2022 02 02
Vidutinis skaitymo laikas:
Fotografijų paroda „Senieji Druskininkai“

M. K. Čiurlionio namų-muziejaus Druskininkuose parengta fotografijų paroda „Senieji Druskininkai“ atvyksta į Vilniuje įsikūrusius M. K. Čiurlionio namus ir nuo vasario 3 dienos kviečia vilniečius bei miesto svečius paklaidžioti po Čiurlionio gimtuosius Druskininkus – nuostabų Dzūkijos miestą, kurio vaizdai ir aplinka formavo jaunąjį kūrėją ir savo magiška galia visuomet traukė sugrįžti pas šeimą, į ramybės ir kūrybos prieglobstį.
Fotografijų vaizdai – tarsi pasakojimas, nusakantis miesto santykį su žmogumi ir primenantis žiūrovui apie laiko ir aplinkos, kurioje gyvename, įtaką mūsų savimonės, savasties ir kūrybos galių formavimui.
XX a. pirmosios pusės fotografo Leono Baranovskio nuotraukų kadruose užfiksuoti vaizdai – seniausios žinomos Druskininkų nuotraukos, kurių negatyvų rinkinys 1989 metais buvo rastas namo, esančio Šv. Jokūbo gatvėje Druskininkuose, palėpėje. Šie ypač vertingi 97 stikliniai negatyvai buvo perduoti Druskininkų M. K. Čiurlionio namams-muziejui ir iki šiol saugomi jo fonduose.
Parodoje pristatomi prieš šimtmetį fotografijose įamžinti M. K. Čiurlionio tėviškės, jo svajonių, kūrybinio įkvėpimo miesto – Druskininkų – vaizdai. Juose užfiksuoti gražia gamta turtingo kurorto parkų, gatvių, gydyklų, Nemuno pakrantės, Ratnyčėlės upelio ir kiti apylinkių fragmentai. Tai Leono Baranovskio pavarde pažymėtos nuotraukos, sudarančios didžiausią XX a. pirmosios pusės Druskininkų fotografijų negatyvų, nuotraukų, atvirukų palikimo dalį ir menančios šviesų miesto laikmetį, poezijos sklidiną aplinką, kurioje užaugo ir įkvėpimo sėmėsi Lietuvos genijus – kompozitorius ir dailininkas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis.
Čiurlionio amžininko, o galbūt ir vaikystės draugo fotografo Leono Baranovskio (1870–1920) namuose, tuometinės Gardino gatvės viduryje, įkurta fotoateljė buvo vienintelė visame kurorte. Paslaptingąjį Druskininkų fotografą savo atsiminimuose mini ir Čiurlionio sesuo Jadvyga Čiurlionytė, kuri L. Baranovskį pristatė kaip gerbtiną ir savo darbą gerai išmanantį Druskininkų fotografą.
Nuo 1924 metų fotografijos, pažymėtos firminiu įspaudu „FOT. L. BARANOWSKI“, priklausė Boleslovui Čerechovičiui – šios firmos paveldėtojui, kuris vedė našlę, fotografo žmoną Emiliją Baranovską, ir tęsė pradininko darbą. Kaip susiklostė šios šeimos likimas – nežinoma. Laikui bėgant fotografas B. Čerechovičius buvo užmirštas. Jo vardas iš užmaršties iškilo tik XX a. pabaigoje.
Eksponuojamos XX a. pr. Druskininkų nuotraukos suteikia galimybę parodos lankytojams artimiau pažinti Čiurlionio tėviškės aplinką, patyrinėti amžių bėgyje Druskininkuose vykusius pokyčius, o iki šių dienų neišlikusiuose architektūros ir gamtos paminklų atspindžiuose pajusti laiko tėkmę ir kiekvieno žmogaus kuriamos istorijos svarbą.
Paroda M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje (Savičiaus g. 11) veiks iki balandžio 4 dienos. Plačiau www.mkcnamai.lt
Naujausi

Atnaujintas ikiteisminis tyrimas dėl kun. K. Palikšos galimų seksualinių nusikaltimų prieš nepilnamečiu buvusį vaikiną

Trečiadienio katechezė. M. Ricci SJ, kinų draugas, nuoseklumo pavyzdys

Bažnytinio paveldo muziejuje – tarptautinė paroda „Dvylika. Iliustracijos ir komiksai“

Poetė L. Buividavičiūtė: „Mano pašaukimas – literatūra, niekur negalėjau nuo to pabėgti“

Psichiatras: didžiuotis, kad miegate 5 valandas nėra ko – už tai atsiimsite senatvėje

Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga kviečia jungtis į mitingą

Popiežiaus maldos intencija birželio mėnesiui

Sutartis veiksmingesnei nepilnamečių apsaugai Bažnyčioje

Karas Ukrainoje: Vatikanas vengia pripažinti, kas iš tiesų vyksta

Ar Lietuvos evangelinėse bažnyčiose palikta vietos dezinformacijai?

Nuoširdžiai ačiū už Jūsų paramą. Kviečiu šią vasarą, o gal ir ilgiau tapti „Bernardinai.lt“ ambasadoriais
