2021 03 20
Vidutinis skaitymo laikas:
FIXUS Mobilis: esame tam, kad padėtume paveldo valdytojams

FIXUS Mobilis – kultūros paveldo objektų prevencinės priežiūros pionieriai Lietuvoje. Novatoriška priežiūros sistema skirta visos Lietuvos kultūros paveldo objektams: perėjusių atranką objektų savininkai sulaukia vienos iš trijų mobiliųjų FIXUS komandų. Mikroautobusais, įrengtais kaip kilnojamos dirbtuvės, trijų specialistų komandos važiuoja apžiūrėti objektų ir atlieka smulkius priežiūros darbus.
FIXUS Mobilis specialistai išklauso valdytojų rūpesčių, juos konsultuoja, o vėliau pateikia ataskaitą, kurioje aprašomi statinio pažeidimai, jų priežastys bei priežiūros darbų rekomendacijos. Praėjusiais metais startavęs projektas jau įsibėgėja įgyvendindamas savo misiją. Apie tai, kaip FIXUS Mobilis siekia įgalinti kultūros paveldo objektų valdytojus ir gerinti viso šalies kultūros paveldo būklę, kalbame su projekto vadovėmis Erika Kiele ir Vilte Janušauskaite.
Kuo labiausiai projektas FIXUS Mobilis sudomina kultūros paveldo pastato valdytojus / savininkus? Ar tai, kad jie gali gauti atsakymus, kurių neranda kitur? O galbūt tuo, kad siūloma paslauga – nemokama?
Erika: Visų pirma patraukia praktinė pagalba, nes Kultūros paveldo centro ir Kultūros infrastruktūros centro vykdomo projekto numatytus priežiūros darbus savininkams tikrai nėra lengva atlikti patiems. Dažniausiai savininkai net nežino, nuo ko pradėti. Mes stengiamės suprantamai pateikti atsakymus paaiškindami ir komentuodami, nuo ko reikia pradėti.
Tai, kad paslauga nemokama, taip pat labai svarbu, nes ji tampa prieinama visiems savininkams. Tačiau svarbu ir tai, kad FIXUS komandos praktiškai parodo ir konsultuoja valdytojus, kaip tinkamai rūpintis objektu ir ką jie patys gali nuveikti.
Viltė: Ir dar – valdytojas nebesijaučia paliktas vienas su savo klausimais ir problemomis, kad ir kokie menki ar, priešingai, rimti jie būtų. Jis gauna ne tik formalius atsakymus („Jums reikia kreiptis į atestuotą specialistą“); bet draugiškus ir praktiškus komandų specialistų patarimus, padedančius čia ir dabar bei paaiškinančius, ką daryti toliau.
Atsakymų yra daug, patarimų – taip pat. FIXUS Mobilis padeda juos surasti ir įvertinti, kad tai būtų naudinga objektui ir kad juo būtų nuolat rūpinamasi.
Iš FIXUS Mobilis tikitės sniego gniūžtės efekto paveldo objektų prevencinės priežiūros srityje: jūsų suteiktos paslaugos ir edukacija turėtų paskatinti valdytojų veiklumą, o šis – rodyti pavyzdį kitiems paveldo statinių savininkams. Ar tai pamatuotas lūkestis ir kas gali riboti gerų praktikų plėtrą?
Erika: FIXUS Mobilis pateiks ne tik „pasyvią“ edukacinę medžiagą, bet organizuosime ir konsultacijas bei mokymus. Labai tikimės, kad juos galėsime rengti gyvai ir nekantriai laukiame susitikimų. Per mokymus planuojame praktiškai supažindinti objektų valdytojus ir visus, siekiančius padėti paveldui, kaip prižiūrėti pastatus ir kokius darbus galima atlikti patiems.
Norime, kad kiekvienas kultūros paveldo objekto valdytojas žinotų – mes esame tam, kad padėtume. Mūsų tikslas bendras – rūpintis paveldu šiandien, kad jis neprarastų pulso rytoj.

Viltė: Tikime, kad paveldo objekto valdytojas, suvokdamas, ką gali padaryti pats ir kur reikia specialistų pagalbos, ne tik galės planuoti laiką ir finansus, tačiau ir atsikratys bejėgiškumo jausmo, kuris yra pagrindinė neveikimo ir pastatų nepriežiūros priežastis.
Žinojimas, kad gali pakeisti situaciją, kad gali gauti pagalbos ir už šiuos bandymus nebūsi pasmerktas ar nubaustas, yra tie akmenys, ant kurių statome FIXUS Mobilis ir Lietuvos paveldo ateitį. Žinoma, atsargumas ir įtarumas yra suprantamas, tačiau sutinkame vis daugiau paveldu besidominčių ir, svarbiausia, veikiančių žmonių. Savo pavyzdžiu jie skleidžia ir skleis pozityvią žinią. Ši sniego gniūžtė bus didelė.
Ką reiškia būti savo srities pirmeivėmis? Su kuo susiduriate vykdydamos pilotinį projektą?
Erika: Visų pirma tai reiškia labai daug atsakomybės ir nežinomybės. Rengiantis projektui susidūrėme su daugybe klausimų ir iššūkių, apie kuriuos net nebūtume pagalvojusios. Tad inicijuoti naują, pilotinį projektą visų pirma yra didžiulė patirtis, atnešanti naujų įgūdžių ir įžvalgų. Taip pat tai reiškia ir pasitikėjimą, kad mes esame pajėgūs Lietuvoje turėti tokią priežiūros sistemą, kuri ne tik padėtų savininkams, bet ir pačiai paveldo sistemai – užkirstų kelią dideliems pažeidimams ir didintų valdytojų sąmoningumą.
Žinoma, be sėkmingos užsienio patirties, kuria užsienio kolegos dosniai pasidalino, būtų buvę žymiai sudėtingiau.
Viltė: Lietuvoje mes galbūt pirmosios, tačiau, kaip Erika minėjo, visada galime ir idėjiškai, ir praktiškai remtis užsienio kolegų patirtimi. Tai suteikia stiprybės ir pasitikėjimo.
Žinoma, iššūkių, atspindinčių mūsų visuomenės požiūrį, mums taip pat teko: nuo didžiulės biurokratinės administravimo naštos iki nepasitikėjimo – kaip gi tokios „mergaitės“ gali kažko pasiekti? Arba, jau pradedant projektą, kai pusantrų metų savanoriško darbo liko už nugaros, įtarimų dėl lėšų „įsisavinimo“. Visgi palaikymo ir patikinimo, kad Lietuvai šio projekto reikia, buvo daugiau. Svarbiausia turbūt, kad tikime tuo, ką darome, kad projektas mums pačioms labai įdomus, tad laužti ledus neskaičiuojant savo laiko kartais yra tiesiog smagu.
Ką reiškia Kultūros ministerijos, Kultūros paveldo departamento palaikymas? Ar tai ženklas, jog iniciatyva viešajame sektoriuje tampa sveikintinu dalyku?
Viltė: Taip susiklostė, kad Vakarų Europoje paveldo priežiūros paslaugą teikia nevyriausybinės organizacijos – viešosios įstaigos, kurių veiklą valstybė ir (arba) savivaldybės finansuoja tik iš dalies. Rytų Europos šalyse kol kas veikiama tik per biudžetines įstaigas, nes valdytojai dar nėra įpratę finansiškai prisidėti prie šių iniciatyvų išlaikymo. Be to, institucijos nepasitiki nevyriausybiniu sektoriumi, vis dar esama skaidrumo iššūkių. Dėl to institucijų palaikymas mums labai svarbus.

Erika: Sulaukdami vis daugiau institucijų palaikymo, matome, kad keičiasi ir jų požiūris. Institucijos palankiau vertina objektų valdytojus, siekia jiems padėti, nes supranta, kad dažnai kultūros paveldo objektai neprižiūrimi dėl nežinojimo, nuo ko pradėti. Taip pat institucijos tampa atviresnės „nepopierinėms“ idėjoms.
Tikime, kad FIXUS Mobilis siekis statyti bendradarbiavimo tiltus, o ne sienas, yra užkrečiamas. Tokiu būdu rasis vis daugiau iniciatyvų, siekiančių padėti objektams neprarasti pulso, o valdytojams – įgauti kuo daugiau žinių, kaip teisingai rūpintis savo objektu.
Papasakokite apie lietuviškus paveldo objektų priežiūros įgūdžius. Kiek jie nulemti kultūrinių aplinkybių?
Viltė: Minint 31-ąsias Nepriklausomybės atkūrimo metines, lyg ir negražu būtų kaltinti sovietmetį dėl dabartinio gyvenimo nesklandumų, tačiau istorinės aplinkybės tikrai turėjo daug įtakos požiūriui į paveldą, į nuosavybę ir į asmeninę iniciatyvą. Ne vienos posocialistinės šalies mokslininkai ir paveldosaugininkai praktikai, taip pat ir tarptautiniai ekspertai yra pastebėję, kad sovietmečio formuotas neigiamas požiūris į paveldą ir privačios nuosavybės nebuvimas sunaikino ar bent jau susilpnino kasdienės priežiūros įgūdžius. Visų, reiškia – niekieno.
Be to, susiklostė polinkis slapukauti, nepasitikėti sistema ir oficialia informacija, dėl to buvo ir tebėra priimami žalingi sprendimai. Šiandien mes ir kaip šalis, ir kaip atskiri individai vis dar mokomės būti savo paveldo šeimininkais. O rūpestingi šeimininkai turi išmokti pastebėti visą netvarką savo kieme ir nepraeiti pro šalį.
Džiugu, kad FIXUS Mobilis gali tapti šio proceso dalimi, skatina atgauti prarastus ar įgyti naujus priežiūros įgūdžius ir išmokti pasitikėti specialistais.
Erika: Visa tai, kaip mes elgiamės, kaip rūpinamės savo autentiška aplinka, labai susiję su aplinkybėmis, kurios suformavo mūsų požiūrį ir identitetą. Lietuvoje sklando daug mitų dėl kultūros paveldo objektų priežiūros. Teigiama, kad su jais nieko negalima daryti, bet ką pajudinęs būsi baudžiamas. Taip nėra, jei objektui iš tiesų neketinama kenkti piktybiškai ir sunaikinti tai, kas yra vertinga.
Projektu FIXUS mes siekiame parodyti, kad tinkamai rūpinantis objektu, pažeidimai nedidės, o laiku užkirtus jiems kelią, nieko ir nereikės daryti. Kaip Viltė minėjo, mes esame tam, kad padėtume ne tik įgauti įgūdžių, bet ir parodyti, kad specialistai nesiekia bausti, kad valstybė stengiasi rūpintis paveldo objektais. Ir, žinoma, taip pat, padėti savininkams suprasti, kokius vertingus objektus jie turi bei kodėl svarbu saugoti vienus ar kitus elementus.
Juk mums visiems kultūros paveldas rūpi skirtingais aspektais, ir tik dirbdami kartu bei padėdami vieni kitiems, galėsime jį išsaugoti ateičiai.
Objektų atrankos anketą viso projekto metu galima užpildyti FIXUS Mobilis tinklalapyje.
Projektas finansuojamas iš Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo kultūros programos 2014–2021 m. lėšų.
FIXUS Mobilis informacija

Naujausi

Sekmadienio meditacija. Švč. Trejybės slėpinys

Tėvo dieną apie dvasios tėvystę. Tėvas Gérard’as de Martelis OSB

Kaip suprasti Švenčiausiąją Trejybę?

Žemuogių dovana

Nauja „Kalkutos detektyvo“ serijos knyga – geriausi dalykai iš Rytų ir Vakarų

Vaikų apsauga socialiniuose tinkluose: 5 moksliniais tyrimais paremti patarimai

Ginkime vaikus grožinės literatūros pasaulin

Šiluvoje skaitome: K. Rudoko monografija „Totalinis paveldas“

Prieš 60 metų mirė popiežius šv. Jonas XXIII

Festivalis gyvenamuosiuose rajonuose tampa tradicija

Lvive įkurtas centras karo žaizdas patyrusių vaikų reabilitacijai
