Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 08 21

Aušra Čebatoriūtė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Filmai apie Jėzaus gyvenimą. Nuo komedijos iki „telenovelės“

Jėzus filme „Dievo Sūnus“ (angl. „Son of God“). Youtube.com kadras

Viena, kūrybai paskatinusi, istorija. Keturi savitai Jėzaus gyvenimą matę režisieriai. Keturi kardinaliai skirtingi kino filmai.

Pirmoje filmų apie Jėzaus gyvenimą apžvalgos dalyje turėjome galimybę susipažinti su ankstyvąja kūryba, prasidėjusia dar 1903-aisiais. Antroje dalyje apžvelgėme keletą XX a. 7–8 dešimtmečio filmų. O šioje, trečioje, trumpai aptarsime 4 kino kūrinius, kurie buvo išleisti nuo 1979-ųjų iki 2014-ųjų.

„Brajano gyvenimas“, 1979 (angl. „Life of Brian“, rež. Terry Jones)

Monty Python anglų komikų grupės kurtas filmas dar ir šiandien, praėjus daugiau nei 40 metų, vertinamas dviprasmiškai. Kol vieni „Brajano gyvenimą“ vadina viena geriausių komedijų ir liudija, kad šio filmo peržiūra buvo žingsnis atsivertimo link, kiti purkštauja, jog šis filmas – įžūlus pasityčiojimas iš tikėjimo tiesų ir tikinčiųjų. Pavyzdžiui, Airijoje šią komediją netgi kurį laiką buvo uždrausta rodyti viešai. Klausiantiesiems „kodėl?“ siūlau trumpai užmesti akį į naratyvą.

Filmo siužetas sukasi apie Brajaną (vaidina Grahamas Chapmanas), vyrą, kurio gyvenimo istorija yra neįtikėtinai panaši į Jėzaus. Jie abu gimsta panašiomis sąlygomis, tame pačiame mieste ir netgi tą pačią dieną. Jie abu laikomi mesijais ir yra nukryžiuojami (tiesa, iš mirusiųjų prisikelia tik tikrasis Dievo Sūnus). Brajano gyvenimas vaizduojamas tarsi stipriai sukarikatūrinta Jėzaus gyvenimo istorija. Būtent tai ir sukėlė visuomenės nepasitenkinimą.

Tuo tarpu kūrėjų komanda teisinosi, kad kritika nėra pagrįsta, nes… filme juk vaizduojamas ne Jėzus, o Brajanas. Visgi, atrodo, kad filmo režisierius puikiai suprato pasirinkęs kurti jautria tema ir stengėsi iš anksto „apsidrausti“. Todėl komedijoje kartkartėmis sušmėžuoja ir pats Jėzus. Filmo pradžioje trys Išminčiai, vedami žvaigždės, pagarbina gimusį Brajaną. Tačiau, supratę savo klaidą, grįžta atsiimti dovanų. Vėliau matome Brajaną, klausantis Jėzaus Kalno pamokslo, ir elgetą, besiskundžiantį praradus „pajamų šaltinį“ po to, kai buvo išgydytas Jėzaus.

Įspėjimas beįtraukiantiems „Brajano gyvenimą“ į žiūrėsimų filmų sąrašą. Kūrėjai nepretendavo į istorinį tikslumą, todėl vertėtų prisiminti, kad pagrindinis filmo tikslas – pramoginis ir detalių sureikšminti nevertėtų.

„Paskutinis Kristaus gundymas”, 1988 (angl. „The Last Temptation of Christ“, rež. Martin Scorsese)

Šį filmą režisavęs Martinas Scorsese šiandien yra vadinamas legenda – skaičiuojamos dešimtys jo gautų pasaulinių apdovanojimų už sukurtus filmus ir viso gyvenimo nuopelnus. Kas žino, galbūt po filmo „Paskutinis Kristaus gundymas“ užliejusi kritikos banga ir buvo tai, kas vedė pirmyn?

Minėtas kino kūrinys buvo sukurtas pagal kontroversiškai vertinamą Nikoso Kazantsakio romaną tuo pačiu pavadinimu. Pripažinkime, tai buvo drąsus režisieriaus užmojis, turint omenyje, kad epo autorius už šį kūrinį buvo graikų Ortodoksų Bažnyčios ekskomunikuotas.

Pastarasis faktas apie Nikoso Kazantsakio ekskomunikaciją leidžia nesunkiai numanyti, kad jo romanas ir Biblija turi mažai ką bendro. Išties tiek romane, tiek jo ekranizacijoje Jėzų (vaidina Aidanas Quinnas) matome kitokį, nei buvome pratę matyti kituose, jau aptartuose filmuose. Čia daug dėmesio skiriama jo abejingumui, žmogiškam silpnumui, laisvai valiai ir gundymams. Jis abejoja, ar yra Dievo sūnus, atšiauriai elgiasi su juo sekančiaisiais ir labiausiai pasitiki Judu. Be to, Jėzus turi žmoną – Mariją Magdalietę, vaikų. Sudaro sandorį su piktuoju ir atsisako kančios.

Tai – tik menkos, 2 valandas 45 minutes trunkančio filmo nuotrupos, tačiau jos leidžia numanyti, kokios visuomenės reakcijos sulaukė šis filmas. Galima paminėti, kad šis filmas buvo uždraustas Graikijoje, Turkijoje, Čilėje, Argentinoje, Meksikoje, Filipinuose ir Singapūre. Su juo siejamas ir teroristinis išpuolis. 1988-aisiais viename iš Paryžiaus kino teatrų per šio filmo seansą įvyko sprogimas, kurio metu buvo sužeista trylika žmonių.

Visgi reikia pripažinti, kad šiam kino kūriniui netrūko ir liaupsių. Būtent kontroversijos dėl filmo, keliančio daug aistrų ir šiandien, yra jo populiarumo priežastis.

„Kristaus kančia“, 2004 (angl. „The Passion of the Christ“, rež. Mel Gibson)

Tik pasirodžius šiam, didelį visuomenės susidomėjimą sukėlusiam, kino kūriniui didžiuosiuose ekranuose ėmė plačiau sklisti žinia apie jo sukūrimo priežastis. Filmo režisierius Melas Gibsonas kaip konservatyvus tikintysis, kuris nepritaria II Vatikano susirinkimo nutarimams, pasigedo tikro filmo apie Jėzaus gyvenimą. Ir ėmėsi šią spragą užtaisyti.

Itin smulkmeniškas režisierius su užduotimi susidorojo puikiai – kino kūrinys buvo pripažintas profesionaliausiu filmu apie Jėzaus gyvenimą iš visų, išleistų iki tol. Tačiau platesnės apžvalgos nesiimsiu, nes kiekvienas mėginimas apibrėžti ir įvardinti atrodo tarsi ekranizacijos sumenkinimas. Tuo tarpu apie filmo stiprumą geriausiai liudija tai, kad dažnas žiūrovas, nepadaręs pertraukos, užsidengdamas trumpam akis ar išeidamas iš patalpos, jo nepajėgia žiūrėti.

Pagrindinį vaidmenį atlikęs Jimas Caviezelas teigė, kad Melas Gibsonas vien nukryžiavimo scenų filmavimui skyrė penkias savaites. Režisieriui buvo svarbu „pagauti“ idealų kadrą ir įsitikinti, kad žiūrovas nebus blaškomas antraeilių dalykų bei negalės atitraukti akių nuo pagrindinės filmo figūros – Jėzaus.

Jėzų vaidinęs aktorius filmavimo metu atsivertė į tikėjimą. J. Caviezelas pasakojo, kad per pertraukas tarp filmavimų jis adoruodavo Švč. Sakramentą, taip pat dalinosi keliskart patyręs Dievo galybę. Anot jo, prieš pradedant filmuoti vieną iš scenų tris kartus trenkė žaibas. Vienas pataikė į J. Caviezelą, dar du – į filmavimo aikštelės asistentą Joną Mikalinį. Visgi šis įvykis kamera nebuvo užfiksuotas.

„Dievo Sūnus“, 2014 (angl. „Son of God“, rež. Christopher Spencer)

Prieš pasirodant šiam filmui, į jį buvo dedama nemažai vilčių. Buvo tikėtasi, kad galbūt režisieriai stengsis pranokti juostą „Kristaus kančia“, todėl dar pusė milijono bilietų buvo nupirkta jam dar net nepasirodžius kino teatruose.

„Dievo Sūnų“ prodiusavo Markas Burnettas ir Roma Downey, sukūrę JAV populiarų TV serialą pavadinimu „Biblija“ (angl. „The Bible“). Šis filmas ir buvo kuriamas minėto serialo pagrindu, paskiras serijas sujungiant į vientisą pilno metro pasakojimą.

Jėzų Kristų filme vaidina portugalų aktorius Diogo Morgado, jis kuria itin šiltą, šviesų, tačiau kartais nenatūralų ir pernelyg saldų įvaizdį (holivudinė šypsena, išraiškingos ir neretai perspaustos emocijos, nemažai lipšnių scenų). Todėl žiūrint „Dievo Sūnų“ bent keliskart – vis iš naujo – norisi patikrinti filmo aprašymą ir įsitikinti, kad tai tikrai nėra telenovelė.

Šio aktoriaus pasirinkimas pagrindiniam vaidmeniui ne vienoje recenzijoje kritikuotas remiantis eilute iš Šventojo Rašto: „Jis buvo nei patrauklus, nei gražus: matėme jį, bet nepamėgome“ (Iz 53, 2). Galbūt filmo kūrėjai ir nurodo į tai, kad Jėzus buvo labai paprastas, o paprastumas tai ir yra savo esme prastumas. Dėl to žmonės, patys būdami labai nepaprasti, ir nepažino atėjusio Viešpaties. Visgi kritikai ne viską vertino neigiamai. Filmo apžvalgose kaip privalumas įvardijama Jėzaus šukuosena.

Apibendrinant galima teigti, kad daug dėmesio skiriama išoriškumui ir mažai Jėzaus mokymui bei jo gyliui. Kita vertus, juk tai – holivudinis, greito vartojimo filmas, kuris galėtų būti naudojamas evangelizacijai. Praktikuojantiems tikintiesiems jis pernelyg seklus. Ar taip pat manė ir filmo kūrėjai? Vargu. Kadangi filmo „Dievo Sūnus“ sklaida buvo vykdoma metant didžiausias pajėgas į reklamą krikščionių bendruomenėse.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.