoje. Savo pirmąjį filmą sukūriau pasirinkęs vaikų prievartos temą – tą pačią. O dabar nufilmavome darbą apie keturis heteroseksualius baltaodžius vyrus, kurie moko paauglius svaigintis. Tai būtų neįmanoma padaryti už Europos žemyno ribų. Ir labai didžiuojuosi, kad būtent šiame žemyne galiu pelnyti tokį apdovanojimą.“

Portretas.
Danų režisierius Thomas Vinterbergas. EPA nuotrauka
Portretas.
Vokiečių aktorė Paula Beer. EPA nuotrauka
Portretas.
Danų aktorius Madsas Mikkelsenas. EPA nuotrauka
Portretas.
Vokiečių režisierius Wimas Wendersas. EPA nuotrauka

Geriausia metų aktore tapo Paula Beer, atlikusi pagrindinį vaidmenį režisieriaus Christiano Petzoldo filme „Undinė“ (Undine). Dokumentinio filmo kategorijoje geriausiu filmu pripažintas režisieriaus Alexanderio Nanau „Kolektyvinis“ (Collective), kuris pasakoja apie žurnalistus, tiriančius sveikatos sistemos sandėrius. Pasak režisieriaus, jo darbas kalba apie žurnalistų individualią jėgą ir kolektyvinę valdžią, jis dėkojo savo personažams už indėlį kovoje su korupcija.

Apdovanojimas už geriausią debiutą atiteko režisieriui Carlo Sironi už filmą „Solė“ (Sole).

EFA prizu už novatorišką pasakojimą apdovanotas Markas Cousinsas už darbą „Moterys kuria kiną“ (Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema). Pastarasis filmas trunka 14 valandų ir pasakoja apie kino istoriją bei teoriją pasitelkus moterų kuriamą kiną. Autorius naudoja ištraukas iš kone tūkstančio filmų, sukurtų per visą kinematografijos istoriją visuose žemynuose. M. Cousinsas svarsto, kaip filmai gimsta galvoje, yra nufilmuojami, montuojami, kaip kinas atspindi gyvenimą, meilę, politiką, humorą ir mirtį – ir visa tai atskleidžiama per didžių moterų režisierių kiną.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Lietuvio režisieriaus Jurgio Matulevičiaus filmas „Izaokas“ EFA apdovanojimuose buvo nominuotas kategorijoje „Europos atradimas – FIPRESCI prizas“.

Pasaulį apėmus koronaviruso pandemijai ir didžiumai renginių persikėlus į virtualiąją erdvę, EPA apdovanojimų rengėjai priėmė sprendimą laureatų paskelbimą nutęsti per penkias dienas. Tiesioginiais vaizdo įrašais gruodžio 9–12 dienomis buvo paskelbti nugalėtojai įvairiose kategorijose. Visą 2020 m. EFA apdovanojimų nugalėtojų sąrašą galite panagrinėti čia.

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite