Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2020 11 04

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Eidamas 65 metus mirė kompozitorius Faustas Latėnas

Portretas.
Kompozitorius Faustas Latėnas. VMT archyvo nuotrauka

Žinią, kad trečiadienio naktį netekome kompozitoriaus Fausto Latėno (64 m.), savo feisbuko paskyroje paskelbė jo dukra aktorė Elžbieta Latėnaitė.

Atsisveikinimas su kompozitoriumi Faustu Latėnu vyks Kompozitorių namuose (A. Mickevičiaus g. 29, Vilniuje) lapkričio 5 d. 10–12 val. ir 6 d. nuo 9 val. Karstas išnešamas 12 val. Laidojimas – Vilniaus Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje.

Maestro Faustas Latėnas pirmiausia žinomas kaip teatro kompozitorius, visų Rimo Tumino, taip pat daugelio Eimunto Nekrošiaus ir Jurijaus Butusovo spektaklių muzikos kūrėjas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, daugelio Lietuvos ir tarptautinių konkursų bei festivalių laureatas, apdovanotas už originalią muziką ir muziką dramos spektakliams.

Apie Mažąjį teatrą, kuriame dirbo, F. Latėnas yra sakęs: „Jeigu mūsų teatras būtų muzikos kūrinys, tai būtų… pasakalija. Tai klasikinės formos kūrinys, kuriame persipina feliniški, Nino Rotos motyvai. Jame yra tokių gyvenimiškų intarpų, kurie tarsi turėtų nederėti. Bet jie tokie organiški, tokie netikėti. Jie sukuria tokią įstabią dermę. Šios pasakalijos versijos yra 15-oje plokštelių – ji pavirsta tango, kadriliu, Schuberto orkestru… Jos nuotaika – kaip ir visos mano muzikos – liūdna ir su humoru. Su juoku pro ašaras.

Ši pasakalija egzistuoja. Ji sukurta teatrui. Ir kaip dažnai būna su mano muzika – jai dar neatėjo laikas. Ji dar sulauks savo.“

„Nuo šio vakaro man teks toliau gyventi jau be Jo šilto glėbio ir rūpesčio. Tėtis mirė. Informaciją dėl atsisveikinimo su Juo pranešime vėliau“, – pranešė E. Latėnaitė.

Kompozitorius gimė 1956 m. gegužės 16 d. Dusetose, 1980 m. baigė Lietuvos valstybinės konservatorijos kompozicijos specialybę. 2000–2005 m. ėjo Valstybinio Vilniaus mažojo teatro vadovo pareigas. 1989–1991 m. vadovavo Vilniaus teatrui „Lėlė“, nuo 1996-ųjų metus – Lietuvos valstybiniam akademiniam dramos teatrui, 1999–2000 m. ėjo Nacionalinio dramos teatro generalinio direktoriaus pareigas. 2000–2004 m. kartu su režisieriumi R. Tuminu vadovavo Vilniaus mažajam teatrui. 1996 ir 2004 m. F. Latėnas tapo Lietuvos kultūros viceministru, taip pat ėjo ministro pirmininko patarėjo, Lietuvos kultūros atašė Rusijoje pareigas.

Su žmona, Vilniaus dailės akademijos dėstytoja ir Dailės akademijos galerijos vedėja Ramute Rachlevičiūte F. Latėnas susilaukė trijų vaikų – Norvydos, Elžbietos ir Kristupo.

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas reiškia užuojautą dėl kompozitoriaus, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Fausto Latėno mirties.

„Kompozitorių Faustą Latėną mums visados primins daugybė spektaklių ir filmų, kuriuose skambėjo maestro muzika, nuvilnijusi per keletą žemynų, taip garsindama tiek patį kūrėją, tiek Lietuvos vardą. Nors pats kompozitorius jau seniai asmenines preferencijas buvo paskyręs teatro muzikai, jo kamerinė kūryba buvo ir yra mėgstama muzikos atlikėjų. Faustas Latėnas siekiamybe laikė savo muzika palengvinti mūsų būtį, kūryboje nuolat ieškojo naujų formų ir prasmių. Netekome originalaus, darbštaus, talentingo kompozitoriaus, kultūros politikos ir diplomatijos asmenybės, savo gyvenimą pavertusios skambesiu“, – sako ministras M. Kvietkauskas.

Portretas.
Kompozitorius Faustas Latėnas. VMT archyvo nuotrauka

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite