Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2023 03 22

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Estijoje jau 30 metų vykstantis festivalis atkeliauja į Lietuvą!

Festivalis
Festivalio vizualas. Organizatorių nuotrauka

„Gera muzika gyvai“ balandžio 21–25 d. Vilniuje ir Kaune kviečia į Rytų muzikos festivalį „Orient“, sklidiną rytietiškos patirties. Festivalyje vyks fotografijų paroda, bus galima paragauti rytietiško maisto, pasirodymus surengs trys muzikos grupės – daugiausia pasaulyje koncertuojantis sufijų kavalio kolektyvas „Fanna-Fi-Allah“ (Pakistanas, Kanada), Radžastano romų ir kerėtojų grupė „Dhoad Gypsies of Rajasthan“ (Indija) ir dar niekur nepasirodę, „ERP Music“ surengtoje etnomuzikologinėje ekspedicijoje atrinkti Sacharos klajokliai iš Alžyro.

Taline ir kituose Estijos miestuose „Orient“ kasmet vyksta nuo 1992-ųjų ir pristato Estijos publikai unikalius muzikos atlikėjus iš Azijos ir Šiaurės Afrikos. Festivalio meninis tikslas yra autentiškumas: kviečiami tiek gerai pasaulyje žinomi muzikos kolektyvai, tiek unikalūs ir egzotiški, dar niekur kitur nepasirodę atlikėjai, kuriuos estai organizatoriai atrenka jų rengiamose etnologinėse ekspedicijose. Festivalio įkūrėjas, kompozitorius Peeteris Vähi dar prieš nepriklausomybę buvo gerai žinomas kaip Rytų muzikos ekspertas, nacionalinio transliuotojo radijo laidos „Rytų valanda“ vedėjas. Todėl Estijos publika buvo pasiruošusi ir nekantriai laukė, kada pagaliau įvyks tikri koncertai. Po trisdešimties metų festivalis atkeliauja ir į Lietuvą, atnešdamas muzikinių naujienų ir siurprizų.

Pirmą kartą Lietuvos publikai bus pristatyta kavalio žanro muzika. Kanadiečių, amerikiečių ir pakistaniečių grupė „Fanna-Fi-Allah“ studijuoja ir atlieka tradicinį Pietų Azijos sufijų kavalį („Qawwali“). Tai pamaldaus giedojimo žanras, susiklostęs XIII a. islamiškoje Šiaurės Indijoje: įkvėpta ir aistringa islamiškojo meno forma, kurioje senoji poezija pinasi su ugningais muzikiniais ritmais, sukurdama pamaldumo ir ekstazės atmosferą.

„Fanna-Fi-Allah“ susikūrė 2001 m. Grupės lyderis – Tahiras Faridi Qawwalis (tikr. Geoffrey Lyonsas), Kanados škotas, dar paauglystėje pradėjęs studijuoti Šiaurės Indijos klasikinę muziką. Tablą šioje grupėje mušanti amerikietė Amina Čišti (Aminah Chisti) – pirmoji muzikos istorijoje moteris, tabla grojusi Pakistano sufijų šventyklose. Jos mokytojas – legendinio Nusrato Fateh Ali Khano grupės tablos virtuozas pakistanietis Ustadas Dildaras Hussainas.

Grupė gyvuoja jau 22 metus; visame pasaulyje ji yra surengusi per 1500 koncertų, išleidusi 12-a muzikinių albumų, sukūrusi 8 val. trukmės dokumentinių filmų ciklą „Mistikų muzika“. „Fanna-Fi-Allah“ yra viena populiariausių šių laikų tradicinio kavalio grupių. Jų muzikoje sufijų išmintis ne tik girdima, bet ir giliai patiriama.

Festivalio puošmena – autentiška berberų muzikos grupė iš Alžyro. Tai muzikantai, atliekantys tradicinę Sacharos amazigų – „laisvųjų žmonių“ – muziką. Tokia muzika Šiaurės Afrikoje gyvuoja jau daugybę šimtmečių: ją dykumų klajokliai dainuodavo savo stovyklavietėse prie ugniakuro. Skambės ir tradicinė švenčių muzika, ir dainos, tradiciškai atliekamos per vestuves bei kitas svarbias šventes. Koncerte skambės ir tradiciniai instrumentai: ūdas – arabų liutnia, bei darabuka – taurės formos būgnas, jiems pritars dainininkų balsai.

Festivalio kulminacija – Radžastano romų grupė „Dhoad“: tai kelių kartų talentingų, sumanių, energingų atlikėjų kolektyvas. Grupės pasirodymai – įspūdingi, pasakiški ir kerintys spektakliai, kuriuose dalyvauja maharadžų šalies dainuojantys poetai, muzikantai, šokėjai ir fakyrai. Grupę „Dhoad“ sudaro aštuoni pasaulinio lygio atlikėjai: šeši muzikantai, šokėja ir ryjantis ugnį fakyras. Grupė atlieka įvairų repertuarą, apimantį tradicinę religinio ir pasaulietinio turinio Radžastano liaudies muziką bei pusiau klasikinės Šiaurės Indijos kompozicijas, praturtina jį įvairių pasaulio šalių folkloru.

Per pastaruosius 18-a metų „Dhoad“ surengė per tūkstantį du šimtus koncertų 110-yje pasaulio šalių. Tad šiandien ši grupė pagrįstai yra vadinama Radžastano kultūros ambasadoriais. Grupė „Dhoad“ yra surengusi pasirodymą karalienės Elžbietos II deimantinio jubiliejaus iškilmėse Londone, koncertavusi Indijos ministrui pirmininkui Narendrai Modi, Prancūzijos prezidentui Francois Hollande‘ui ir grupės „The Rolling Stones“ vokalisto ir įkūrėjo Micko Jaggerio gimtadienio proga, bendradarbiavo su prancūzų roko dainininku Mathieu Chedid iš Prancūzijos.

Grupės „Dhoad“ meno vadovas Rahis Bharati yra kilęs iš Radžastano sostinės Džaipuro. Jis ir grupėje grojantys jo broliai yra Radžastano maharadžų dvaro muzikantų septintos kartos palikuonys.

Festivalio ORIENT koncertai:

„Sacharos klajokliai“ (Alžyras) ir „Fanna-Fi-Allah“ (Kanada, Pakistanas): balandžio 21 d. 18 val. Kauno kultūros centre; balandžio 22 d. 18 val. Dūmų fabrike, Vilniuje.

„Dhoad Gypsies of Rajasthan“ (Indija): balandžio 25 d. 19 val. Dūmų fabrike, Vilniuje.

Daugiau informacijos: www.gmgyvai.lt. Festivalį iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė. Bilietai: www.kakava.lt.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite